نحوه برخورد با کودکان پرخاشگر

نحوه برخورد با کودکان پرخاشگر

مقدمه

پرخاشگری از جمله مهم ترین نوع از رفتارهایی است که از سوی کودکان انجام می شود.

پدران و مادران در بسیاری از مواقع از این نوع رفتارها بسیار نگران می شوند. این نگرانی ها و دغدغه مند رفتار کردن در برابر رفتارهای پرخاشگرانه از کودکان پرخاشگر بسیار منطقی و عاقلانه است. زیرا که بسیاری از پرخاشگری ها باید ریشه یابی یا علت یابی شوند و در صورت لزوم روند درمانی لازم سپری شود.

اگر شما هم والدینی هستید که کودکان پرخاشگر دارید این مقاله را از دست ندهید. زیرا که تلاش کرده ایم بسیاری از اطلاعاتی که در این زمینه وجود دارد را در اختیار شما قرار دهیم. از علت رفتارهای پرخاشگرانه گرفته تا نحوه برخورد با کودکان پرخاشگر به تمامه در بخش های مجزا خواهد آمد.

کودکان پرخاشگر

کودکان پرخاشگر

کودکان پرخاشگر

ابتدائا این نکته را یادآور می شویم که بخشی از پرخاشگری ها کاملا طبیعی است و نباید که زیاد نگران شد. زیرا به هر روی آدم بزرگ ها و انسان های بالغ هم در مواردی عصبانی می شوند.

کودکان نیز در برابر بسیاری از محرک ها پرخاشگری های زیادی از خود بروز می دهند.

در مواردی مشاهده می شود که میزان پرخاشگری ها از سوی کودکان بسیار شدید است. در این موارد کودکان پرخاشگر به طور حاد و مدت زمان طولانی رفتارهایی را از خود بروز می دهند.

به این کودکان، پرخاشگر گفته می شود.

بیشتر بخوانید: نحوه برخورد با کودکان طلاق ، چگونه کودکان را برای طلاق آماده کنیم؟

کودکان چرا پرخاشگری می کنند؟

دلایل مختلفی موجب می شود که کودکان پرخاشگری کنند.

  • در مواردی کودکان از این روش به عنوان راهکاری برای بدست آوردن چیزهایی که می خواهند استفاده می کنند.
  • در مواردی کودکانی که مورد پرخاشگری قرار می گیرند برای انکه از خودشان دفاع کنند یا خشم خاموش شده خود را بروز دهند در موقعیت های دیگر این خشم را بروز می دهند. در این موارد درواقع کودکان از راه مشاهده این رفتارهای پرخاشگرانه را یاد می گیرند.
  • کودکان به دلایل ژنتیکی نیز می توانند پرخاشگری را به ارث ببرند و به لحاظ بیولوژیکی نیز چنین رفتارهایی را در خود دارند. برای مثال کودکانی که از والدین پرخاشگر متولد می شوند احتمال بسیار زیادی دارد که پرخاشگر تر نسب به هم سالان خود باشند.
  • کمبود توجه و احساس نیاز برای محبت گرفتن نیز از دیگر عللی است که می تواند در بروز این مشکل تاثیر گذار باشد.

کلینیک اطفال ارمغان دارای متخصصان مرتبط با کودکان در تخصص های مختلف می باشد. شما می توانید جهت پاسخ به سوالات خود و دریافت مشاوره و وقت قبلی با شماره 44433516 تماس حاصل نمایید . همچنین می توانید از پیج اینستاگرام کلینیک اطفال ارمغان دیدن فرمائید.

نحوه برخورد با کودکان پرخاشگر

مهم ترین اقداماتی که باید در هنگام مشاهده رفتارهای پرخاشگرانه کودکان داشته باشید از این قرار است:

  • بهتر است که پیش از آنکه پاسخی دهید تلاش کنید که علت دقیق پرخاشگری را ریشه یابی کنید.

در مواردی کودکان واقعا در پرخاشگری دلیلی منطقی دارند. البته این بدین معنا نیست که رفتار پرخاشگرانه منطقی است. بلکه تنها چیزی که منطقی است دلیل و علتی است که موجب شده است کودک پرخاشگری کند.

بعد از اینکه ریشه و علت اصلی پرخاشگری مشخص شد بر اساس اینکه کودک تا چه حد حق دارد باید رفتارهایی را سازمان دهید و به کودک بازخورد دهید.

واقعیت این است که کودک نباید مورد بی توجهی قرار گیرد زیرا که بی توجهی می تواند او را به شکل بدترین عصبی تر و پرخاشگر تر کند. از این رو تلاش کنید که از جایگاه مادری خود استفاده کنید و برای آرام کردن آن رفتارهایی ارامش بخش را از خود بروز دهید.

در بسیاری از موارد همین که کودک توانست توجه شما را به خود جلب کند آرام می گیرد.

  • اما نکته ای که باید مد نظر قرر دهید این است که نباید تصور کنید که هر روز و هربار باید نقش حامی را بازی کنید.

زیرا که با این کار کودک به نوعی شرطی می شود. شرطی شدن بدین معناست که تصور می کند هر بار می تواند با پرخاشگری توجه لازم را دریافت کند از این رو این پرخاشگری ها تداوم پیدا می کند.

لازم است در مواردی به واکنش های پرخاشگرانه پاسخی داده شود. پاسخ نباید انچنان شدید باشد که کودک دچار اظطراب شود. صرفا تا حدی که کودک به رفتارهای نامناسب خود پی ببرد کافی است.

  • از دیگر راه حل هایی که می توان ارائه کرد این است که در موقعیاتی که کودک آرام است سعی کنیم آگاهی های لازم را به او بدهیم و از نتایج پرخاشگری هایش مطلع اش کنیم. ایجاد آگاهی و شناخت در کودک موجب می شود که قدری از رفتار های هیجانی و احساسی اش بکاهد و رفتارهای مناسب تری را جایگزین کند.

در واقع آموزش و تربیت از مهم ترین راه هایی است که می تواند به کنترل و بازداری کودک از حرکت به سوی رفتارهای نامناسب جلوگیری کند.

  • آخرین راهی که پیشنهاد می کنیم این است که تلاش کنید عمده ترین دلایلی که سبب ساز بروز پرخاشگری در کودکان تان می شود را شناسایی کنید بعد از شناخت می توانید با رفع و برطرف کردن این دلایل احتمال پرخاشگری را در کودکان تان کاهش دهید.

بیشتر بخوانید: علت چاقی و درمان آن

نحوه برخورد با کودکان پرخاشگر

نحوه برخورد با کودکان پرخاشگر

نتیجه گیری

در پایان به عنوان سخن پایانی این نکته را باید یادآور شویم که برای اینکه در مسیر آموزش و تربیت کودک خود موفقیت بیشتری کسب کنید می توانید از افرادی که در این زمینه مهارت های زیادی دارند کمک بگیرید.

از مهم ترین و بهترین گزینه هایی که می توانید به عنوان مشاور استفاده کنید روان شناسان هستد. کلینیک اطفال ارمغان با داشتن بخش روانشناسی کودکان آماده ارائه خدمات و مشاوره به والدین عزیز می باشد.

روان شناسان تا حد زیادی می توانند در این مسیر کمک های آگاهانه و منطقی داشته باشند. در واقع با توجه به این که آنها دانش عمیقی در علم روان شناسی دارند به راحتی می توانند بسیاری از رفتارهای کودک را علت یابی کرده و بهترین راهکار ها را به شما پیشنهاد کنند.

راه های ارتباطی با  درمانگاه شبانه روزی کودکان ارمغان

شماره تماس کلینیک: 44433512 و 44433516 

آدرس کلینیک: تهران. جنت آباد جنوبی. لاله غربی. نبش کوچه ابراهیمی .پلاک24 

آدرس صفحه اینستاگرام: https://www.instagram.com/clinic.armaghan/

 

درباره نویسنده

armaghan
کلینیک اطفال ارمغان : اکسیژن تراپی ,کلینیک قلب کودکان, کلینیک مغز و اعصاب کودکان, کلینیک دندانپزشکی ,کلینیک گوش و حلق و بینی

لغو پاسخ دادن

10 + 19 =

Call Now Button