علل پوسیدگی دندان در کودکان

علل پوسیدگی دندان در کودکان

یکی از مشکلات مهم که برای دندان های تمام افراد از کودکی ممکن است دایجاد شود، پوسیدگی دندان می باشد . علل پوسیدگی در کودکان متفاوت است . برای پیشگیری بهتر از در دوره های مختلف به یک دندانپزشک اطفال مراجعه نمایید .

علل پوسیدگی دندان در کودکان

علل پوسیدگی دندان در کودکان

علل های مهم در پوسیدگی دندان کودکان

پوسیدگی دندان یک مشکل چند عاملی می باشد و انواع پوسیدگی دندان ممکن است وجود داشته باشد . برخی از دلایل ایجاد پوسیدگی دندان عدم رعایت بهداشت، تغذیه کودکان و … می باشد . در ادامه هر کدام به طور کامل توضیح داده می شود :

نقش تغذیه در پوسیدگی دندان کودکان

یکی از دلایل مهم در ایجاد پوسیدگی دندان در کودکان، تغذیه آن ها می باشد . از جمله این موارد می توان به نوشیدنی های گاز دار ، شیرینی ها ، تنقلات غیر مغذی مانند چیپس ، پفک و … اشاره نمود که از محبوبیت فراوانی در بین کودکان برخوردار است و در ایجاد پوسیدگی دندان کودکان نقش مهمی دارند .

نقش رعایت بهداشت در پوسیدگی دندان

یکی از روش های مناسب جهت پیشگیری از پوسیدگی دندان کودکان، رعایت بهداشت درست می باشد . اصولا کودکان در سنین پایین علاقه به انجام کار ها به تنهایی دارند به همین علت دوست دارند خودشان مسواک بزنند . اگر کودک شما علاقه به انجام این کار به تنهایی دارد بعد از مسواک زدن شما نیز برای بار دوم و به طور دقیق این کار را تکرار کنید تا پوسیدگی دندان برای آن ها ایجاد نشود . البته این مشکل بعد از 7 سالگی باید به صورت نظارت بر مسواک زدن تغییر کند و کودک کاملا مستقل این کار را انجام دهد .

نخ دادن نیز در پیشگیری از پوسیدگی تاثیر بسیاری دارد . کودکان ممکن است به طور مرتب مسواک بزنند ولی به علت عدم استفاده از نخ دندان دچار پوسیدگی شوند . بنابراین بعد از سن 3 سالگی بهتر است برای آن ها از نخ دندان استفاده نمایید .

پوسدگی دندان در دوران نوزادی

به دلیل استفاده از شیر مادر در دوران نوزادی، این شیر در دهان کودکان تجمع یافته و با بزاق دهان یک ماده تولید می کند که منجر به پوسیدگی دندان می شود .

کلینیک اطفال ارمغان دارای متخصص دندانپزشکی اطفال می باشد . شما می توانید جهت پاسخ به سوالات خود و دریافت مشاوره و وقت قبلی با شماره 44433516  تماس حاصل نمایید .

پیج اینستاگرام کلینیک اطفال ارمغان

روش های پیشگیری از پوسیدگی دندان در کودکان

  • رعایت بهداشت دهان و دندان کودکان .
  • آموزش استفاده صحیح از مسواک برای کودکان .
  • استفاده از نخ دندان از
  • استفاده از فیشورسیلانت و فلورایدتراپی

نتیجه گیری

بهتر است نکات مهم در زمینه پیشگیری از پوسیدگی دندان از همان دوران کودکی به طور کامل انجام شود تا دندان های کودکانمان دچار آسیب نشوند . چکاپ های دوره ای نیز تاثیر بسیاری در بهبود شرایط دندان کودکان دارد .

مقالات مرتبط

عفونت ریشه دندان کودکان

پرکردن دندان کودکان

کشیدن دندان های کودکان

درباره نویسنده

armaghan
کلینیک اطفال ارمغان : اکسیژن تراپی ,کلینیک قلب کودکان, کلینیک مغز و اعصاب کودکان, کلینیک دندانپزشکی ,کلینیک گوش و حلق و بینی

لغو پاسخ دادن

2 × 5 =

Call Now Button