غربالگری شنوایی چیست؟

غربالگری شنوایی چیست؟

از آنجایی که حس شنوایی، اهمیت ویژه­ای در یادگیری زبان و رشد مغز کودکان دارد، اطلاع از میزان شنوایی کودک در همان روزهای ابتدایی زندگی الزامیست. این بررسی از طریق تست OAE و AABR صورت می­گیرد. OAE عملکرد سلول های حلزون گوش و AABR عملکرد عصب گوش را ارزیابی میکند. انجام هر دو تست به همراه هم میتواند تضمینی بر اطلاع از وضعیت شنوایی نوزاد باشد.

نکته : غربالگری شنوایی ، بسیار سریع و آسان و در خواب طبیعی نوزاد انجام می­ گیرد .

 

غربالگری شنوایی چیست؟

غربالگری شنوایی چیست؟

آیا تکرار غربالگری شنوایی نوزادان الزامیست؟

درصورتی که در هرکدام از تست های غربالگری شنوایی (OAE و AABR) پاسخ مطلوبی حاصل نشود ، تکرار آن در سن یک ماهگی و اگر باز هم پاسخ مطلوبی کسب نشد در سه ماهگی الزامیست . درغیر این صورت میتوان به چکاپ­ های شنوایی سالانه بسنده کرد .

چرا باید کودکان چکاپ شنوایی سالانه شوند؟

سنین قبل از مدرسه، زمان طلایی یادگیری زبان و رشد مغز کودک است . کوچک ترین کم­ شنوایی حتی در یک گوش می­تواند بر آن تاثیرگذار باشد . آگاهی از بروز اختلال در شنوایی کودک و درمان سریع و به موقع آن اهمیت ویژه ای دارد . لازم به ذکر است که کودکان تا 6 سالگی، وجود کم شنوایی را به هیچ وجه به والدین گزارش نمیکنند و تنها به آن عادت می کنند .

سرماخوردگی در کمین کودکان مبتلا به سرماخوردگی های مکرر و آلرژی

90 درصد کودکان زیر 10 سال، حداقل سالی یکبار به سرماخوردگی مبتلا می­شوند. به دلیل ارتباط حلق و بینی با گوش، این سرماخوردگی­ها می­تواند منجر به ایجاد التهاب و یا عفونت گوش میانی شده و درصورت تکرار و عدم درمان به موقع، باعث ایجاد بافت اسکلروز بر روی پرده گوش شود. ( در مواقع وخیم، عفونت های بدخیم بافت استخوانی گوش نیز محتمل است ) .

نگرانی در مورد این مشکلات با تست ساده­ی ارزیابی پرده گوش قابل پیگیری است.

آیا لوزه سوم (آدنوئید) ایجاد کم شنوایی می کند ؟

التهابات لوزه سوم می­تواند مسیر تهویه گوش میانی (شیپور استاش) را مسدود کرده و منجر به ایجاد التهاب و عفونت گوش میانی شود. از آنجاییکه معمولا زمان حاد این بیماری در سنین کمتر از 9 سال است، کم شنوایی حاصل از آن می­تواند تاثیر بسیار مخربی بر یادگیری و رشد مغزی کودک داشته باشد.

آیا عفونت گوش با درد همراه است ؟

همیشه نه …

فقط عفونت­ های حاد گوش میانی میتواند منجر به بی­قراری کودک و حتی افزایش احتمال پارگی پرده گوش شود. اما اکثر عفونت­های مزمن با وجود اینکه تاثیر مخرب­تری بر گوش دارند، هیچگونه علامت ظاهری در رفتار کودک ندارند و مهم تر اینکه این عفونت­ ها با ایجاد کم­ شنوایی ، می­توانند با گذشت زمان ، ایجاد اختلالات ذهنی و یا بدشنوایی کنند .

آیا بدشنوایی با کم­شنوایی فرق دارد؟

کودک بدشنوا صداها را می­شنود اما قدرت پردازش و درک گفتار را ندارد. درحالیکه کودک کم ­شنوا در تست­ های معمول شنوایی­ سنجی، افت شنوایی نشان می­دهد .

.برای تعیین وقت قبلی و کسب اطلاعات بیشتربا کلینیک تخصصی کودکان ارمغان با شماره های 44433512 و 44433516 تماس بگیرید.

درباره نویسنده

armaghan
کلینیک اطفال ارمغان : اکسیژن تراپی ,کلینیک قلب کودکان, کلینیک مغز و اعصاب کودکان, کلینیک دندانپزشکی ,کلینیک گوش و حلق و بینی

لغو پاسخ دادن

دو × 1 =