فلج مغزی کودکان

فلج مغزی کودکان

فلج مغزی چه بیماری است ؟

برای این بیماران چه کاری می توان انجام داد ؟

فلج مغزی چه عوارضی دارد ؟

فلج مغزی کودکان جز بیماری هایی است که کودکان را از ابتدای زندگی درگیر خود می کند و می تواند شادی های زندگی را در آن ها کم رنگ نماید . در ابتدا باید با مراقبت های لازم از بروز چنین مشکلاتی برای کودکان جلوگیری کرد . در صورت بروز این مشکلات می توان با توانبخشی کودکان فلج مغزی برای آن ها زندگی راحت تری فراهم نمود. با ما همراه باشید تا از انواع و دلایل فلج مغزی بیشتر آشنا شوید .

فلج مغزی کودکانفلج مغزی چیست ؟

فلج مغزی به طور کلی اشکالی است که در کنترل حرکات و وضعیت بدن به وجود می آید و به علت یک آسیب مغزی پیش می آید . این آسیب مغزی یا در حین تولد اتفاق می افتد و یا در انتهای دوران بارداری برای مادر رخ می دهد. در برخی موارد اتفاقاتی که در حین زایمان یا در ابتدای بعد تولد ایجاد می شود می تواند باعث ایجاد فلج مغزی شود .

علائم فلج مغزی ؟

فلج مغزی معمولا سبب عوارض و اشکالات مختلفی می شود و شکل ها و الگوهای مختلفی دارد که بسته به اینکه چه ناحیه ای را درگیر کند عوارض و علائم ایجاد شده ، مختلف می شود .

دلیل فلج های مغزی

فلج مغزی به خاطر اتفاقاتی است که حول زمان تولد کودک رخ می دهد . برای مثال مادری دچار عفونت مادرزادی قبل از تولد نوزاد می شود و یا جنینی که درون رحم مادر است به خاطر مشکلات بند ناف ، دچار کاهش اکسیژن شود که این کاهش اکسیژن می تواند سبب ایجاد آسیب مغزی گردد . در حین زایمان نیز نوزاد می تواند با این کمبود مواجه شود یا همان طور که ذکر شد ابتدای بعد از تولد، ممکن است ضربه ای به نوزاد وارد شود . همه این موارد باعث ایجاد درجات مختلفی از فلج مغزی می شود که با توجه به این درجات، علائم مختص به خود بروز پیدا می کند . گاهی اوقات ممکن است افراد تا سن بزرگسالی نیز علائم و نشانه های واضحی نداشته باشند .

کلینیک اطفال ارمغان دارای متخصصان مرتبط با اطفال می باشد . شما می توانید جهت پاسخ به سوالات خود و دریافت مشاوره و وقت قبلی با شماره 44433516  تماس حاصل نمایید .

پیج اینستاگرام کلینیک اطفال ارمغان

انواع فلج مغزی

  • به طور کلی فلج مغزی می تواند تمام دست و پاها را دربرگیرد که در اصطلاحا به آن کوانتی پنجی می گویند.
  • گاهی یک طرف بدن را درگیر می کند مثلا در نیمه راست بیشتر شایع است که هپلجی نام دارد .
  • دپلجی که این مورد در پاها شایع تر است .
  • مونوپلجی که یک عضو درگیر می شود .

انواع اسپاستیک ، آتتوئید و آتاکسی . اسپاستیک که شایع تر است و در مورد آتتوئید ، کودک حرکات تکراری و نامنظم را انجام می دهد و آتاکسی که احتمال آن درصد کمی را به خود اختصاص داده است ، کودکان اختلالات خیلی شدید تری مثل اختلالات تعادلی دارند معمولا این افراد درگیری های اندامی دارند و البته دسته ای دیگر نیز وجود دارد که ممکن است چند عوارض در کنار هم باشد برای مثال کودک اختلال حرکتی داشته باشد و در کنار آن با عوارض جانبی مانند ناشنوایی نیز درگیر شود .

نتیجه گیری

آنچه که بسیار مهم است پیشگیری از وقوع این عارضه می باشد . مادران باردار دقت داشته باشند حتما برای مصرف هر دارویی با پزشک متخصص مشورت کنند و حتما از افراد که عفونت دارند، دوری نمایند . در صورت وجود مشکل می توانید به کلینیک اطفال مراجعه نمایید .

درباره نویسنده

لغو پاسخ دادن

2 × 3 =

Call Now Button