نحوه دادن قطره آهن به نوزاد

نحوه دادن قطره آهن به نوزاد

بسیاری از نوزادان دارای فقر آهن هستند . برای جبران این کمبود پزشک قطره اهن برای نوزاد تجویز می کند. یکی از سوالاتی که بیشتر والدین می پرسند اینست که قطره آهن را چطور باید به نوزاد داد؟ از آنجائیکه قطره آهن دارای طعم تلخی می باشد و نوزاد ممکن است آنرا به بیرون تف کند، از طریق قطره چکان در انتهای زبان چکاند تا نوزاد به سرعت آن را ببلعد . برای از بین بردن طعم این قطره و جلوگیری از تغییر رنگ دندان نوزاد بعد قطره دادن به نوزاد کمی آب بدهید. در نوزادانی که بزرگتر هستند می توان  این قطره را در آب میوه چکاند و به وسیله نی به کودک خوراند . بهترین زمان دادن قطره آهن فواصل بین دادن شیر به نوزاد می باشد زیرا باعث جذب بهتر قطره می شود. بهتر است بعد از خوراندن قطره دندان های نوزاد را با گاز استریل مرطوب کرده یا با مسواک مخصوص نوزادان آن را تمیز کنید زیرا مواد در قطره آهن باعث تغییر رنگ دندان های نوزاد می شود.

نحوه قطره آهن به نوزاد

نحوه قطره آهن به نوزاد

بهتر است قطره آهن به وسیله قطره‌چکان در عقب ترین قسمت زبان چکانده شود تا بلافاصله بلعیده و کمتر با بزاق مخلوط شود. توصیه می‌كنم پس از دادن قطره آهن کمی ‌به کودک آب بدهید تا محیط دهان کاملا تمیز شود. دركودكان بزرگ‌تر می‌توان قطره آهن را با آب‌میوه‌هایی مانند سیب و پرتقال كه حاوى ويتامين c هستند ،مخلوط کرد و با نی به كودك داد(ویتامین C به افزایش جذب آهن كمك مى كند).شير باعث تداخل در جذب آهن مى شود پس بهترین زمان دادن قطره آهن در فواصل بین شیردهی است (نه همزمان با آن).

همچنين پس از خوراندن قطره آهن، دندان‌های کودک با گاز مرطوب يا با استفاده از مسواک مخصوص شیرخواران، دندان‌ها را تمیز كنيد.

در صورتی که بعد از خوردن قطره آهن دندان ها سیاه شد اقداماتی به شرح ذیل باید انجام داد:

  • بروساژ : روشی برای از بین بردن تیرگی از سطوح دندان که در دندانپزشکی کودکان انجام می شود.
  • بلیچینگ : روشی برای از بین بردن لکه های تیره که تا مینای دندان نفوذ کرده است. این روش برای نوزادان کوچکتر توصیه نمی شود.
  • میکروسایش: در این روش بخشی از مینای دندان که در اثر مصرف آهن دچار تیرگی شده اند توسط فرز های نرمی تراشیده می شود.
  • ونیر کامپوزیت : در برخی موارد بخش زیادی از دندان ها سیاه می شود و عمق آن به گونه ایست که باید با فرز برداشته شود . در این کامپوزیت جایگزین بخش هایی می شود که برداشته شده است.
  • برای سفید کردن دندان های کودک از دهان شویه و خمیردندان سفید کننده استفاده نکنید.

 

درباره نویسنده

armaghan
کلینیک اطفال ارمغان : اکسیژن تراپی ,کلینیک قلب کودکان, کلینیک مغز و اعصاب کودکان, کلینیک دندانپزشکی ,کلینیک گوش و حلق و بینی

لغو پاسخ دادن

11 − 8 =