ناروانی طبیعی

ناروانی طبیعی

مناسب برای والدین

ناروانی طبیعی یا ناروانی رشدی چیست ؟

جنبه ای از گفتار اغلب بین سنین 2 تا 7 سال در کودکان اتفاق می افتد که طبیعی است . این یک بخش مشترک و همگانی ازرشد کودکان در طی یادگیری گفتارو زبان است که ناروانی طبیعی یا normal non fluency  نامیده می شود. ناروانی طبیعی بیشتر در سن 2و نیم تا 4 سالگی مشاهده می شود.

ناروانی طبیعی با لکنت متفاوت است . در ناروانی طبیعی ویژگی های زیر درگفتار مشاهده می شود:

تکرار بخشی از کلمه مثل ( بی بیا )

تکرار کل کلمه ( من من من )

تکرار عبارت مثل( مامان من.. مامان من سیب می خوام )

به میان اندازی هایی مانند  اوم ..اِ .. آه ..و…

نکته ای که باید توجه کنید این است که هیچ کدام از انواع ناروانی هایی که ذکرشد ، معمولا با هیچ تنش وفشار مشخصی همراه نیستند .

تعداد کل ناروانی های کودک کمتر از 10 مورد در هر 100 کلمه است.

بسامد ناروانی طبیعی ممکن است زمانی که کودک برای صحبت کردن و بیان خواسته ی خود عجله دارد ، یا زمانی که تحت فشار است ، بیشتر شود .

در ناروانی طبیعی کودک در حین ناروانی ها ارامش دارد و بدون هیچ نگرانی به گفتار خود ادامه می دهد و غالبا از ناروانی خود آگاهی ندارد.

ناروانی طبیعی از نظر نوع ناروانی ها ، تعداد تکرار ها و عدم وجود تنش و تقلا در طی گفتار با لکنت متفاوت است . اگر شک دارید که کودک شما دارای لکنت است باید به یک متخصص گفتار و زبان در زمینه ی لکنت مراجعه کنید.

 

استراتژی های درمانی برای کودک دارای ناروانی طبیعی

زمانی که کودک شما ناروانی را در گفتار خود تجربه می کند ، پیشنهادات زیر در هنگام ارتباط با کودک ، ممکن است کمک کننده باشد:

تا زمانی که کودک صحبت خود را تمام کند با توجه به او گوش کنید و به طور مداوم تماس چشمی خود را حفظ کنید .

اجازه ندهید کودک شما ترحم ، نگرانی و ناراحتی را در چهره ی شما احساس کند .

پاسخی که به گفتار ناروان کودک داده می شود همان پاسخی باشد که در صورت روان بودن ، می دادید.

هر آن چه که کودک شما بیان کرد را به طور خلاصه و با آرامش و آهسته بیان کنید ( کودک حس کند شما به محتوای گفتار او توجه کردید نه به ناروانی ) مثال : آهان پس دوست داری بریم پارک .

گفتار-درمانی

سعی کنید زمانی که با کودک خود ارتباط برقرار می کنید و در تمام فعالیت های روزانه ای که کودک در آن حضور دارد از گفتار آرام و همراه با آرامش استفاده کنید.( این موضوع در ابتدا دشوار است اما با گذشت زمان ساده تر و راحت تر خواهد شد)

با کودک خود با جملات ساده و کوتاه صحبت کنید و از کلماتی استفاده کنید که متناسب با سن کودک باشند.

سعی کنید احساس کم بودن زمان برای صحبت را به کودک منتقل نکنید ( به کودک زمان کافی برای پاسخ و صحبت بدهید ). از کودک خود نخواهید تا عجله کند یا سریعتر منظور خود را بیان کند .

در گفتار خود مکث های کافی را داشته باشید.

صحبت کودک خود را قطع نکنید و مهارت های رعایت نوبت باید توسط همه ی اعضای خانواده رعایت شود.

اگر کودک از ناروانی خود اگاهی ندارد از به کار بردن کلمه ی لکنت در حضور کودک یا برچسب زدن به کودک ( به عنوان فرد لکنتی ) خودداری کنید.

از پرسیدن سوالاتی با پاسخ های طولانی و گسترده خودداری کنید. در عوض سوالاتی را بپرسید که با بله و نه پاسخ داده می شوند یا جواب های کوتاهی دارند.

وقتی ناروانی کودک شما افزایش می یابد ، کودک را به فعالیت های تشویق کنید که غیرکلامی هستند مثل : نقاشی کشیدن ، دیدن کارتون و فیلم و …

در تمام فعالیت های روزانه تلاش کنید تا یک تجربه ی مثبت و جذاب را برای کودک فراهم کنید برای مثال : در مورد علایق کودکتان با او صحبت کنید ، اجازه دهید او آغازگر گفتگوها باشد ، با آرامش و به آرامی با او صحبت کنید ، از تشویق های کلامی مثبت استفاده کنید .

در طی روز حتما زمانی را به بازی با کودک خود اختصاص دهید ( برای او وقت بگذارید و در طی بازی شیوه ی گفتاری آرام و همراه با آرامش را رعایت کنید)

به طور خلاصه والدین باید چهار شیوه ی ارتباطی را با کودک خود رعایت کنند :

تماس چشمی را حفظ کنند

در گفتگو نوبت را رعایت کنند ( گفتار کودک را قطع نکنید)

با آرامش و سرعت پایین صحبت کنند.

خلاصه ای از گفته ی کودک را بیان کنید ( به محتوای گفتار کودک توجه کنید نه ناروانی)

درباره نویسنده

armaghan
کلینیک اطفال ارمغان : اکسیژن تراپی ,کلینیک قلب کودکان, کلینیک مغز و اعصاب کودکان, کلینیک دندانپزشکی ,کلینیک گوش و حلق و بینی

لغو پاسخ دادن

1 × 4 =