ناسازگاری در گروه خونی مادر و نوزاد

ناسازگاری در گروه خونی مادر و نوزاد :

بالاترین آمار مشکل ناسازگاری گروه‌های خونی زمانی اتفاق خواهد افتاد که اکثرا مادران نوزادان دارای گروه خونی O هستند و این در حالی است که نوزاد گروه خونی A یا B دارد. در ادامه به موضوع ناسازگاری در گروه خونی مادر و نوزاد خواهیم پرداخت .

ناسازگاری در گروه خونی مادر و نوزاد

ناسازگاری در گروه خونی :

نوزادان نارس به احتمال بیشتری با مشکلات ناسازگاری گروه‌های خونی مواجه خواهند بود و این در صورتی میباشد که نوزادان سالم به صورت خفیف تحت تاثیر قرار خواهند گرفت . ناسازگاری گروه خونی عموما در نوزادان اول رخ می‌دهد و در بارداری‌های بعدی افزایش نخواهد یافت .

معنی ناسازگاری :

به طور کلی ناسازگاری گروه خونی در شرایط های زیر اتفاق خواهد افتاد :

  • مادر نوع O است و نوزاد B، A، یا AB میباشد .
  • مادر نوع A است و نوزاد AB یا B میباشد .
  • مادر نوع B است و نوزاد A  یا AB  میباشد .

آشنایی با گروه های خونی :

جهت درک ناسازگاری گروه‌های خونی بهتر میباشد به بررسی گروه‌های خونی مختلف بپردازیم. ژنی که شما از پدر و مادر به ارث می‌برید نوع گروه خونی شما را تعیین خواهد کر. چهار نوع گروه خونی وجود دارد:

گروه خونی O   –   گروه خونی AB   –    گروه خونی B   –   گروه خونی A

هر گروه خونی شامل مجموعه ای از مواد شیمیایی میباشد که در سطح سلول‌های قرمز خون خود دارد که به آن آنتی ‌ژن گویند . بنابراین گروه خونی A آنتی‌‌ژن A، گروه خونی B آنتی ژن B، گروه خونی AB هر دو آنتی‌ژن و گروه خونی O هیچ آنتی‌ژنی ندارد. اگر گروه‌های خونی مختلف مخلوط شوند پاسخ ایمنی رخ می‌دهد و فرد برای حمله به آنتی‌ژن خارجی، آنتی بادی تولید می‌کند.

آزمایش های پس از تولد :

بعد از تولد نوزاد 2 گزینه برای آزمایش ناسازگاری‌ گروه‌ خونی وجود دارد:

  • گرفتن خون بند ناف از تمام نوزادانی که مادری با گروه خونی O و پدری با گروه خونی A یا B یا هردو دارند
  • روش جایگزین این بوده که نوزاد در 24 ساعت ابتدایی مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت تا در صورت مشاهده زردی درمان لازم انجام شود.

به طور کلی زردی به دلیل بیلی روبین یک رنگدانه زرد است که به پوست نوزاد و سفیدی چشم ظاهر زرد می‌دهد. رنگ نوزاد در هر بار معاینه توسط پزشک بررسی خواهد شد. برای نوزادانی که ناسازگاری گروه خونی دارند ، بعد از چند هفته کم خونی بروز می دهد.

منتظر نظرات و پيشنهادات شما عزيزان هستيم

با تشکر مديريت سايت کلینیک ارمغان

درباره نویسنده

لغو پاسخ دادن

15 + چهار =