بخش تغذیه کودکان

بخش تغذیه کودکان

در کلینیک اطفال بخشی مختص تغذیه کودکان می باشد . در این بخش در دو موضوع مشاوره  تغذیه و کنترل خدمات غذایی فعالیت می کنند . پزشکان متخصص تغذیه به والدین برای کمک به سلامتی کودکان مشاوره ارائه می دهند . همچنین به والدین راهکارهایی برای پیشگیری از بیماری هاسوء تغذیه با داشتن برنامه غذایی مناسب آموزش داده می شود . در اینجا برای شناخت بیشتر درباره تغذیه کودکان و نوزادان به طور مفصل صحبت می کنیم.

تغذیه کودک با شیر مادر

اولین شیری که مادر در چند روز اول بعد از زایمان تولید می می کند آغوز نام دارد که همه نیازهای تغذیه ای نوزاد را تامین می کند . آغوز خواص ضد میکروبی و ضد ویروسی قوی دارد و مقاومت بدن نوزاد را در مقابل بیماری ها بالا می برد . شیر دادن به کودک باید هر چه زودتر بعد از زایمان شروع شود . ترجیحا نیم ساعت اول بعد از زایمان و حداکثر یک تا دو ساعت اول بعد از زایمان باید تغذیه کودک با شیر مادر آغاز شود.

تغذیه در شش ماه اول زندگی نوزاد

تغذیه انحصاری با شیر مادر در شش ماه اول زندگی برای رشد و تکامل کودک از اهمیت ویژه ای برخوردار است . در این زمان تغذیه شیرخوار منحصرا با شیرمادر بوده و کودک نیازی به استفاده از هیچ ماده غذایی دیگر حتی آب ندارد . تنها شیر مادر ، استفاده از آفتاب ، قطره A+D ، مولتی ویتامین و واکسیناسیون از ضروریات و تامین کنند بخش عمده ای از نیازهای غذایی ، جسمی ، روانی و عاطفی او می باشد .

تغذیه تکمیلی نوزاد

شیرمادر تا پایان 6 ماهگی و بدون اضافه کردن هر نوع غذای کمکی برای رشد طبیعی شیرخوار کافی است . البته از 15 روزگی باید به کودک قطره مولتی ویتامین یا A+D نیز داد. بعد از 6 ماهگی نیازهای غذایی شیرخوار به تنهایی با شیربرآورده نمی شود و لازم است علاوه بر شیرمادر تغذیه کودک با غذاهای نیمه جامد نیز شروع شود. علاوه بر تامین انرژی ف تغذیه تکمیلی دوران بسیار حساسی برای ایجاد عادات صحیح غذایی و استفاده از غذای سفره خانواده است. بهترین سن شروع غذای کمکی بعد از پایان ماه ششم زندگی است .

از چه زمانی باید به کودک از غذای خانواده داد؟

بعد از یکسالگی باید به طور تدریجی کودک را با انواع غذاهایی که افراد خانواده مصرف می کنند آشنا کرد. از این زمان باید کودک از چهار گروه غذایی اصلی یعنی نان و غلات ، گروه شیر و لبنیات ، گروه گوشت و تخم مرغ و حبوبات ، میوه ها و سبزیجات استفاده کند.