سن شروع مسواک زدن کودکان

سن شروع مسواک زدن کودکان

مسواک نمودن باید از سن 5/2 تا 3 سالگی شروع گشته و تا آخر عمر ادامه داشته باشد . مسواک معمولی بهترین و مناسب ترین مسواکی است که هر کس می تواند از آن استفاده کرده و روزانه حداقل باید دو بار ( روز و شب ) دندانها مسواک شوند .معمولا کودکان با مسواک بازی می کنند تا مسواک واقعی زده باشند . از این رو باید در مسواک زدن مراقب بچه ها بود. پس از اینکه کودک با مسواک کردن آشنایی یافت و عادت کرد ، آن زمان خودش می تواند مسواک بزند. به طور کلی تکنیک و روش مسواک زدن بنظر همه اساتید و صاحب نظران یکی است و از بالا به پایین در دندانهای بالایی و از پایین به بالا در دندانهای پایینی است . دندانها اگر با مسواک به حالت چپ و راست شسته شوند ،باعث فرسایش انتهایی دندان و صدمه دیدن لثه ها می شود.

 مسواک معمولی بهترین و مناسب ترین مسواکی است که هر کس می تواند از آن استفاده کرده و روزانه حداقل باید دو بار ( روز و شب ) دندانها مسواک شوند .درمانگاه شبانه روزی کودکان ارمغان دارای بخش مجزا برای دندانپزشکی  می باشد . برای تعیین وقت قبلی و کسب اطلاعات بیشتر با شماره های 44433512 و 44433516 تماس بگیرید.

آموزش مسواک زدن به کودکان

وقتی مسواک را به دهان گرفتید ابتدا با پرزها و مویه های مسواک دندانهای بالایی از بالا به پایین و دندانهای پایینی نیز از پایین به بالا تمیز می شوند تا هر چه در وسط دندانهاست بیرون بیایند . برای تمیز کردن دندانهای فک نیز می توان آنها را با کشیدن مسواک بر رویشان تمیز کرد .

سن شروع مسواک زدن کودکان

سن شروع مسواک زدن کودکان

مزایای مسواک زدن کودکان

  • تمام مواد زائد و باقیمانده های غذا از لابلای دندانها زدوده شده و در اثر فعل و انفعالات شیمیایی دندان را می پوشاند .
  • لثه دندانها تمیز می شوند و با مسواک ماساژ روزانه داده می شوند ، بدین ترتیب جریان خون در لثه ها به خوبی دوام می یابد .
  • دهان همیشه با میکروارگانیزمهای متوسطی آکنده می شود و بیماری های دهانی و دندان پیش نمی آید .

با توجه به اهمیت مسواک کردن ، باید پذیرفت که بهترین و مساعدترین زمان مسواک ، همانا بعد از غذاست . یعنی با این توصیف هر فرد روزانه مجبور است 3 بار دندانهایش را مسواک بزند . این عادت و برنامه باید به کودکان آموخته شده و یادآوری شود . اگر در وقت ظهر این امر مقدور نشد ، باید هر روز بعد از بیدار شدن و هر شب پس از غذا و قبل از استراحت دندانها مسواک زده شوند . بعد از مسواک کردن نباید چیزی خورده شود .

تغذیه و نگهداری برای حفاظت از دندان ها

برای اینکه دندانهای تمیز و مرتب و سالمی داشته باشید و کودکان نیز همیشه صاحب دندانهای تازه شان باشند ، باید نهایت دقت نظر و توجه را در تغذیه و نگهداری دندانها مبذول دارید . بطوریکه کودک نباید چیزهای سفت و سختی مثل گردو ، پسته ، فندق و بادام را در دهانش فرو برد و یا زیر دندانهایش بفشارد ، در ضمن خوردن برخی از مواد قندی مثل شکلات و تافی که شیره و زواید آنها بر روی لایه دندان می مانند ، برای سلامتی دندانها خیلی خطرناک است و عامل پوسیدگی محسوب می شوند. خوردن مواد قندی به صورت مایعی صدمه ای به دندانها نمی رساند . فروبردن چیزهای نوک تیز مثل سوزن و یا میخ و امثال اینها به لای دندانها نیز خطرناک است . لذا اقدام به رعایت چنین مواردی سلامتی دندانهای کودک را تضمین می نماید .

مطالب مرتبط با این مقاله :

اهمیت بهداشت دندانها در اطفال 

کشیدن دندانهای شیری

پوسیدگی دندان در کودکان

علل دندان درد 

درباره نویسنده

لغو پاسخ دادن

10 + هفت =

Call Now Button