پوسیدگی دندان در کودکان

پوسیدگی دندان در کودکان

پیشگیری در بچه ها از نوزادی آغاز می شود زمانیکه هیچ دندانی ندارند . به طور کلی رویش دندان شیری تا 2.5 سالگی کامل می شود و از 2.5 سالگی به بعد چکاپ دندان نیاز است . دندان های شیری نقش بسیار مهمی در دهان دارند و حتما باید درمان بشوند به دلیل اینکه فضا نگه دار برای دندان های دائمی هستند.

پوسیدگی دندان در کودکان

پوسیدگی دندان در کودکان

علل پوسیدگی دندان در کودکان

درصورتیکه دندان بارها در معرض اسید قرار بگیرد مینای دندان به مرور از بین می رود .درنهایت به دلیل از بین رفتن مواد معدنی لکه سفیدی روی دندان ایجاد می شود که اولین نشانه پوسیدگی است.

پیشگیری از پوسیدگی دندان در کودکان

پیشگیری از پوسیدگی دندان به دو دسته تقسیم می شود :

پیشگیری خانگی :

شامل مسواک زدن ,  استفاده از نخ دندان و مراقبت های تغذیه است

پیشگیری از پوسیدگی دندان در کودکان :

  1. فیشور سیلانت که برای دندان های دائمی کاربرد دارد و زمانی انجام می شوند که دندان های شیری کاملا در محیط دهان رویش پیدا کرده است .در این روش برای پیشگیری از پوسیدگی دندان پس از شست و شوی شیارهای دندان آنها را با موادی پر می کنند که سبب راحتی مسواک زدن و جویدن می شود. سیلانت روی دندان های آسیا زده می شود و سال ها روی دندان باقی می ماند. سیلانت یا شیارپوش درزها و شیارها را می بندد و از جع شدن باکتری و تکه های غذا جلوگیری می کند.

2.فلورید تراپی که  برای دندان های شیری و دائمی کاربرد دارد . فلوراید به صورت ژل , فوم , کف یا وارنیش است. توصیه می شود هر 6 ماه یکبار برای کودکان انجام شود .

هر دو روش دندانپزشکی پیشگیری بدون نیاز به بی حسی و در زمان کوتاهی انجام می شود.

قطره آهن و پوسیدگی دندان

قطره آهن باعث پوسیدگی دندان های شیری نیست بلکه محل هایی که دچار پوسیدگی شده است را نمایان می کند و قطره آهن درواقع فقط محل های پوسیدگی را رنگ می کند.قطره آهن را باید در انتهای دهان چکاند و اگر احیانا با بزاق دهان ترکیب شد می شود از مسواک و خمیردندان مخصوص کودکان استفاده کرد. استفاده از میوه هایی که ویتامین c دارند باعث شست و شو در داخل دهان شده و سبب می شود قطره آهن برگشتی نداشته باشد.

درمان پوسیدگی دندان

  1. درمان پوسیدگی با لیزر : لیزر با بهره گرفتن از آب و نیروی لیزر، انفجارهای میکروسکپی ایجاد میکند که موجب رانده شدن مواد پوسیده میگردد. این روش بدون درد بوده و در بیشتر موارد نیازی به بی حسی ندارد. به علاوه ابزار لیزر حتی در تماس فیزیکی با خود دندان قرار نمیگیرد.
  2. پر کردن دندان : درصورتیکه پوسیدگی شدید نباشد این روش متداول است. در این روش موادی روی دندان گذاشته می شود تا اثر پوسیدگی را از بین ببرد . این عمل از بیشتر پوسیده شدن دندان جلوگیری می کند.

 

  1. روکش: درصورتیکه پوسیدگی شدید باشد و ناحیه زیادی از دندان از بین رفته باشد از روکش استفاده می کنیم.معمولا روکش ها از سرامیک یا سرامیک متصل به فلز یا طلا ساخته می شوند.

 

  1. عصب کشی: درصوریکه پوسیدگی دندان سبب از بین رفتن مغز یا عصب دندان شود عصب کشی انجام می شود. در این شیوه مرکز دندان همراه با قسمت های پوسیده برداشته می شود و ریشه ها با ماده ای پر می شوند.

 

  1. کشیدن دندان: درصورت پوسیدگی زیاد می توان دندان شیری را کشید ولی زود کشیدن دندان شیری باعث از بین رفتن فضا بین دندان ها می شود و ترتیب رویش دندان ها از بین میرود . درصورت کشیدن دندان شیری باید در آن ناحیه فضا نگه دارنده قرار داده شود در غیر این صورت حتما نیاز به ارتودنسی پیدا می کند.

 

 

درباره نویسنده

armaghan
کلینیک اطفال ارمغان : اکسیژن تراپی ,کلینیک قلب کودکان, کلینیک مغز و اعصاب کودکان, کلینیک دندانپزشکی ,کلینیک گوش و حلق و بینی

لغو پاسخ دادن

1 × 2 =