زمان مناسب ارتودنسی کودکان

زمان مناسب ارتودنسی کودکان

رعایت نکات مهم در دندان های کودکان بسیار نقش مهمی در زندگی آن ها ایجاد می کند . طبق آمار بدتس آمده، ارتودنسی در کودکان نسبت به بزرگسالان بیشتر انجام می شود و همچنین بهترین نتیجه از آن حاصل می گردد . اما زمان مناسب ارتودنسی کودکان چه موقع است ؟ امکان ارتودنسی در دندان های شیری نیز وجود دارد ؟ دلایل انجام آن چیست ؟

زمان مناسب ارتودنسی کودکان

زمان مناسب ارتودنسی کودکان

ارتودنسی کودکان

ارتودنسی دندان به منظور مرتب کردن آن ها و نظم بخشیدن به دندان انجام می شود . بهتر است این نوع از درمان را در کودکی انجام دهید تا مشکلات در آن افزایش نیابد .

بهترین زمان جهت انجام معاینه اولیه ارتودنسی کودکان

این سوال از متداولترین سوالات والدین از دندانپزشکی کودکان می باشد . بهترین زمان جهت معاینه و نه به منظور انجام آن در سن هفت سالگی می باشد . زیرا در این سن بسیاری از ناهنجاری های درمانی و فکی قابل شناسایی می باشند و ما می توانیم با درمان های ارتودنسی ساده و کم هزینه آن ها را تحت کنترل خود قرار دهیم .
شایان ذکر است که عدم توجه به این ناهنجاری ها سبب ایجاد ناهنجاری های دندانی و فکی شدید تر در سنین بالا می شوند که درمان آن ها نیازمند درمان های ارتودنسی وسیع و پیچیده و البته پر هزینه می باشند .

جهت دریافت بررسی های دندان کودکان می توانید به یک کلینیک دندانپزشکی اطفال مراجعه کرده تا توسط متخصص خوب کودک شما معاینه شود .

راه های ارتباطی با کلینیک اطفال ارمغان
شماره تماس : 44433516
پیج اینستاگرام کلینیک اطفال ارمغان

در چه مواردی از درمان ارتودنسی ثابت استفاده می شود؟

ارتودنسی ثابت اصولا در زمانی برای کودکان تجویز می شود که بیمار کلیه دندان های شیری خود را از دست داده و دندان های اصلی رویش پیدا کرده اند . به همین علت سن تجویز ارتودنسی ثابت دندان، بعد از 11 الی 12 سالگی می باشد که کلیه دندان های کودک اصلی شده اند . اما گاهی ممکن است که با وجود دندان های شیری در دهان کودکان و قبل از 11 سالگی نیز دندانپزشک به اجبار از ارتودنسی ثابت دندان برای مدت محدودی برای کودک استفاده می کند .

ارتودنسی در دندان های شیری

همانطور که اشاره شد، از ارتودنسی برای دندان های شیری که در شرایط خاصی که به آن Two By four گفته می شود که در آن دو تا دندان عقب آسیایی و چهار دندان قدامی را در بر می گیرد .
در مواردی که ارتباط بین دندان های بالا و پایین اشتباه باشد می توان از دستگاه ارتودنسی ثابت در دندان شیری استفاده نمود .

آیا درمان با ارتودنسی درد دارد؟

گاهی خانواده ها احساس می کنند که انجام ارتودنسی برای کودکان دردآور است، اما نکته قابل توجه آن است که در انجام ارتودنسی دردی خاصی برای کودک ایجاد نمی شود . در این روش حتی از آمپول نیز استفاده نمی گردد و کودک با گذشت چند روز به شرایط جدید در دندان های خود عادت می کند .

نتیجه گیری

ارتودنسی دندان در زمان کودکی بسیار کارآمدتر از بزرگسالی می باشد زیرا درمان به موقع از بروز ناهنجاری ها و آسیب های بیشتر پیشگیری می نماید . جهت بررسی دندان ها بهتر است در سن 7 سالگی کودکان خود را برای معاینه به دندانپزشک اطفال برده تا در صورت لزوم اقدام به انجام ارتودنسی شود .

درباره نویسنده

armaghan
کلینیک اطفال ارمغان : اکسیژن تراپی ,کلینیک قلب کودکان, کلینیک مغز و اعصاب کودکان, کلینیک دندانپزشکی ,کلینیک گوش و حلق و بینی

2 thoughts on “زمان مناسب ارتودنسی کودکان

 1. نازگل - ژانویه 2, 2019 در 11:52 ق.ظ

  دختر من نوجوان هست و میخواد ارتودنسی ثابت و انجام بده، تاثیر داره ؟

  پاسخ
  • armaghanclinic - سپتامبر 19, 2019 در 8:24 ق.ظ

   ارتودنسی محدودیت سنی ندارد

   پاسخ

لغو پاسخ دادن

هفت − 6 =