کلینیک اطفال ارمغان » دندانپزشکی » چه خدماتی توسط دندانپزشکی کودکان ارائه می شود؟
مدت زمان مطالعه ۱۶ دقیقه

چه خدماتی توسط دندانپزشکی کودکان ارائه می شود؟

سلامت دهان و دندان در کودکان امری بسیار مهم می باشد و با آموزش و مراقبت از دندانها در سنین کم می توان بهداشت و سلامت دهان و دندان را برای آنان در سنین بالاتر به ارمغان آورد. پس توصیه می شود اولین ویزیت دندانپزشکی کودکان در سن یک سالگی و پس از رویش اولین دندان های شیری صورت پذیرد و نکات لازم به والدین آنها در خصوص تغذیه آنها، خوردن پستانک، خوردن داروهایی مثل قطره آهن گفته شود. و بهتر است کودکان تا زمان افتادن آخرین دندان شیری هر 4 ماه یک بار نزد دندان پزشک برده شوند. در این مقاله به ذکر نکات مهم در رابطه با دندانپزشکی کودکان می پردازیم. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

محتوا پنهان
دندانپزشکی کلینیک ارمغان
دندانپزشکی کلینیک ارمغان

منظور از دندانپزشکی کودکان چیست؟

سلامت دندان ها در کودکان نقش بسزایی دارد. رعایت نکات بهداشتی توسط کودک و والدین آنها برای سلامت دندان ها بسیار با اهمیت است. به همین منظور بهتر است پس از رویش دندان های شیری کودک به متخصص دندانپزشکی اطفال مراجعه کرده و راهنمایی های لازم را جهت مراقبت دندان های کودک تان بگیرید.

در بخش دندانپزشکی کودکان کلنیک ارمغان، متخصصین دندان پزشکی مجموعه ای از انتخاب های درمانی را به منظور مراقبت از دندانها و لثه ها و به طور کلی دهان کودک به والدین پیشنهاد می کنند و در این زمینه والدین می توانند اطمینان خاطر از سلامت دهان و دندان کودک خود داشته باشند. پس از اینکه کودک توسط پزشک معالج معاینه شد به جهت بررسی های بیشتر و انجام اقدامات لازم درمانی به بخش مربوطه جهت رفع مشکل دندان کودک ارجاع داده میشود.

دندانپزشک اطفال کیست؟

به چه کسی دندانپزشک اطفال می گویند؟ فردی که به طور تخصصی به بررسی و کسب مهارت های لازم در ارتباط با مراقبت از دنانها، لثه و همینطور شناخت انواع بیماری های دهان و دندان کودکان می پردازد.

از جمله تخصص های دندانپزشک اطفال از جمله تخصص های دندانپزشکی است که شامل فعالیتهایی مثل بهداشت عمومی دندان، اندونتیکس، آسیب شناسی و جراحی دهان، فک و صورت، ارتودنسی ، ارتوپدی دندانپزشکی و پروتز دندان است.

دندانپزشک اطفال

دندانپزشک نوزادان

از جمله سخت ترین فعالیتهای یک متخصص دندانپزشکی بررسی و معاینه دندان نوزادان است. اکثر نوزادان و کودکان با دیدن فضای دندانپزشکی و هنگام معاینه دندان ها توسط پزشک شروع به گریه میکنند. این مقاومت و عدم همکاری کودکان کار دندانپزشک را بسیار سخت می کند اما خوشبختانه پزشکان اطفال به جهت دیدن دوره های تخصصی و با کسب مهارت و تجربه بالا می توانند به راحتی با کودکان ارتباط برقرار کرده و معاینه دندان ها را انجام دهند. پس والدین از این بابت نباید نگرانی داشته باشند.

بهترین زمان رویش دندان کودکان

یکی از مهمترین سوالات برای والدین این است که چه زمانی بهتر است نوزادشان دندان درآوردن را آغاز کند؟ معمولا اولین رویش دندان ها در نوزادان از 4 تا 12 ماهگی اغاز می شود. معمولا رویش دندان ها از دندان های جلویی شروع میشود. در بعضی از نوزادان نیز دیده میشود که همزمان باهم چندیدن دندان رشد میکند. ممکن است بعضی از نوزادان گوش درد بگیرند و گوش خود را بخارانند. یا علامت هایی مثل سرماخوردگی و تب داشته باشندو در این صورت بهتر است به یک کلینیک دندانپزشکی یا دندانپزشک متخصص مراجعه کنید.

چه زمانی باید به دندانپزشک اطفال مراجعه کنیم؟

اغلب افراد تصور می کنند که تنها وقتی باید به دندانپزشکی مراجعه کنند که احساس درد و ناراحتی یا پوسیدگی را در دندان خود احساس کنند. متاسفانه این یک باور غلط است که در عموم مردم جامعه رواج دارد.

مراقبتهای دندانپزشکی اگر به موقع و به طور صحیح انجام گیرد، جلوی بروز بسیاری از بیماری های دهان و دندان در بزرگسالی گرفته می شود. و کودک دندان های سالم تر و مرتب تر ی را در بزرگسالی تجربه خواهد کرد. حفظ و نگه داری دندان ها از همان آغاز رویش دندان های شیری کودک باید مورد توجه قرار بگیرد. بسیاری از پوسیدگی ها و مشکلات دهان و دندان بدون درد بوده و فرد تا پوسیدگی های جدی را در دندان خود مشاهده نکند، متوجه مشکلات دندانی خود نخواهد شد. بنابراین مراجعه به موقع به دندانپزشکی و انجام معاینات دوره ای و پیوسته می تواند در سلامت دهان و دندان بسیار موثر باشد.

اهمیت مراجعه به موقع به دندانپزشکی

رویش دندان های آسیا در کودکان به دلیل ژنتیک، ارث و تغذیه متفاوت است. بعلاوه دندان های شیری برای رشد صحیح دندان های دائمی فرد بسیار با اهمیت هستند.

زمان معاینات دندانپزشكي كودكان

زمان اولیه برای معاینه کودک توسط پزشک کودکان و یا دندانپزشک کودکان از سه ماهگی شروع و حداکثر بین ۶ تا ۱۲ ماهگی صورت گیرد.

در این موقع دندانپزشک اطفال به والدین نکاتی از قبیل اصول بهداشت دهان-دندان و پیش گیری از پوسیدگی های دندانی، عادات مخرب دهانی و نیز اهمیت کاربرد فلوراید را آموزش می دهد.

به طور کلی اولین ویزیت به محض رویش اولین دندان بوده و حداکثر تا یک سالگی هست،برخی نوزادان در ابتدای تولد دارای دندان بوده و یا طی یک ماه اول تولد دندان درمی آوردند که در این شرایط مراجعه به دنداپزشکی برای دریافت راهنمایی های لازم و انجام اقدامات ضروری، لازم است.

ما اولین زمان ملاقات دندانپزشکی برای نوزادان را به محض رویش اولین دندان و حداکثر تا ۱۲ ماهگی عنوان میکنیم.

بهترین زمان مراجعه به دندانپزشکی برای اولین بار

اولین جلسه ویزیت دندان های کودک بهتر است در زمان رویش اولین دندان های نوزاد باشد. معمولا رویش دندان ها از 6 ماهگی نوزادان اتفاق می افتد که در کودکان مختلف این زمان ممکن است متفاوت باشد.

فاصله زمانی ایده‌آل برای معاینه دندانپزشک کودکان ⁉️

فاصله معاینه ها توسط دندانپزشک کودکان با توجه به نوع تغذیه، مراقبت‌های دهان و دندانی و فلوراید آب آشامیدنی در کودکان متفاوت است و معمولاً هر ۶ ماه یک بار توصیه می‌شود.در این معاینات با انجام درمان های پیشگیرانه از پوسیدگی های مخرب آتی جلوگیری به عمل می آید.

زمان مراجعات به دندانپزشکی اطفال

حالا سوالی که پیش می آید این است که چه خدماتی در دندانپزشکی اطفال انجام میگیرد و برای معاینه دندان های کودکتان به چه بخش هایی باید مراجعهه کنید. در ادامه مقاله این موارد را خواهیم گفت.

مراجعه به دندانپزشک کودک

در بخش دندانپزشکی کودکان خدمات زیر صورت می پذیرد:

از جمله خدماتی که در بخش دندانپزشکی انجام میگیرد، شامل موارد زیر است:

 • فلورایدتراپی
 • بروساژ
 • فیشورسیلانت
 • کامپوزیت (پر کردن دندان )
 • آمالگام (پر کردن دندان)
 • پالپوتومی (عصب کشی تاج دندان )
 • پالپکتومی (عصب کشی ریشه دندان )
 • فضانگهدارنده
 • کشیدن دندان
 • روکش دندان ssc

آمالگام – پر کردن دندان

آمالگام دندانی ماده ای است غیر همرنگ ( معمولا سیاه یا نقره ای) که در دندانپزشکی برای پر کردن دندان ها و پوشاندن نواحی ناشی از پوسیدگی دندان به کار می رود.

آمالگام ترکیبی از فلز جیوه و الیاژ دیگر مثل نقره ، نیکل، روی ، قلع و مس است که بیشترین درصد آنرا جیوه تشکیل می دهد. برای استفاده از آمالگام ابتدا پزشک پوسیدگی ها را تراش داده ، شکل حفره دندان را برای پر کردن با آمالگام آماده می کند. با حفظ شرایط ایمنی مخلوطی از پودر آلیاژ و جیوه مایع همچون یک بتونه نرم آماده قرار گرفتن بر روی حفره دندان میشود. به محض قرار دادن این مایع بر روی حفره دندان در آنجا سفت شده و حفره دندان پر می گردد.

پر کردن دندان کودک

آیا جیوه ای که در آمالگام استفاده میشود خطرناک است؟

استفاده از آمالگام به جهت رفع پوسیدگی دندان شما و پر کردن حفره دندان استفاده میشود. این ماده همانطور که اشاره شد دارای فلزات مختلفی است. اگر فکر می کنید که جیوه موجود در آمالگام یا هر یک از عناصر به کار رفته دیگر برای شما حساسیت یا آلرژی ایجاد م یکند می توانید با دندانپزشک خود صحبت کنید و از سایر روش های درمانی استفاده کنید.

فلورایدتراپی

فلوراید تراپی دندان کودک

فلوراید یک ماده معدنی طبیعی و بی خطر است که برای استحکام دندان ها و افزایش مقاومت  آنها در برابر پوسیدگی  استفاده می شود. استفاده از فلوراید تراپی در مطب دندانپزشکی کودکان و به صورت دوره ای به جهت کاهش پوسیدگی های دندان کودکان توصیه می شود. چرا که امکان پوسیدگی دندان های آسیایی  و همچنین دندان های دائمی تازه رویش یافته بسیار بالاست. اغلب این دندان ها خیلی زود و حتی تا قبل از رویش کامل دچار پوسیدگی می شوند. به علاوه که مهارت و دقت کودکان در مسواک زدن و نگه داری از دندان ها پایین است این پوسیدگی خیلی زودهنگام رخ می دهد.

بنابراین استفاده از فلوراید تراپی به جهت افزایش سلامتی دندان ها و کاهش میزان پوسیدگی به مدت هر سه ماه یکبار با توجه به شاخص های پوسیدگی دندان کودکان توصیه میشود.

از فلوراید تراپی هم برای دندان های شیری و هم برای دندان های دائمی کودکان استفاده میگردد.

نکات مهم در رابطه با فلورایدتراپی کودکان

 • از خوردن و نوشیدن تا سی دقیقه خودداری شود
 • تا صبح روز بعداز مسواک زدن پرهیز شود
 • تغییر رنگ دندان ها موقتی خواهد بود و پس از 24 ساعت به حالت عادی بازخواهد گشت
 • انجام فلوراید تراپی با توجه به شاخص های پوسیدگی دندان فردی هر سه ماه تا یکسال پیگیری شود.
 • در کودکان زیر6 سال توصیه به انجام وارنیش فلوراید میشود. چرا که ممکن است کودکان کم سن ژل فلوراید را قورت بدهند و باعث ایجاد حالت تهوع و استفراغ در کودک شود.
 • اگر احتمال پوسیدگی دندان برای کودک شما زیاد است توصیه می شود مرتبا در منزل از دهانشویه فلوراید دار استفاده شود.( در صورت نیاز دندانپزشک کودک برای شما تجویز خواهد کرد)

پوسیدگی دندان در چه کودکانی بیشتر بروز می کند؟

کسانی که مینای دندانشان ضعیف است.

کسانی که بهداشت دهان و دندان خود را به درستی رعایت نمی کنند.

کسانی که خشکی دهان دارند.

بروساژ

دندانپزشک با استفاده از یک برس کوچک که بر روی ابزار خاصی قرار دارد با آغشته کردن آن به یک ماده خمیر مخصوص اقدام به بروساژ دندان می کند. این کار معمولا پس از جرمگیری دندان انجام می گیرد تا یک سطح صاف و صیقلی رو دندان ایجاد شود. و همچنین رنگها و مواد چسبنده از روی دندان ها پاک شده و کاملا برداشته شود.

جرم گیری دندان ها یک اقدام درمانی است که رسوبات رنگی و املاح ته نشین شده را از روی دندان ها برمیدارد. بنابراین پس از جرمگیری تغییر رنگ خیلی زیادی را مشاهده نخواهید کرد. برای سفید شدن دندان ها ا روش هایی مثل بلیچینگ دندان استفاده میشود که ماده پراکسید هیدروژن به ساختار مینای دندان نفوذ کرده رنگدانه ها را اکسید کرده و در نتیجه باعث سفید شدن دندان ها می شود.

جرم گیری دندان کودکان

آیا جرم گیری دندان درد دارد؟

نوک قلم دستگاه جرم گیری که دندانپزشکان از آن استفاده می کنند  با ایجاد لرزش و ضربه های کوتاه باعث از بین رفتن جرم دندان می شود. بنابراین دندان کودک تراشیده نمی شود و هچ دردی را حس نخواهد کرد.

عصب کشی تاج دندان

یکی از روش های درمان بدون درد که توسط بی حسی موضعی انجام می گیرد عصب کشی یا پالپوتومی دندان کودکان است. در این روش پوسیدگی ها با خارج کردن پالپ دندان از بین می رود و برطرف می شود. این روش که قسمتی از درمان ریشه دندان محسوب می شود باعث جلوگیری از تحلیل رفتن بقیه دندان می گردد.

تفاوت دو روش پالپوتومی و پالپکتومی :

تفاوتی که این دو روش باهم دارند در این است که در پالپوتومی پالپ دندان آسیب دیده خارج می گرددو ریشه آنها باقی می ماند اما در روش پاپکتومی کل پالپ باید خارج گردد.

آیا عصب کشی برای دندان ها شیری نیز انجام می گیرد؟

بله این روش برای اصلاح وضعیت پوسیدگی دندان ها حتی برای دندان های شیری هم استفاده می شود.ریشه دندان ها شیری بسیار کوتاه است و توسط بدن جذب می گردد.

کشیدن دندان کودکان

زمانی که دندان های آسیاب کودک دچار پوسیدگی می شود با تشخیص پزشک می توان عمل کشیدن دندان های کودک را انجام داد. کشیدن دندانهای کودکان با تشخیص پزشک در موارد خاصی صورت می گیرد در غیر این صورت تشخص بر این است که درمان های دیگر مثل عصب کشی یا پر کردن بر روی دندان ها صورت بگیرد. از جمله موارد مختلف می توان به این موضوع اشاره کرد که ممکن است دندان اصلی کودک فضای کافی برای رشد نداشته باشد و یا پوسیدگی انها در آینده منجر به بروز مشکلاتی در آینده کودک شود. با کشیدن دندان ها از بروز پوسیدگی جلوگیری می شود و از سرایت عفونت ریشه دندان به سایر دندان ها جلوگیری می شود.

چه نوع خدماتی توسط دندانپزشک کودکان ارائه می گردد؟

از جمله مراقبتهای بهداشتی و سلامتی که دندانپزشک اطفال ارائه می دهد می توان به موارد زیر اشاره کرد

 • معاینات دوره ای بهداشت دهان نوزاد که خطر پوسیدگی دندان نوزاد را بررسی و کاهش میدهد.
 • توصیه مراقبتهایی جهت پیش گیری از پوسیدگی و سایر خطرات و بماری های دندان و لثه
 • توصیه رعایت موارد لازم مربوط به تغذیه و رژیم های غذایی مادران و نوزادان
 • دادن مشاوره های لازم در ارتباط با عادت های درست و نادرست کودکان مثل استفاده از پستانک و مکیدن انگشت دست و غیره.
 • بررسی انواع التهاب لثه در کودکان
 • درمان های زودهنگام به جهت بررسی رویش متناسب و صاف دندان ها
 • ترمیم و اصلاح حفره های ناقص دندان
 • مراقبت و مدیریت بیماری ها مقل عفونت لثه، جلوگیری از زخم ها
 • بررسی شرایط دهان ودندان برای مقابله با بیماری هایی همچون دیابت، آسم، نارسایی های قلبی و غیره
 • مراقبت و رسیدگی به مشکلات دندان ها مثل شکسته شدن دندان

چگونه دندانپزشک اطفال خوب را پیدا کنیم؟

خوشبختانه راه های اینترنتی بسیاری به جهت شناسایی بهترین مراکز دندانپزشکی در تهران وجود دارد.

پرس وجو از دوستان و آشنایان


اطلاعاتی که دوستان و آشنایان شما می توانند به شما بدهند همواره می تواند راهنمای خوبی برای شما باشد. از تجربه ای که اطرافیان از رفتن به یک دندانپزشک اطفال داشته اند استفاده کنید. و بدین وسیله بهترین دندانپزشکی کودکان را بیابید.

جست و جو در اینترنت


گشت و گذار در اینترنت می تواند اطلاعات دقیق، پویا و جذابی را به شما ارائه کند. خوشبختانه اغلب افراد در کلینیک های دندانپزشکی و دندانپزشکان برجسته کشور به جهت اطلاع رسانی و بالابردن آگاهی عمومی اقدام به راه اندازی وبسایت نموده اند که می تواند برای مراجعین دندانپزشکی بسیار مفید باشد

جست وجو بین شبکه های اجتماعی


شبکه های اجتماعی گسترده ای وجود دارد که شما می توانید از آنها استفاده کنید. نمونه کارهای پزشکان معمولا در فضای گسترده اینستاگرام وجود دارد. دیدن نمونه کارها، تجهیزات مورد استفاده دندانپزشکی و فیلم رضایتمندی مراجعین قبلی در این خصوص بسیار کمک کننده است.

چرا کلینیک ارمغان؟

کلینیک دندانپزشکی ارمغان با داشتن متخصصین و فوق تخصص های اطفال در زمینه ارائه خدمات دندانپزشکی با مجهزترین امکانات واقع در غرب تهران سالهاست که در این زمینه فعالیت می کند. داشتن تیم مجرب و حرفه ای به خصوص در زمینه کودکان بسیار حائز اهمیت است. کودکان معمولا از نام دکتر و آمپول و دیدن روپوش سفید واهمه دارند. این پزشکان مجرب و کادر حرفه ای هستند که با ایجاد یک فضای مناسب روحیه کودکان می توانند علاوه بر انتخاب روش درمان مناسب خاطره ای خوب از مراجعه به دندانپزشکی را برای کودکان رقم بزنند. داشتن دندان های سالم در بزرگسالی نیازمند مراقبتهای اصولی و درست از زمان کودکی فرد است.

ساعات حضور دندان پزشکان کلینیک اطفال ارمغان

نام پزشکان تخصص تاریخ و ساعات حضور
خانم دکتر زهرا طهرانی متخصص ارتودنسی و درمان ناهنجاری های فکی-صورتی
دوشنبه ها (شیفت عصر )
در ماه یکبار
خانم دکتر هاله صانعی فرد متخصص بیماری های دهان و دندان یکشنبه و پنج شنبه
(شیفت صبح )
خانم دکترلیلا آذرنوش دندانپزشک جمعه ها
(شیفت صبح)
خانم دکتر مهسان اسدالهی دندانپزشک روز های زوج
شنبه دوشنبه چهارشنبه
خانم دکتر فاطمه رضوانی دندانپزشک شنبه _سه شنبه
(شیفت صبح )
خانم دکتر فائضه خوش منظر دندانپزشک شنبه _سه شنبه
(شیفت عصر )
آقای دکتر علی اکبر نیکخو دندانپزشک سه شنبه ها
(شیفت عصر )
خانم دکتر رومینا گل پرور دندانپزشک یکشنبه _چهارشنبه
(شیفت عصر )
——————
پنج شنبه
(شیفت صبح )
خانم دکتر فرناز باقری دندانپزشک یکشنبه _ دوشنبه
(شیفت صبح )
خانم دکتر بهاره عابدیان دندانپزشک دوشنبه _چهارشنبه
(شیفت عصر )
خانم دکتر ندا دیبائی دندانپزشک یکشنبه _پنج شنبه
(شیفت عصر )
خانم دکتر ماندانا علمداری دندانپزشک شنبه _دوشنبه
(شیفت عصر )
برای اطلاع از زمان حضور پزشکان برای مراجعات بعدی جدول را مشاهده نمائید.

سوالات متداول دندانپزشکی اطفال

Tag Cloud

بدترین سن بچه ها برای طلاق بهترین کلینیک اطفال بهترین کلینیک اطفال در غرب تهران بهترین کلینیک در غرب تهران بهترین کلینیک روانشناسی کودک بهترین کلینیک روانشناسی کودک در تهران بهترین کلینیک روانشناسی کودک در غرب تهران بیماری فلج اطفال بیماری کودکان تب نوزاد 8 ماهه تب نوزاد بعد از واکسن تزریق واکسن فلج اطفال تفاوت آنفولانزا و سرماخوردگی داروی پانیک چیست درد و دل بچه های طلاق درمان شب ادراری کودکان در کلینیک ارمغان درمان آسم کودکان درمان قطعی پانیک درمانگاه کودکان ارمغان دندان های شیری اطفال راه درمان پوسیدگی دندان کودکان رهایی از پانیک روانشناس اطفال روانشناسی کودکان در کلینیک ارمغان سرماخوردگی عفونت ادرار علائم آنفولانزا عوامل ایجاد اسهال در کودکان قطره خوراکی فلج اطفال مخملک در کودکان نشانه ها و علائم اسهال واکسن فلج اطفال پرسش و پاسخ در مورد بیماری پانیک پزشک متخصص کودکان پوسیدگی دندان چه زمانی کودک شما مبتلا به اسهال شده است کلینیک ارمغان در غرب تهران کلینیک اطفال کلینیک اطفال ارمغان کلینیک اطفال خوب در تهران کلینیک اطفال خوب در غرب تهران کلینیک دندانپزشکی اطفال شبانه روزی کلینیک گفتاردرمانی کمک به فرزندان طلاق گلو درد

Post Calendar

آگوست 2022
ی د س چ پ ج ش
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

[ مقالات مرتبط ]

حمله پانیک چیست؟

حمله پانیک چیست؟

حمله پانیک چیست؟ آیا تا بحال بیماری پانیک را شنیده اید؟ آیا می دانید پانیک چیست و چه علائمی دارد؟ در مواقعی که فردی دچار حمله پانیک شد می دانید باید چه عکس العملی نشان...

ترومای دندان کودکان

ترومای دندان کودکان

ترومای دندان در کودکان آیا می دانید ترومای دندان چیست ؟ آیا می دانید کودکان بیشترین آسیب ترومای دندان را دارند ؟ بهداشت و مراقبت از دندان می تواند در روند زندگی ، بسیار...

انواع التهاب لثه کودکان

انواع التهاب لثه کودکان

انواع التهاب لثه کودکان عفونت های با منشاء دندانی می توانند به صورت التهاب  بافت نرم صورت ( سلولیت)، التهاب  بافت نرم مخاط با کال و پالاتال و التهاب  بافت سخت...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

4 دیدگاه ها
 1. سلام خسته نباشید من قبلا بچمو آوردم پیشتون واقعا از خدماتتون راضی بودم ممنون از کادر خوب و خدمات عالی تون

  پاسخ
  • سلام بسیار خرسندیم که از خدمات راضی بودین. پاینده باشین.

   پاسخ
 2. سلام خسته نباشید میخواستم بدونم ارتودنسی هم برای نوجوان ها انجام میشه و ایا محدودیت سنی داره ؟

  پاسخ
  • با سلام ارتودنسی محدودیت سنی خاصی ندارد

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.