کلینیک اطفال ارمغان » روانشناسی کودک » چگونه کودکان را برای طلاق آماده کنیم؟
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

چگونه کودکان را برای طلاق آماده کنیم؟

چگونه کودکان را برای طلاق آماده کنیم؟

به هر حال گاهی کار به اینجا می رسد که شما و همسرتان از هیچ کدما از روش های صبر و مدارا و گفت و گو و مشاوره و … به نتیجه ای نرسیده و مجبور می شوید به سراغ این سیاه ترین حلال خداوند بروید. تکلیف بچه ها چه می شود؟ بچه هایی که یک عمر آرزوی داشتنشان را داشته اید و سال ها مراقبتشان کرده اید تا به اینجا برسند و دوست داشته اید جلوی چشم شما بزرگ شوند، حالا این گل های کوچک در میانه طوفانی که خودتان به پا کرده اید گرفتار شده اند و هر لحظه به سویی کشیده می شوند. قطعا شما و همسرتان، نگران بچه ها هستید اما شاید ندانید که چگونه می توانید میزان آسیب پذیری بچه ها را در این اتفاق شوم به حداقل برسانید. در ادامه مطلب راهکارهای صحیح مراقبت از این گل های طوفان زاده را مرور خواهیم کرد.

تاثیرات طلاق بر فرزندان

طلاق و مجموعه مشکلات قبل و بعد از آن یکسری اثرات نامناسب بر روح و روان فرزندان می گذارد که باید با شناخت دقیق آنها برای کاهش شان برنامه ریزی کرد. احساس ناامنی و هراس از آینده، ترس از ترک شدن، احساس طرد شدگی، احساس گناه و مقصر بودن در اختلاف بین پدر و مادر، بلاتکلیفی، اندوه، اضطراب، تنهایی، خشم و افسردگی اثرات کلی طلاق بر فرزندان است. به دلایل مختلف این نشانه ها در پسرها بیش از دختران بروز می کند. اما این اثرات را می توان در دوره های سنی مختلف فرزندان نیز تفکیک کرد. در هر دوره سنی، پاره ای از مشکلات شدیدتر و محتمل تر هستند که در زیر آنها را بررسی می کنیم.

کلینیک اطفال ارمغان دارای متخصصان مرتبط با اطفال می باشد . شما می توانید جهت پاسخ به سوالات خود و دریافت مشاوره و وقت قبلی با شماره 44433516 تماس حاصل نمایید . همچنین می توانید از پیج اینستاگرام کلینیک اطفال ارمغان دیدن فرمائید.

2 تا 6 سالگی

در این سنین بیشتر با خشم و افسردگی در کودکان، نسبت به طلاق والدین روبرو خواهید شد. آنها همچنین افسرده و ناراحت به نظر رسیده و زود به گریه می افتند و گاهی در رفتارهایشان زیاده خواهی و لجبازی به چشم می خورد.

بسیاری از دخترها در این سنین عصبی و تندخو می شوند اما عده ای دیگر رفتارهای بزرگسالانه در پیش می گیرند. این دسته از بچه ها بیش از حد مراقب رفتارها و نظافت خود هستند و دیگر بچه ها را مانند بزرگ ترها سرزنش و تنبیه  می کنند و گاه آنها را پند و اندرز می دهند. پسرها ناآرام و خشن می شوند و رفتارهای شیطنت آمیز آنها بیشتر می شود. این کودکان بیشتر ترجیح می دهند تنها باشند و شوقی به بازی نشان نمی دهند و در محیط های جمعی مثل مهد کودک، به جای بازی و همراهی با دیگران لجبازی می کنند و اخلال و بی نظمی به وجود می آورند.

7 تا 11 سالگی

بچه های 8-7 ساله معمولا پس از جدایی دچار افسردگی شدید می شوند. پسرها معمولا شدیدتر واکنش نشان می دهند و خیلی زود به گریه می افتند.

با بالاتر رفتن سن بچه ها افسردگی و غم، جای خود را به خشونت و انتقال گیری می دهد. بچه های 9 تا 11 ساله پس از جدایی واکنش های خشمگینانه شدیدی از خود بروز می دهند و درگیری هایی در مدرسه با معلمین و اولیای مدرسه پیدا کرده و کارکرد آموزشی شان پایین می آید. پسرها از ملاقات با پدر استقبال نمی کنند و به شدت در مدرسه دچار مشکل می شوند.

12 تا 17 سالگی (نوجوانی)

نوجوانان در این سنین به نسبت بچه های کوچک تر، سازش بیشتری با مسئله طلاق نشان می دهند. این ممکن است به دلیل حس استقلال طلبی و نداشتن ارتباط نزدیک با والدین در این سنین یا به دلیل درک بیشتر آنها نسبت به مشکلات میان پدر و مادر باشد. آنها در این شرایط معمولا خود را از پدر و مادر دور نگه می دارند و تلاش می کنند برنامه و چارچوب زندگی مستقل و متفاوتی را دنبال کنند. پاره ای از آنها در دوران ابتدای جدایی احساس فریب خوردگی کرده و واکنش های خشمگینانه ای از خود بروز می دهند و سعی می کنند تا حد ممکن از خانه و پدر و مادر دور باشند.

چگونه کودکان را برای طلاق آماده کنیم؟

چگونه کودکان را برای طلاق آماده کنیم؟

چطور فرزندان را از تصمیم طلاق با خبر کنیم؟

هرچند بچه ها از اختلافات شما با خبرند اما احتمالا اعلام صریح این موضوع که شما قصد دارید از یکدیگر جدا شوید یکی از سخت ترین کارهایی است که در زندگی تان قرار است انجام دهید. احتمالا بچه ها از شنیدن این موضوع شوکه خواهند شد و شما باید مراقبت و دقت زیادی در این مرحله از کار داشته باشید. این یکی از سخت ترین مراحل زندگی بچه هاست. پس دقت داشته باشید تا در شرایط دشواری نباشند یا آمادگی لازم را برای شنیدن آن داشته باشند. زمان تغییر مدرسه یا مهد کودک، بیماری، عید نوروز، امتحانات مدرسه و یا زمان هایی از این دست به هیچ وجه زمان مناسبی برای شنیدن چنین خبری نیست.

زمانی را انتخاب کنید که هر دوی شما حضور داشته باشید و بچه ها هم فرصت کافی برای رو به رو شدن با این خبر را داشته باشند. یک روز تعطیل که شما و باقی خانواده در خانه باشید زمان مناسبی برای چنین کاری است. این خبر را به صورت دو نفره، یعنی همراه با همسرتان به آنها بدهید.

اگر چند فرزند در خانه دارید بهتر است این یک جلسه دسته جمعی باشد و همه فرزندان حضور داشته باشند. احتمالا بچه ها پس از شنیدن این خبر مدتی سکوت خواهند کرد و پس از آن سوالات زیادی از شما و همسرتان خواهند داشت. سعی کنید با آرامش به سوالات آنها پاسخ دهید.

بچه ها در هر سنی که باشند حق دارند بدانند والدینشان به چه دلیل نمی خواهند با هم زندگی کنند. البته با بچه ها با زبان خودشان صحبت کنید. آنها باید دو چیز را بدانند: آنچه اتفاق افتاده و اینکه چرا اتفاق افتاده.

مهم ترین پیامی که باید به بچه ها منتقل کنید این است که “مامان و بابا قرار است در خانه های جداگانه زندگی کنند”.

مهم است که فرزندانتان یکباره و ناگهانی در جریان حرف های شما قرار نگیرند.

به بچه ها اطمینان بدهید که هر وقت بخواهند می توانند با هر دوی شما صحبت و سوالاتشان را مطرح کنند.

مهم ترین کاری که شما می توانید در این لحظات برای آنها بکنید این است که بدانند هر دوی شما آنها را دوست دارید و دوست خواهید داشت و برای برنامه های مربوط به آنها با هم همکاری خواهید کرد و هر وقت که بخواهند می توانند هر کدام از شما را ببینند.

توصیه می شود قبل از طلاق برای آگاهی از نحوه آماده کردن کودکان برای طلاق به بخش روانشناسی کودکان کلینیک اطفال مراجعه نمائید.

برخی از مقالات مرتبط با این مطلب

انواع اختلالات رفتاری در کودکان

بیان احساسات در کودکان

Tag Cloud

ارتودنسی ثابت اسهال در نوزاد اسهال در کودکان اسهال و استفراغ در کودکان انواع اسهال انواع واکسن فلج اطفال بهترین کلینیک اطفال بهترین کلینیک اطفال در غرب تهران بهترین کلینیک در غرب تهران بیماری فلج اطفال بیماری کودکان تب نوزاد 8 ماهه تب نوزاد بعد از واکسن تزریق واکسن فلج اطفال تنبلی چشم تنبلی چشم در کودکان تنبلی چشم کودکان درمان شب ادراری کودکان در کلینیک ارمغان درمان آسم کودکان درمان فلج اطفال درمانگاه کودکان ارمغان دندان های شیری اطفال راه درمان پوسیدگی دندان کودکان رهایی از پانیک روانشناس اطفال سرماخوردگی عفونت ادرار عوامل ایجاد اسهال در کودکان قطره خوراکی فلج اطفال متخصص قلب اطفال مخملک در کودکان نشانه ها و علائم اسهال واکسن فلج اطفال پرسش و پاسخ در مورد بیماری پانیک پزشک متخصص کودکان پوسیدگی دندان چه زمانی کودک شما مبتلا به اسهال شده است کلینیک ارمغان در غرب تهران کلینیک اطفال کلینیک اطفال ارمغان کلینیک اطفال خوب در تهران کلینیک اطفال خوب در غرب تهران کلینیک دندانپزشکی اطفال شبانه روزی کلینیک گفتاردرمانی گلو درد

Post Calendar

اکتبر 2021
ی د س چ پ ج ش
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

[ مقالات مرتبط ]

نحوه برخورد با کودکان پرخاشگر

نحوه برخورد با کودکان پرخاشگر

پرخاشگری از جمله مهم ترین نوع از رفتارهایی است که از سوی کودکان انجام می شود. پدران و مادران در بسیاری از مواقع از این نوع رفتارها بسیار نگران می شوند. این نگرانی ها و...

پای پرانتزی در کودکان

پای پرانتزی در کودکان

پای پرانتزی در کودکان به گفته متخصصین اطفال کلینیک ارمغان: به طور طبیعی در هر کودک تازه متولد شده به دلیل شکل قرار گیری در رحم مادر، پای پرانتزی وجود دارد و در حدود...

آنفولانزا و راه های پیشگیری و درمان آن

آنفولانزا و راه های پیشگیری و درمان آن

آنفولانزا و راه های پیشگیری و درمان آن این روز ها وقتی از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده می کنیم، باید خیلی مراقب باشیم به ویروس های آنفولانزا مبتلا نشویم، چون تقریبا...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − دو =