کلینیک اطفال ارمغان » تغذیه و رشد » علت چاقی و درمان آن
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

علت چاقی و درمان آن

طبق تعریف سازمان جهانی بهداشت، به فردی چاق اطلاق می شود که چربیه به صورت غیر طبیعی و مازاد در بدن او تجمع کرده و باعث می شود فرد ظاهری ناموزون داشته باشد و همچنین عوارض و خطرات را برای وی به دنبال خواهد داشت.

توده چربی به واسطه بزرگ شدن سلول های چربی در پی رسوب لیپید و نیز به دنبال افزایش تعداد سلول های چربی زیاد می شود.

پیش بینی می شود چاقی در سال 2025 مشکل درجه 1 سلامتی در کل جهان باشد.

چاقی و درمان آن

چاقی و درمان آن

صحبت های کیانوش کرمی مشاور تغذیه و رژیم درمانی در مورد چاقی و علت چاقی و نحوه درمان را در ادامه مقاله دنبال کنید.

چاقی چیست؟

چاقی بیماری است که زمینه ای برای ایجاد: آرتریت، بیماری ریه، آپنه خوابی، دیابت نوع دوم، مقاومت به انسولین، نشانگان متابولیک، فشار خون بالا، هیپرلیپیدمی، ترومبوامبولی، بیماری کیسه صفرا، بیماری رفلاکس از معده به مری، نارسایی قلبی، کبد چرب غیرالکلی، نقرس، ناباروری، بیماری کرونر قلبی، بی اختیاری در دفع ادرار ، آب مروارید و سرطان می باشد.

همچنین چاقی اثرات روانی و اجتماعی بسیاری بر روی فرد ایجاد می کند که در اکثر موارد سبب ایجاد نگرش منفی فرد نسبت به خودش، گوشه گیری، عدم برقراری ارتباط های اجتماعی و داشتن دوستانی محدود می شود.

تشخیص و درجه بندی چاقی از طریق شاخص توده بدنی انجام می شود که افراد دارای شاخص توده بدنی یا BMI بین 18. 5 تا 24. 9 نرمال، 25 تا 29. 9 اضافه وزن، 30 تا 34. 9 چاقی درجه یک، 35 تا 39. 9 چاقی درجه دو و بیش از 40 چاقی درجه سه هستند.

امروزه چاقی کودکان به عنوان یک دغدغه برای والدین می باشد که لازم است توجه بیشتر به آن شود و برای درمان از همان سنین کودکی اقدام کنند.

بیشتر بخوانید: درمان چاقی کودکان ، تاثیر تغذیه در رشد کودکان

علت چاقی

علل ایجاد چاقی به صورت زیر دسته بندی می شود:

 1. عوامل ژنتیکی: وراثت، جهش
 2. عوامل محیطی: رژیم غذایی غیر استاندارد، درشت مغذی های رژیم غذایی، فعالیت بدنی و تحرک ناکافی، کم خوابی، ترک سیگار، یائسگی
 3. عوامل عفونی
 4. عوامل دارویی: مصرف داروهای کورتونی، مصرف داروهای اعصاب، مصرف داروهای ضد بارداری
 5. برخی از بیماری ها: سندرم تخمدان پلی کیستیک، کم کاری تیروئید

انواع چربی

توزیع چربی (انواع چاقی) به دو شکل تقسیم بندی می شود:

 1. فرم آندروئیدی: فرم مردانه، سیب مانند، که چربی در تنه و شکم می باشد.
 2. فرم گاینوئیدی : فرم زنانه، گلابی مانند، که چربی در ران و باسن تجمع می یابد.

درمان چاقی

پروتکل درمان چاقی به گونه ایست که افراد با شاخص توده بدنی 25 تا 26. 9 از طریق رژیم درمانی، ورزش و رفتار درمانی قابل معالجه هستند و در افراد با شاخص توده بدنی 27 تا 29. 9 در صورت دارا بودن بیماری دیگری، علاوه بر موارد درمانی ذکر شده، دارو درمانی نیز اضافه می شود.  افراد دارای شاخص توده بدنی 30 تا 34. 9 از طریق دارو درمانی، رژیم درمانی، ورزش و رفتار درمانی تحت معالجه قرار می گیرند و در افراد دارای شاخص توده بدنی 35 تا 40 در صورت دارا بودن بیماری دیگر، علاوه بر موارد درمانی ذکر شده، جراحی نیز اضافه می شود.  افراد چاق با شاخص توده بدنی بیشتر از 40 به شیوه های جراحی، دارو درمانی، رژیم درمانی، ورزش و رفتار درمانی تحت معالجه قرار می گیرند.

کلینیک اطفال ارمغان دارای متخصصان مرتبط با تغذیه و رژیم درمانی می باشد . شما می توانید جهت پاسخ به سوالات خود و دریافت مشاوره و وقت قبلی با شماره 44433516 تماس حاصل نمایید . همچنین می توانید از پیج اینستاگرام کلینیک اطفال ارمغان دیدن فرمائید.

شیوه های نوین درمان چاقی

شیوه های نوین درمان چاقی، به دو گروه تقسیم بندی می شود: 1.  رفتاری 2.  غیر رفتاری

 1. رفتاری: در درمان های رفتاری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

الف: ورزش: توصیه ی سازمان بهداشت جهانی روزانه نیم ساعت فعالیت بدنی با شدت متوسط در پنج روز هفته می باشد که باعث افزایش متابولیسم پایه، افزایش چربی سوزی، افزایش نسبت توده بدون چربی به توده چربی بدن می شود.

ب: گفت و گوهای انگیزشی: میزان اثر در چند ماه اول زیاد می شود اما با گذشت زمان میزان اثر کاهش می یابد.

ج: مداخلات مبتنی بر کامپیوتر: رژیم های انلاین، اطلاعات فضاهای مجازی، توصیه های اینترنتی

د: رژیم درمانی: در یک دوره 3 ساله پس از رژیم غذایی وزن از دست داده شده باز می گردد، مگر با رژیم حفظ وزن و تحت نظر متخصصین تغذیه از این رخداد جلوگیری شود.

چ: رژیم درمانی + ورزش

 1. غیر رفتاری: در درمان های غیر رفتاری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

الف: دارو درمانی: شامل داروهای صناعی، داروهای گیاهی و مکمل ها می شود.

ب: روش های تهاجمی: شامل جراحی، روش های اندوسکوپیک، لیپوساکشن، لیپوماتیک، مزوتراپی و طب سوزنی می باشد.

ج: روش های غیرتهاجمی یا لیپوماساژ (دستگاه های لاغری): شامل امواج رادیوفرکوئنسی، اولتراسوند، امواج اکوستیک، درمان با لیزر کم توان، کرایو لیپولیز و دستگاه های لاغری با شیوه مکانیکی می باشد.

درمان چاقی با رژیم درمانی

متخصصین تغدیه و رژیم درمانی برای درمان چاقی هم در حوزه درمان های رفتاری و هم غیر رفتاری مشغول درمان افراد مبتلاء به چاقی هستند.  عمده ی فعالیت این متخصصین در حوزه های رژیم درمانی، دارو درمانی و دستگاه های لاغری می باشد.

درمان چاقی با رژیم درمانی

درمان چاقی با رژیم درمانی

بر اساس پروتکل های درمانی در درمان چاقی به شیوه رژیم درمانی شاهد رژیم های گوناگونی هستیم که از این میان می توانیم به موارد زیر اشاره کرد:

 1. رژیم غذایی گرسنگی: کالری رژیم غذایی کمتر از 300kcal در روز است.
 2. رژیم غذایی بسیار کم کالری: به طور متوسط رژیم غذایی حاوی حدودا 500kcal در روز و همراه با بیشتر از 50 گرم پروتئین با ارزش بیولوژیکی بالا می باشد؛ معمولا به صورت مایع است.
 3. رژیم غذایی کم کالری: کالری رژیم غذایی بین 1200-1800 kcal در روز می باشد.
 4. رژیم غذایی با کسر معینی از انرژی: کالری رژیم غذایی به اندازه 500kcal کمتر از نیاز اندازه گیری شده ی روزانه می باشد.
 5. رژیم غذایی پر پروتئین: بیش از 40 درصد کالری دریافتی از پروتئین تامین می شود، بنابراین کم کربوهیدرات و کم چربی می باشد.
 6. رژیم غذایی کم کربوهیدرات: میزان کربوهیدرات به کمتراز 50 گرم در روز محدود می شود.
 7. رژیم غذایی کانادایی: میزان کالری دریافتی در این رژیم بین 800-1000کالری است و گروه نان وغلات در این رژیم غذایی بسیار فقیر است. در اکثر روزها شاید غلات وجود نداشته باشد، در این رژیم خبری از تنوع نیست، مصرف میوه بسیار کم است، این رژیم به رژیم 15 روزه هم معروف است. عوارض جسمی و روحی بالا ، کم خونی و ریزش مو، کمبود ویتامین B ، برهم خوردن عادات ماهیانه در خانم ها، عصبانیت زود هنگام ، پیری پوست از عوارض این رژیم می باشد.

درمان چاقی با داروهای گیاهی

یکی از شیوه های درمانی برای چاقی که در کشور ما طرفداران بسیاری دارد، همراه با مواد گیاهی می باشد. یکی از اصلی ترین دلایل جذابیت بهره گیری از داروهای گیاهی در درمان چاقی، دهنیت مردم درخصوص بی خطر بودن مصرف این مواد گیاهی درمقایسه با داروهای شیمیایی است اما لازم است بدانید داروهای گیاهی نیز درصورت مصرف نادرست می توانند برای بدن مضر باشند لذا بهتر است پیش از مصرف هر دارویی اعم از گیاهی یا شیمیایی حتما با پزشک متخصص در این خصوص مشورت نمایید.

سخن پایانی

تمامی این نوع رژیم ها باید توسط متخصص تغذیه و رژیم درمانی تجویز گردد چرا که انتخاب هر کدام از انواع رژیم ها و تجویز مکمل های غذایی در کنار هر کدام از رژیم های ذکر شده تنها نیازمند دانش و تشخیص متخصص تغذیه می باشد.

کلینیک ارمغان با کادر درمانی با تجربه در زمینه تغذیه و رژیم درمانی آماده ارائه مشاوره به شما عزیزان می باشد.

راه های ارتباطی با کیانوش کرمی

روزهای مراجعه سه شنبه، چهارشنبه و پنج شنبه با هماهنگی قبلی با کلینیک

شماره تماس کلینیک: 44433512 و 44433516 

آدرس کلینیک: تهران. جنت آباد جنوبی. لاله غربی. نبش کوچه ابراهیمی .پلاک24 

[ مقالات مرتبط ]

غذاهای ملین برای یبوست کودکان

غذاهای ملین برای یبوست کودکان

غذاهای ملین برای یبوست کودکان یبوست ، مشکلی آزار دهنده است که کودکان و حتی شیرخواران را هم درگیر می کند . در حقیقت می توان گفت یبوست یکی از شایع ترین علل مراجعه به مطب...

تغدیه و آسم

تغدیه و آسم

تغدیه و آسم رژیم غذایی برای کودکانی که آسم دارند ، چیست ؟ بیماران آسمی چه غذاهایی را می توانند بخورند؟ ادویه های مضر برای آسم چیست ؟ آسم و آلرژی در کودکان با تغذیه...

روروک نوزاد

روروک نوزاد

روروک نوزاد روروک وسیله ای است که والدین برای نوزادان خود تهیه می کنند تا به آنها در راه رفتن کمک کند . تنوع در رنگ و طرح این وسیله بزرگسالان را ترغیب به خرید این وسیله...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + 3 =

Call Now Button