پيشگيري از اوتيسم

پيشگيري از اوتيسم

پروفسور كارل دلاكاتو دانشمند قرن بيستم است كه ابداع كننده روشهاي درماني خاصي براي درمان اختلالات يادگيري و اوتيسم مي باشد. بر طبق نظر اين محقق، اختلالات يادگيري، رفتاري و حركتي ، همگي بصورت زنجيره اي و سلسله مراتبي مرتبط با آسيبهاي مغزي بوده و يا از رشد ناقص عصبي (neurodevelopmental) نشئت مي گيرند.

دكتر دلاكاتو بر اين باور است كه كودك در سه ماه اول تولد در حالي كه خوابيده به پشت است ، با دست و پا زدن نخاع را از نظر حسي حركتي، رشد ميدهد.

پس از آن كودك روي شكم برميگردد و سينه خيز يكطرفه ميرود. در طي اين مرحله كه حدود چهار ماه طول ميكشد، پل مغزي كه در بالاي نخاع واقع شده رشد حسي حركتي پيدا ميكند.

پس از اين مرحله كودك روي چهار دست و پا ميرود . كه اندامهاي  متقابل و چشم و گوش همكاري را فرا ميگيرند.

كودك در ١٢ ماهگي روي پا بلند ميشود  و در اين مرحله از قشر مخ براي حركت و حس كردن بهره برداري ميكند و در واقع دو نيمكره كورتكس خود را، يكسان پرورش ميدهد.

در ١٨ ماهگي كودك از اندامهاي يكطرف بدن بهره برداري بيشتري ميكند و در نتيجه نيمه كورتكس متقابل اين اندامها غالبتر و ماهرتر شده و كارهاي ماهرانه دستي و پايي و مهارت درك گفتار را برعهده ميگيرد . هنگامي كه اين مرحله به پايان ميرسد او ٦ ساله است.

دكتر دلاكاتو معتقد است كه بهترين شيوه درمان ، پيشگيري است. به اين معني كه وقتي ميدانيم كه سينه خيز رفتن و چهار دست و پا رفتن چنين اثري را بر رشد مغز دارد ، كودك را در وسايل بازدارنده مانند روروك و قفس قرار ندهيم و يا چپ دست شدن و يا راست دست شدن را به آنان تحميل نكنيم تا فرصت كافي براي رشد و پرورش درست را به دست آورند.پيشگيري از اوتيسم

اگر كودك اين مراحل رشدي را طي نكرده و يا به علت وارد شدن آسيب فيزيكي به مغز دچار مشكل شده باشد رشد و سازمان بندي نهايي به دست نخواهد آمد. اين كودكان دشواريهايي در ارتباط گيري با جهان به وسيله ي حس بينايي، شنوايي، چشايي، بويايي و لامسه پيدا ميكنند.

غربالگری اوتیسم در درمانگاه شبانه روزی کودکان ارمغان انجام می گیرد .شما می توانید با مراجعه به کلینیک از وضعیت  فرزند خود آگاه باشید.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر کلینیک اطفال ارمغان

درباره نویسنده

armaghan
کلینیک اطفال ارمغان : اکسیژن تراپی ,کلینیک قلب کودکان, کلینیک مغز و اعصاب کودکان, کلینیک دندانپزشکی ,کلینیک گوش و حلق و بینی

لغو پاسخ دادن

4 + 8 =