علل تاخیر در رشد کودکان

علل تاخیر در رشد کودکان

همواره یکی از دغدغه های والدین کوتاهی قد در نوجوانان بوده است که در سال های اخیر در شاخه پزشکی توجه ویژه ای به این مسئله شده است .

تاخیر رشد کودکان دلایل مختلفی دارد .

بارها اتفاق افتاده است که کودکان و نوجوانان قبل از رسیدن به سن بلوغ با کوتاهی قد مواجه می شوند و دارای قد کوتاه تری نسبت به هم سن های خود می باشند .

عوامل مختلفی سبب کوتاهی قد کودکان می شود مهم ترین آنها می توان به سابقه خانوادگی یعنی ژنتیک اشاره کرد ،معمولا یکی از والدین دچار تاخیر بلوغ و یا کوتاهی قد در سنین نوجوانی بوده است .

تحقیقات نشان داده است کودکانی که به کوتاهی قد مبتلا هستند تاخیر در سن استخوانی نسبت به سن تقویمی در درآنها وجود دارد ، آزمایش هورمون رشد در این کودکان در حد سن استخوانی می باشد.

اختلال رشد کودک

اختلال ژنتیکی که سبب تاخیر رشد کودکان شده است یک حالت خوش خیم می باشد، این اختلال سبب ترشح هورمون های محرک در غدد جنسی می شود، ترشح هورمون های محرک سبب تاخیر در رشد کودک می شود اما جای نگرانی برای والدین وجود ندارد زیرا این اختلال گذار بوده و پس از یک الی دو سال ایجاد کردن تاخیردر رشد کودک به اتمام می رسد ، پس از آن کودک جهش رشد را دارد و به قد مناسب می رسد .

کم کاری تیروئید :

یکی از عوامل دیگری که سبب تاخیر در رشد کودک می شود کم کاری تیروئید بوده از علائمی که نشان دهنده کم کاری تیروئید می باشد می توان به بی حالی ، پف آلودگی و خواب آلودگی اشاره کرد .

کم کاری تیروئید ازعوامل مهم کوتاهی قد می باشد اگر این بیماری به موقع تشخیص داده شود با لووتیروکسین می توان به آسانی آن را درمان نمود .

عامل اصلی افت رشد کودکان مشکلات عاطفی که بین مادر و کودک می باشد، بنابراین به مادران توصیه می شود که ارتباط خوبی را با کودکان خود برقرارنمایند .

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم با تشکر
مدیریت سایت کلینیک اطفال ارمغان
هم چنین شما عزیزان می توانید در کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام ما را همراهی کنید .

کلینیک اطفال امغان

 

 

درباره نویسنده

armaghan
کلینیک اطفال ارمغان : اکسیژن تراپی ,کلینیک قلب کودکان, کلینیک مغز و اعصاب کودکان, کلینیک دندانپزشکی ,کلینیک گوش و حلق و بینی

لغو پاسخ دادن

19 − هجده =

Call Now Button