گلو درد در کودکان

گلو درد در کودکان

گلو درد معمولا نشانه ای از وجود عفونت در مجرای تنفسی است . شیرخوران و اطفال کوچک

طبیعتا نمی توانند احساس درد و جراحت گلویشان را بیان کند. اما شما از طریق دشواری بلع ، آنرا خواهید فهمید . در ادامه به علل و درمان گلو درد در کودکان می پردازیم .

گلو درد در کودکان

گلو درد در کودکان

علل گلو درد کودکان

گلو درد غالبا بر اثر ورم لوزه ها پدید می آید. ورم لوزه ها را یک باکتری به اسم استرپتوکوک ایجاد می کند . علاوه بر این، ویروسهای سرماخوردگی یا آنفولانزا می توانند مسئول این دردها باشند. همچنین گلو درد ممکن است بدلیل التهاب در مناطق دیگر نظیر ورم حنجره بوجود آید . گلو درد بهمراه تورم غده های گردن نیز دیده می شود .( مثلا در اریون )

آیا گلو درد کودکان خطرناک است ؟

بیشتر گلو دردها خطرناک نیستند. اما چنانچه کودک شما نسبت به باکتری استرپتوکوک حساسیت داشته باشد و مبتلا به عفونت استرپتوکوکی در گلو باشد ممکن است در جاهای دیگر بدن تاثیر بگذارد . از عوارض خطرناک احتمالی آن می توان ورم کلیه و تب روماتیسمی را نام برد.

درمان خانگی گلو درد کودکان

  • اگر گلوی کودکتان درد می کند وی عمل بلع را به دشواری انجام می دهد و از خوردن غذا سرباز می زند، گلوی او را زیری نور کافی نگاه کنید برای این کار سر وی را به عقب برده با دست یک قاشق تمیز زبان وی را به پائین فشار دهید و از او بخواهید یک آ طولانی بگوید . این عمل گلوی او را در معرض دید شما می گذارد بطوریکه اگر ورمی در کار باشد می توانید آن را ببینید.
  • برای پیدا کردن غده های متورم، با انگشت اطراف گردن و زیر چانه او را لمس کنید. غده ها مانند نخودهای بزرگی در زیر پوست لمس خواهند شد.
  • برای آگاهی از تب ، دمای وی را اندازه گیری کنید.
  • از آنجائیکه گلو درد عمدتا ناشی از عفونت است تا زمان مراجعه به دکتر ، کودک را از رفتن به مدرسه بازدارید.
  • گلو درد کودک را با نوشیدنی های خنک یا شربت لیموی داغ تسکین دهید . به کودک مایعات فراوان بدهید . اگر بخاطر گلودرد نمی تواند چیزی را راحا قورت بدهد تا آنجا که ممکن است غذاهایی که به او می دهید آبکی کنید.

زمان مراجعه به پزشک برای درمان گلودرد کودکان

در صورتی که کودک دارای تب به همراه گلو درد داشته باشد باید کلینیک کودکان مراجعه کنید . زیرا ممکن است عفونت استرپتوکوکی گلو باشد و باید فورا درمان شود. تا از بروز عوارض ناگوارتر جلوگیری بعمل آید. پزشک برای تعیین علت گلو درد به معاینه کودک خواهد پرداخت . اگر علت آن باکتری استرپتوکوک باشد ، آنتی بیوتیک تجویز می کند .

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم با تشکر
مدیریت سایت کلینیک اطفال ارمغان
هم چنین شما عزیزان می توانید در کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام ما را همراهی کنید .

درباره نویسنده

armaghan
کلینیک اطفال ارمغان : اکسیژن تراپی ,کلینیک قلب کودکان, کلینیک مغز و اعصاب کودکان, کلینیک دندانپزشکی ,کلینیک گوش و حلق و بینی

لغو پاسخ دادن

یک × 4 =