بخش ارتوپد کودکان

بخش ارتوپد کودکان

در کلینیک اطفال بخشی مختص ارتوپدی کودکان وجود دارد که مجهز به دستگاهها و امکانات به روز و پیشرفته دنیا می باشد . این بخش دارای پزشکان متخصص و فوق تخصص ارتوپدی کودکان است که در این رشته دارای تبحر و تجربه کافی هستند. در این بخش علاوه بر درمان به تشخیص بیماری های ارتوپدی با استفاده از انواع آزمایشات و تصویربرداری می پردازد .

سیستم حرکتی بدن

یکی از اندام های مهم بدن سیستم حرکتی می باشدکه بدون آن زندگی میسر نیست . این سیستم از ابتدای تولد در حال رشد بوده و دائما دستخوش تغییر است . به همین دلیل ساختار بدنی که در حال رشد است با ساختار بدنی که رشد آن کامل شده است متفاوت می باشد .در صورتی که این اندام ها آسیب ببیند باید فورا درمان شود زیرا ممکن است تاخیر در این امر باعث عدم درمان آن شود و فرد تا آخر عمر از این آسیب رنج می برد . این درمان بخصوص در مورد کودکان از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد زیرا رشد بدن آنها کامل نشده است . درمان بیماری های ارتوپدی در کودکان راحتتر و وفق تر از بزرگسالان می باشد .

شایع ترین مشکلات ارتوپدی در کودکان

افتادگی و دررفتگی لگن

در برخی موارد نوزاد با مشکل افتادگی یا دررفتگی لگن متولد می شود . به همین دلیل بعد از تولد نوزاد توسط متخصص کودکان معاینه شده و در صورت مشکوک بوده به این اختلال به پزشک متخصص ارتوپدی ارجاع داده می شود. تشخیص این اختلال در این زمان بسیار در درمان مهم است زیرا درمان به راحتی و ساده صورت می گیرد. در غیر اینصورت با افزایش سن نوزاد درمان به سختی صورت می گیرد و ممکن است با عوارض و مشکلاتی همراه باشد .

تشخیص افتادگی یا دررفتگی لگن

در برخی موارد پزشک می تواند با معاینه فیزیکی و به راحتی این اختلال را تشخیص دهد . دلی در صورتی که مشکوک به این بیماری باشد از روش های تصویربرداری مانند سونوگرافی به بررسی وجود افتادگی یا دررفتگی لگن می پردازد .  امروزه برای نوزادان تازه متولد شده غربالگری این اختلال با استفاده از سونوگرافی ماهیچه لگن ضروری می باشد . این اختلال در بسیاری از نوزادان شایع می باشد به همین دلیل توجه به آن مهم می باشد . در صورتی که کودک با لنگیدن راه می رود حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید زیرا یکی از علائم دررفتگی لگن می باشد .