کلینیک اطفال ارمغان » چشم پزشکی » بینایی سنجی کودکان
مدت زمان مطالعه ۱۰ دقیقه

بینایی سنجی کودکان

معاینه چشم های کودکان و بینایی سنجی آنها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. اپتومتری در واقع علم معاینه، تشخیص و درمان مشکلات چشمی قبل از جراحی است. در صورتی که نیاز باشد فردی که معاینه شده است تحت مراقبتهای بیشتری قرار بگیرد و روند درمانی را کامل کند، اپتومتریست می تواند ارجاعات لازم به تخصص و فوق تخصص های لازم را انجام دهد. در این مقاله با ما همراه باشید تا هر آنچه که لازم است در این باره بدانید را باهم بررسی کنیم.

مشکلات بینایی کودکان

معاینات بموقع بینایی کودکان حایز اهمیت است چرا که مشکلات چشم های کودکان اگر زودتر شناخته و بررسی شود می تواند برطرف شده و دید بهتری را به کودکان بدهد و مشکلات آنها را در بزرگسالی کمتر کند.

دید نزدیک ,دید دور,دید دو چشمی, حرکات چشمی ,مهارت خوب برای فوکوس کردن روی اشیا، دید محیطی خوب ,هماهنگی خوب دست و چشم از جمله مواردی است که باید به آن اهمیت داد.

اهمیت معاینه چشم کودکان

برای همه کودکان زیر دو سال علی رقم عدم مشکلات چشمی لازم است مراجعه به بینایی سنجی انجام بگیرد. و معاینه اولیه توسط اپتومتریست انجام شود. تشخیص اولیه جهت درمان بیماری های تنبلی چشم ، انحرافات چشمی و مشکلات کلی چشم ها بسیار حائز اهمیت اسات.

صحبتهای خانم دکتر صالحی توانا اپتومتریست درباره بیماری های چشمی کودکان را از دست ندهید.

موارد مورد بررسی در بینایی سنجی کودکان

ویژگیهای نوع معاینه چشم کودک بستگی به سن کودک دارد ولی اساسا معاینات شامل سابقه فرد، تست بینایی، بررسی نیاز به عینک ، ارزیابی وضع قرار گیری چشم ها، و ارزیابی سلامت بینایی و در نهایت بسته به نیاز تجویز عینک است. در این معاینات اختلالاتی در بینایی تشخیص داده می شود که به شرح ذیل می باشد :

تنبلی چشم (آمبلیوپیا)

متخصص اپتومتری ،کودک شما از نظر  ابتلا به تنبلی چشم و یا آمبلیو پیا که در واقع کم بودن بینایی یک یا هر دو چشم بدون وجود یک علت تشریحی شناخته شده است کنترل میکند. متاسفانه بعضی مواقع تنبلی چشم با عینک یا کنتاکت لنز قابل درمان نبوده و ممکن است نیازمند بستن و یا تقویت چشم ضعیف تر باشد.

درمان تنبلی چشم

با دانستن علت های متفاوت و متنوع ایجاد تنبلی چشم و باور این مطلب که تشخیص تنبلی چشم امری تخصصی و گاه پیچیده و دشوار است، پذیرش جواب این سوال که تنبلی چشم چگونه درمان می شود ؟ آسان تر است ، با آمبلیوپ تراپی!

آمبلیوپ تراپی مجموعه روش ها و برنامه های علمی- تخصصی درمان تنبلی چشم است که با توجه به تنوع علل و عوامل ایجاد تنبلی چشم ، روش و شیوه ای از مجموعه روش های متنوع آن انتخاب می شود!

آمبلیوپ تراپی ( درمان علمی – تخصصی تنبلی چشم) ، شامل دو روش کلی فعال و غیر فعال است ! انتخاب روش ، طول درمان و .. امری علمی ، تخصصی است .

 • باید توجه داشته باشید که بعضی از انواع تنبلی چشم نسبت به درمان مقاومند و یا درمان پذیر نیستند !
 • روش های فعال : 01 دستگاه CAM ، 02 دستگاه سینوپتوفور

روش های غیر فعال : 01 بستن چشم ، 02 عینک تار کننده دید ، 03 مات کردن شیشه عینک ، 04 فلج کردن تطابق ( با قطره ) و ..

انحراف چشم ها ( استرابیسموس )

لوچی و یا انحراف  چشم به  علل مختلفی از جمله مشکلاتی در کنترل عضلات چشمی در چشم مبتلا اتفاق می افتد . استرابیسموس علت  شایعی برای تنبلی چشم است و لازم است در همان ابتدای دوره کودکی درمان شود تا بینایی و کار مشترک دو چشم در روند طبیعی تکامل یابد.

ناتوانی نگه داشتن چشم ها در محل طبیعی به هنگام دیدن نزدیک

اپتومتریست ،چشم ها را از نظر توانایی تقارب یعنی نزدیک شدن انها در نگاه نزدیک ( convergence ) و تامین قرار مناسب انها برای سهولت خواندن راحت ارزیابی میکند .

غربالگری بینایی و کارایی کودک شما در دبستان

بیاد داشته باشید که معاینات بینایی در سالیان اول زندگی در تامین مهارت های بینایی و کارایی موثر کودک در دبستان نقشی حیاتی دارد. کودکی که در دیدن نوشته های چاپی و یا تخته سیاه کلاس دچار مشکل باشد، بسرعت خسته شده و بر راندمان آموزشی وی تاثیر خواهد گذاشت. بعضی مشکلات بینایی مانند تنبلی چشم، اگر بموقع تشخیص و هر چه زودتر اصلاح شوند به خوبی درمان خواهند شد. بعنوان پدر و مادر ، ممکن است نگران این باشید که ایا فرزند شما مشکل چشمی دارد و اینکه چه زمانی لازم است وی را مورد معاینات چشم پزشکی قرار دهید.

ضرورت بینایی سنجی کودکان

ضرورت بینایی سنجی کودکان

معاینات چشم کودکان بسیار مهم است چرا که ١٠ درصد کودکان پیش دبستانی و ٢۵ درصد کودکان دبستانی دچار نوعی مشکلات بینایی هستند. تشخیص مشکلات بینایی کودکان بسیار حایز اهمیت است زیرا اگر این مشکلات بموقع تشخیص داده شوند پاسخ های درمانی بهتری را میتوان انتظار داشت .

عینک آفتابی کودکان

امروزه آگاهی از خطرات اشعه ماوراء بنفش موجب شده تا والدین نسبت به محافظت از پوست و چشم کودکان حساس تر باشند . از طرفی اگر افراد این مراقبت را از سن کودکی آغاز کنند و از عینک آفتابی استفاده کنند، در بزرگسالی از آسیب های چشم در امان خواهند بود .بنابراین والدین می توانند با خرید عینک آفتابی برای کودکان خود از پوست و چشمان کودک خود نیز محافظت کنند. از آنجا که کودکان بیشتر زمان خود را در بیرون سپری می کنند و چشم هایشان به طور کامل رشد نکرده ،آن ها نیاز به عینک آفتابی دارند اما انتخاب و خرید عینک آفتابی مناسب برای کودکان بسیار مهم است زیرا که در صورت انتخاب نامناسب روی بینایی کودکان آثار نامطلوبی خواهد گذاشت.

مطابق آخرین پژوهشهای سازمان سلامت بینایی جهانی بهترین سن برای شروع استفاده و عادت به عینک آفتابی مناسب ۲-۳ سالگی است که در ساعات ۱۰-۱۶ منجر به پیشگیری از بسیاری از مشکلات چشمی در سنین جوانی و میانسالی میگردد.

مالش چشمها ممنوع

مالش زیاد چشم ها در زمان خستگی یا خارش باعث آسیب کلاژن قرنیه و کشش پوست و شکسته شدن مویرگ ها می شود که سبب بروز چین و چروک و قوز قرنیه خواهد شد.

خدمات بخش بینایی سنجی کودکان کلینیک ارمغان

 • معاینه چشم تخصصی کودکان توسط متخصص اپتومتری
 • تشخیص و اصلاح غیر جراحی دوربینی
 • نزدیک بینی و آستیگماتیسم برای تمامی سنین
 • تشخیص و درمان سردردهای چشمی
 • تجویز و ساخت انواع عینکهای طبی و آفتابی تحت نظر متخصص اپتیک
 • مشاوره جهت لیزیک-آب مروارید
 • معاینات کامل چشمی افراد دیابتی
 • تجویز تخصصی انواع لنز تماسی طبی،رنگی؛آستیگماتیسم
 • درمان و کنترل تنبلی چشم کودکان توسط تکنولوژی جدیدCAM بدون نیاز به بستن چشم برای نخستین بار در تهران
بینایی سنجی در کودکان

سوالات متداول بینایی سنجی کودکان

Tag Cloud

بدترین سن بچه ها برای طلاق بهترین کلینیک اطفال بهترین کلینیک اطفال در غرب تهران بهترین کلینیک در غرب تهران بهترین کلینیک روانشناسی کودک بهترین کلینیک روانشناسی کودک در تهران بهترین کلینیک روانشناسی کودک در غرب تهران بیماری فلج اطفال بیماری کودکان تب نوزاد 8 ماهه تب نوزاد بعد از واکسن تزریق واکسن فلج اطفال تفاوت آنفولانزا و سرماخوردگی داروی پانیک چیست درد و دل بچه های طلاق درمان شب ادراری کودکان در کلینیک ارمغان درمان آسم کودکان درمان قطعی پانیک درمانگاه کودکان ارمغان دندان های شیری اطفال راه درمان پوسیدگی دندان کودکان رهایی از پانیک روانشناس اطفال روانشناسی کودکان در کلینیک ارمغان سرماخوردگی عفونت ادرار علائم آنفولانزا عوامل ایجاد اسهال در کودکان قطره خوراکی فلج اطفال مخملک در کودکان نشانه ها و علائم اسهال واکسن فلج اطفال پرسش و پاسخ در مورد بیماری پانیک پزشک متخصص کودکان پوسیدگی دندان چه زمانی کودک شما مبتلا به اسهال شده است کلینیک ارمغان در غرب تهران کلینیک اطفال کلینیک اطفال ارمغان کلینیک اطفال خوب در تهران کلینیک اطفال خوب در غرب تهران کلینیک دندانپزشکی اطفال شبانه روزی کلینیک گفتاردرمانی کمک به فرزندان طلاق گلو درد

Post Calendar

آگوست 2022
ی د س چ پ ج ش
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

[ مقالات مرتبط ]

با تنبلی چشم کودکان چه کنیم ؟

با تنبلی چشم کودکان چه کنیم ؟

درمان تنبلی چشم در کودکان تنبلی چشم به معنای عدم توانایی دید در چشم می باشد . این اتفاق از هنگام تولد و تا قبل از 8 سالگی ممکن است ایجاد شود . جالب است بدانید که طبق...

تكامل بينايي

تكامل بينايي

تكامل بينايي زمان تولد نوزادان ساختمان بینایی هنوز تكمیل نشده است و در سال های اول بعد از تولد این سیستم بینایی تکامل می یابد.از مهمترین وظیفه ی والدین دراین برهه از...

مراقبت بینایی در کودکان

مراقبت بینایی در کودکان

مراقبت بینایی در کودکان بینایی یکی از مسائل بسیار مهم در زندگی هر انسانی می باشد. بهره مندی از بینایی مناسب و درست، در رشد فیزیکی، مغزی و اجتماعی کودکان به عنوان یک...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.