یبوست در نوزادان

یبوست در نوزادان

بعد از تولد نوزادان باید به علائم و مشخصات آن ها توجه ویژه نمود یبوست در کودکان یکی از این مواردی است که باید تحت کنترل قرار گیرد و والدین مراقبت های لازم را داشته باشند. در ادامه به توضیح بیشتر یبوست در نوزادن و چگونگی برخورد با آن می پردازیم .

در نوزادان یبوست چگونه مشاهده می شود ؟

بیش از ۹۰٪ نوزادان فول ترم در طی ۲۴ ساعت اول، دفع مکونیوم دارند. احتمال انسداد روده در هر نوزادی که طی ۲۴ – ۳۶ ساعت دفع مکونیوم نداشته باشد، باید مدنظر باشد. موارد زیر می توانند به صورت یبوست یا در موارد بیشتری به صورت عدم دفع کامل (obstipation) تظاهر کنند: آترزی، تنگی یا استنوز روده، بیماری هیرشپرونگ، انسداد بابولوس شیر، ایلئوس مکونیوم، یا مکونیوم پلاگ.

حدود ۲۰٪ نوزادان VLBW در طی ۲۴ ساعت اول زندگی دفع مکونیوم ندارند. چنانچه یبوست از بدو تولد مشاهده نشده اما در اولین ماه آشکار شود، می تواند نشانه ای از مگاکولون آگانگلیونیک مادرزادی قطعه کوتاه، هیپوتیروئیدیسم، تنگی به دنبال آنتروکولیت نکروزان، یا استنوزآنال باشد. البته دقت کنید که پائین بودن حرکات روده لزوما بیانگر یبوست نیست. حرکات روده در نوزادی که با شیر مادر تغذیه می شود خیلی زیاد بوده در حالی که در نوزاد با تغذیه از فورمولا، می تواند ۲-۱ بار در روز یا روز در میان باشد.

یبوست در نوزادمکونیوم پلاگ

توپی (پلاگ) مکونیوم، اگر مقدار آب آن کمتر از حد نرمال باشد، چنانچه در بخش تحتانی کولون یا ناحیه آنورکتال قرار گیرد ، می تواند سبب انسداد روده شود. به ندرت توده سفت مکونیوم در هر نقطه ای از روده شكل گرفته و باعث انسداد روده داخل رحم و پریتونیت مکونیال بدون هیچگونه ارتباط با فیبروز کیستیک (CF) می شود. پلاگ های آنورکتال همچنین سبب زخم مخاطی و پرفوراسیون روده می شوند. مکونیوم پلاگ در سندروم کولون چپ کوچک در نوزاد مادران دیابتیک و در CF، آگانگلیونوزرکتال، مصرف اپیوئید توسط مادر و درمان پره اکلامپسی با سولفات منیزیم، دیده می شود.

پلاگ را می توان به کمک شیاف گلیسرین یا شستشوی رکتوم با سالین ایزوتونیک، تخلیه کرد. انمای با گاستروگرافین (ماده حاجب یدینه) احتمالا بخاطر اسمولاليته بالای محلول (  mOsm/ L 1 , 900 ) سبب انتشار مایع بسوی لومن روده و نرم شدن ماده سفت درون آن می شود و بنابراین به دفع آن کمک می کند. البته دفع ناگهانی مایع به داخل لومن روده می تواند منجر به دهیدراسیون حاد و به دنبال آن شوک شود، بنابراین توصیه می شود که ماده حاجب با مقدار برابری از آب رقیق گردد ، دهیدراسیون کودک اصلاح شود و در طی درمان و ساعت ها پس از آن ، مایه وریدی به قدر کافی برای بیمار تجویز شود .

با تخلیه مکونیوملاگ باید نوزاد را از نظر مگاکولون اگانگلیونیک مادرزادی به دقت تحت نظر گرفت .

کلینیک اطفال ارمغان دارای متخصصان مرتبط با اطفال می باشد . شما می توانید جهت پاسخ به سوالات خود و دریافت مشاوره و وقت قبلی با شماره 44433516  تماس حاصل نمایید .

پیج اینستاگرام کلینیک اطفال ارمغان

کلام آخر

با تولد نوزادان در کنار حس لذت ، مسائلی وجود دارد که می تواند بریا والدین و نوزاد آزار دهنده باشد . در صورت وجود علائم بهتر است به نزدیکترین کلینیک اطفال کودکان مراجعه نمایید .

درباره نویسنده

لغو پاسخ دادن

چهار × 5 =