گفتار درمانی

گفتار درمانی

یکی از تفاوت های انسان و حیوان صحبت کردن است . یکی از راههای ارتباطی انسان ها با یکدیگر زبان و گفتار می باشد . کودک از بدو تولد به طور طبیعی همراه با رشد زبان بزرگ می شود . در برخی کودکان این روند غیرطبیعی بوده و کودک دچار اختلال در صحبت کردن می شود . برای اینکه بدانید گفتار درمانی چیست ابتدا به روند رشد زبان در کودک می پردازیم.

گفتار درمانی

گفتار درمانی

روند رشد طبیعی گفتار کودکان

دکتر آقادوست دارای دکترای گفتار درمانی از متخصصان کلینیک ارمغان می گوید : ما در هر سنی از نظر رشد گفتار و زبان توقعاتی از کودک داریم که کودک در آن سن انجام دهد . در خیلی از موارد کودکانی که دارای اختلال در گفتار هستند به موقع ارجاع داده نمی شوند .

درمان اختلال گفتار در کودکان به زمان تشخیص آن بستگی دارند . در صوری که والدین مشکوک به این اختلال در فرزند خود داشتند به کلینیک گفتار درمانی کودکان مراجعه کنند . کلینیک کودکان ارمغان دارای کادر مجرب و متخصصان گفتاردرمانی می باشد که به صورت شبانه روز آماده خدمت رسانی به مراجعین می باشد . برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با شماره های 44433512_44433516تماس بگیرید یا برای ارتباط با کلینیک به آدرس تلگرام و اینستاگرام مراجعه کنید .

چطور بفهمیم کودک دارای اختلال گفتاری است ؟

کودک در حالت طبیعی دارای مشخصاتی به شرح ذیل می باشد :

  • یک کودک یک ساله از لحاظ شناختی باید 3 اندام از بدن خود را بشناسد و بتواند 2 کلمه معنادار مانند مامان و بابا را ادا کند.
  • در سن 1 سال و 6 ماه اگر بتواند 5 کلمه معنادار را به صورت باثبات ادا کند .
  • 4 تا 5 اندام بدنش را بشناسد و واکنش در هنگام صدا کردن اسم خود داشته باشد.
  • واکنش های محیطی خوب بود مانند اینکه بتواند لوازم خود را از لوازم والدین تفکیک کند.

تشخیص اختلال گفتاری در کودکان

  • ممکن است برخی کودکان نتوانند این روند را داشته باشند ولی والدین باید تا سن 2 سالگی صبر کنند . کودک تا سن 2 سالگی حداقل باید 20 کلمه معنادار را داشته باشد . در حالت طبیعی کودک در این سن 50 کلمه معنادار را می تواند داشته باشد .
  • در صورتی که کودک نتواند تا 2 سالگی حداقل کلمات معنادار را ادا کند و نتوانست اندام های خود را بشناسد ( حتی یک مورد ) کودک باید ارجاع داده شود به متخصص توانبخشی و آسیب شناس گفتار و زبان تا ارزیابی صورت بگیرد .
  • نکته ای که وجود دارد اینست که برخی کودکان از یک سالگی شروع به گفتن تک کلمه می کنند و برخی کودکان از دوسالگی چیزی نمی گویند و بعد از 2 سالگی یکباره شروع به گفتن چند کلمه یا عبارت بکنند .
  • کودک از سن 6 یا 7 ماهگی باید به اسم خود واکنش نشان دهد . این مسئله نکته مهمی در تشخیص افتراقی پزشک می باشد . کودک باید به صدا زدن اسم خود و شنیدن سر وصداهای اطراف هوشیار باشد . در صورتی که کودک به صدا زدن اسم خود واکنش نداشته باشد دارای یکی از این دو حالت می باشد :
  1. کم شنوایی
  2. اختلال اوتیسم

بنابراین تا سن 2 سالگی باید برای تشخیص اختلال گفتار درمانی اقدام شود . هرچه تشخیص سریع تر باشد درمان موثرتر می باشد .

سایر بخش های کلینیک کودکان ارمغان:

شنوایی سنجی 

بینایی سنجی

ارتوپدی

گوارش

با تشکر مدیر سایت درمانگاه شبانه روزی ارمغان

درباره نویسنده

armaghan
کلینیک اطفال ارمغان : اکسیژن تراپی ,کلینیک قلب کودکان, کلینیک مغز و اعصاب کودکان, کلینیک دندانپزشکی ,کلینیک گوش و حلق و بینی

لغو پاسخ دادن

11 + 16 =