پوسيدگي دندان کودکان

پوسيدگي دندان کودکان

پوسيدگي دندان کودکان از چه سني شروع مي‌شود؟

پوسيدگي دندان کودکان در سنين مختلف به عوامل مختلف بستگي دارد. مثلاً پوسيدگي دندان در کودک 6 ماه تا دو ساله که هنوز شير مي‏خورد با پوسيدگي دندان در کودک 3 تا 5 ساله و بالاتر فرق مي‏کند. بهتر است بدانيم چه عواملي در پوسيدگي دندانهاي کودکانمان نقش دارند. اين عوامل به ترتيب سن کودک، از مصرف شير مادر يا شيشه شير شروع و تا مصرف شيريني و شکلات بيش از حدّ و عدم رعايت بهداشت دهان ادامه پيدا مي‌کند.

چه عواملي باعث پوسيدگي دندان‌ها مي‌شود؟

يکي از علل پوسيدگي دندان‎ها در اوايل رويش، قراردادن شيشه شير يا سينه مادر به مدت طولاني، مخصوصاً شب تا صبح و در سنين بالاتر مصرف شيريني و عدم رعايت بهداشت دهان و دندان است.

بايد به اين نکته توجه داشت که پس از شيردهي، شيشه شير يا سينه مادر را بلافاصله از دهان کودک خارج کرده و ترجيحاً بعد از شير به کودک آب داد و يا با تکه‎اي گاز يا پارچه نخي مرطوب دندان‎هاي کودک را پاک کرد. زيرا ماندن بقاياي شير در دهان، فرصت مناسبي براي فعاليت عوامل ميکروبي و مخرب دندان‎ها خواهد بود و در مورد شکلات و شيريني سعي کنيد کودکان شکلات و شيريني و قند مصرف نکنند، شايد اين يک کار غيرممکن باشد ولي سعي کنيد تا فرزندان کوچک شما دندان‎هاي سالمي داشته باشند که طبعاً اين دندان‎هاي سالم باعث تغذيه مناسب و رشد و نمو بهتر آنها خواهد شد. اگر مي‎خواهيد چاي يا قهوه به فرزندتان بدهيد سعي کنيد به صورت شيرين کرده باشد تا نتوانند قند را بجوند چون بدين طريق به ميناي دندان‎هاي خود آسيب مي‌رسانند. شيريني و شکلات براي کودکان جذابيت خاصي دارد مطمئن باشيد شما نمي‎توانيد مانع اين جذابيت شويد ولي مي‎توانيد او را تشويق به مسواک زدن کنيد، تا هم نياز کودک را پاسخ داده باشيد و هم از عوارض ناشي از مصرف شيريني کاسته باشيد

پوسيدگي دندان کودکان

چه زماني بايد به دندانپزشک مراجعه کرد؟

حتماً از شش ماهگي يعني درست مصادف با رويش اولين دندان شيري که در دهان ظاهر مي‎شود جهت راهنمايي‎هاي بهداشتي و پيشگيرانه به دندانپزشکتان مراجعه کنيد و نيز مسواک مناسب سن کودک و نحوه مسواک زدن را حتماً از دندانپزشکتان جويا شويد.

بايد توجه داشت،پس از رويش دندان‎هاي شيري جهت فلورايد درماني که باعث جلوگيري از پوسيدگي دندان‎هاي کودک شما مي‌شود با دندانپزشک خود در تماس باشيد.

فلورايد تراپي را از چه سني بايد شروع کرد؟

معمولاً درمان فلورايد تراپي از دو سالگي براي کودکان بدون هيچگونه پوسيدگي هر 6 ماه يکبار و براي کودکان با يک يا چند پوسيدگي هر سه ماه يکبار انجام ميشود و اين درمان تا سن مدرسه که دهانشويه به کودکان ارائه ميشود، ادامه پيدا مي‌کند.

فلوراید ماده ای است که باعث پیشگیری از پوسیدگی دندان میشود . بهترین راه رسیدن فلوراید کافی به بدن ، نوشیدن آب حاوی فلوراید است . اما از آنجا که در کشور ما امکان تنظیم میزان دقیق فلوراید آب وجود ندارد اکثر نواحی فاقد میزان مناسب فلوراید هستند. در اکثر نقاط تهران میزان فلوراید آب پایین است و کودکان این ناحیه مستعد پوسیدگی دندان هستند.

در این نواحی بهترین راه ، استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید است . مسواک زدن تا سن 6 سالگی بر عهده والدین است . از سن سه سالگی به بالا ، بعد از اینکه پدر یا مادر دندانهای کودک را تمیز کرد مسواک به دست کودک داده می شود تا تمرینی برای آینده باشد. بهتر است بعد از مسواک زدن کف دهان را خارج کنیم و بلافاصله آب در دهان نگیریم تا فلوراید خمیر دندان فرصت کافی برای جذب داشته باشد. بعد از نیم ساعت میتوان دهان را شست.

روزی دو بار مسواک زدن (شب قبل از خواب و صبح بعد از صبحانه )  استفاده بسیار کم از مواد قندی ( شیرینی ، شکلات ، بیسکویت و ….) و مراجعه مرتب به دندانپزشک (سالی دو بار ) سلامت دندانهای کودک شما را تضمین می کند در بعضی موارد ، دندانپزشک ترجیح می دهد فلوراید موضعی با غلظت بالا را به دندانهای کودک برساند .

این کار حدود 10 دقیقه طول می کشد. و نیاز به بیحسی موضعی ( تزریق آمپول ) ندارد.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم با تشکر
مدیریت سایت کلینیک اطفال ارمغان
هم چنین شما عزیزان می توانید در کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام ما را همراهی کنید .

کلینیک اطفال امغان

درباره نویسنده

armaghan
کلینیک اطفال ارمغان : اکسیژن تراپی ,کلینیک قلب کودکان, کلینیک مغز و اعصاب کودکان, کلینیک دندانپزشکی ,کلینیک گوش و حلق و بینی

لغو پاسخ دادن

یک × 5 =