کرمک چیست

کرمک چیست؟

کرم هایی که به رنگ سفید بوده و به روده ها حمله می کنند از لحاظ شکل ظاهری به مانند نخ هایی هسنتد که طولی به اندازه یک چهارم اینچ دارند  و در مدفوع و اطراف مقعد حرکت می کنند که می توان آنها را دید. کرمک کودکان در زمان مهدکودک و سنین مدرسه خیلی رایج است اما مبتلا شدن به آن ممکن است در هر سنی حتی زمان نوزادی بروز بدهد .کودکانی که با افراد مبتلا به کرمک در ارتباط هستند بیشتر در معرض ابتلا به کرمک هستند.نباید علت این بیماری را عدم رعایت بهداشت بدانیم.این بیماری را به راحتی می توان درمان کرد .دقت داشته باشید که آلودگی شدید با کرمک ممکن است با علائمی مانند کاهش وزن،عفونت مجاری ادراری و عفونت های شکمی همراه باشد.اما معمولا این اتفاق به صورت نادر برای کودکان بروز می دهد.

در اینجا به والدین پیشنهاد می کنیم تا از مطالب زیر آگاهی داشته باشند تا بتوانند کرمک را در فرزندان خود تشخیص دهند.

  • کودکانی که به کرمک مبتلا شده اند مدام با دست خود مقعد را خارانده و شاید برخی از شب ها از شدت خارش در مقعد احساس ناراحتی کنند.اما نوزادان نمی توانند این را ابراز کنند و با گریه ها و مشکل در خواب می توان آن را تشخیص داد.
  • پوست مقعد تحریک و قرمز شده است.
  • در دختران ممکن است کرمک با خارش واژینال همراه باشد
  • گاهی اوقات کرمک با حالت تهوع و استفراغ همراه است.
  • مادرانی که فرزندشان نوزاد است بهتر است پوشک نوازاد را در هنگام تعویض بررسی کنند.پیشنهاد می شود این کار در اول صبح و یا شب انجام شود به دلیل اینکه کرم ها معمولا در شب در روی پوست شروع به تخم گذاری می کنند. همچنین می توان با یک چراغ قوه مقعد نوزاد و همچنین کودک را به دقت مشاهده کرد.
  • معمولا خود کرم ها دیده نشود ولی تخم ها ی آن را می توان مشاهده کرد. والدین می توانند یک تکه نوار شفاف را به داخل مقعد فشار بدهند و اگر تخم های کرمک به نوار چسیده شد باید برای درمان به متخصص اطفال مراجعه کنند.

کرمک-کودکانبهتر است بدانید که هر تحریک پوستی در ناحیه مقعد ناشی از کرمک نمی باشد و ممکن است به دلیل اسهال،خشکی مقعد و یا شست و شوی بیش از اندازه مقعد به وجود آمده باشد که در هر کودک متفاوت است.زیرا پوست بعضی از کودکان حساس به لمس می باشد و به سرعت قرمز و متورم می شود.بوی بد و انواع ترشحات می تواند از عفونت های مقعدی باشد که باید سریعا به متخصص اطفال مراجعه شود.

کودک چگونه به کرمک دچار می شود؟

تخم های کرمک این توانایی را دارند که تا دو هفته در سطوح زنده باقی بمانند و ممکن است کودک با تماس با اشیا ی آلوده مانند اسباب بازی وبا قرار دادن اشیا و یا انگشت  خود  در دهان به این بیماری مبتلا شوندهمچنین امکان انتقال این بیماری از طریق غذا و آب آلوده نیز وجود دارد.تخم ها پس از اینکه وارد روده بزرگ  شدند ،تخمک گذاری را آغاز کرده و در نهایت کرم های ماده برای تخم ریزی به سمت مقعد حرکت می کنند.وجود کرم ها در قسمت مقعد باعث خارش وی می شود باید مواظب بود زمانی که کودک مقعد خود را خارش می دهد تخم ها به انگشت ها و ناخن ها منتقل شده و پس از آن ممکن است از طریق دست دوباره وارد دهان شود و چرخه دیگری شرو ع شود.

درباره نویسنده

armaghan
کلینیک اطفال ارمغان : اکسیژن تراپی ,کلینیک قلب کودکان, کلینیک مغز و اعصاب کودکان, کلینیک دندانپزشکی ,کلینیک گوش و حلق و بینی

لغو پاسخ دادن

نوزده − 16 =