بخش گوارش کودکان

بخش گوارش کودکان

درمانگاه شبانه روزی کودکان بخشی به نام گوارش دارد که برای درمان بیماری های مختص دستگاه گوارش می باشد . دستگاه گوارش در بدن که از دهان شروع شده و تا مقعد امتداد یافته نقش هضم غذا در بدن را دارد . امروزه به دلیل نوع سبک زندگی و تغذیه نامناسب مشکلات گوارشی در بین افراد شایع می باشد . از آنجائیکه بزرگسالان در تغذیه خود از مواد غذایی غنی و دارای کربوهیدرات تصفیه شده استفاده نمی کنند بیشتر دچار مشکلات گوارشی مانند زخم معده ، رفلاکس و.. می شوند . این عادت نادرست غذایی را کودکان نیز از بزرگسالان آموزش می بینند که در ادامه به طور مفصل به انواع بیماری های این عضو می پردازیم .

بیماری های گوارشی کودکان

  1. آلرژی غذایی

آلرژی غذایی ممکن است در نوزادان نیز وجود داشته باشد . شیرخوارانی که با تنها با شیر مادر تغذیه می کنند ممکن است دچار آلرژی شوند . دلیل آن اینست که مادر در تغذیه خود از نوعی پروتئین استفاده می کند که باعث ایجاد حساسیت در نوزاد شیرخوار خود می شود که علائمی مانند اسهال دارد . در این صورت به پزشک متخصص مراجعه کنید . در این صورت پزشک رژیم غذایی مادر را تغییر می دهد و ممکن است غذاهایی که باعث آلرژی می شوند مانند شیر و تخم مرغ را از برنامه غذایی او حذف کند . در این مدت ( حدودا 10 روز ) پزشک میزان بهبودی نوزاد را بررسی می کند .

  1. یبوست

یکی از بیماری های گوارشی شایع در بین کودکان یبوست می باشد . علائم این بیماری به شرح ذیل می باشد :

  1. کمتر از سه بار در هفته ادرار یا مدفوع داشته باشد .
  2. مدفوع سفت و خشک و بزرگ باشد .
  3. ادرار با درد و ناراحتی خارج شود.

علل یبوست در کودکان

کودکان به دلیل رژیم غذایی نامناسب دچار یبوست می شوند . غذاهایی نظیر گوشت ، لبنیات ، نان سفید ، محصولات فرآوری شده ، نان سفید باعث این بیماری می شود که با مصرف میوه ، سبزیجات و غلات سبوس دار برطرف می شود . در صورتی که با تغییر رژیم غذایی کودک مشکل یبوست برطرف نشد باید به پزشک متخصص کودکان مراجعه کرد.

  1. اسهال

یکی از بیماری های شایع و خطرناک در کودکان اسهال می باشد . اسهال خروج مدفوع به صورت شل و آبکی می باشد که ناشی از حرکات روده می باشد . اسهال ممکن است خفیف یا شدید باشد . در صورتی که این اختلال بیشتر از 24 ساعت به طول انجامد نگران کننده است و باید به پزشک متخصص مراجعه کرد . اسهال ممکن است همراه با خون یا مخاط باشد که تشخیص آن توسط والدین مشکل می باشد . درمان این بیماری مخصوصا در کودکان سنین پایین مهم می باشد زیرا باعث کم آبی و خشک شدن بدن می شود که در صورت مزمن بودن باعث اختلال به مغز شده و در نهایت منجر به تشنج می شود و در برخی موارد جان کودک را به خطر می اندازد .

Call Now Button