بهترین زمان دندان درآوردن نوزاد

بهترین زمان دندان درآوردن نوزاد

می دانستید بیشترین دندان های نوزاد در بارداری هنگامی که جنین می باشد رشد می کند ؟ اولین دندان در چه زمانی رشد می کند ؟ زمان رشد دندان های دائمی چه زمانی است ؟ برای پاسخ به این سوالات به ادامه مقاله توجه کنید .

علائم رویش اولین دندان نوزاد

اولین نشانه های رشد دندان در سه ماهه اول جنین مشاهده می شود . سپس زمانی که نوزاد به دنیا می آید دو سوم دندان ها در لثه رشد کرده اند . بعد از تولد نیز یک سوم باقی مانده  رشد می کند .

زمان-رویش-اولین-دندان-نوزاد

زمان-رویش-اولین-دندان-نوزاد

بهترین زمان دندان درآوردن نوزاد

در نوزادان معمولا بین 4 تا 12 ماهگی رشد دندان شروع می شود و این رشد تا حدود 2 سالگی ادامه دارد . دندان های جلویی عموما اول رشد می کنند . در برخی از نوزادان  بعد از مدتی یک دندان دیگر رشد می کند . در صورتی که برخی نوزادان تجربه رشد چندین دندان را در یک زمان دارند . اگر شما متوجه شدید که نوزاد شما در حال جویدن هر چیزی در داخل دهان خود می کند ممکن است در مرحله رشد دندان است . در برخی موارد نوزادان گوش خود را می خارانند زیرا عصب هایی که از فک می گذرند از گوش میانی هم عبور می کنند . اگر دچار علائمی همچون تب یا آثار سرماخوردگی دارد ممکن است دارای گوش درد باشد . در این صورت به کلینیک اطفال یا پزشک متخصص مراجعه کنید .

ممکن است اثر دندانه دار یا تورم بر روی لثه نوزاد مشاهده کنید . در این صورت به نظر می آید فرزندتان ناراحت باشد که در این صورت از روش هایی برای پرت کردن حواس او استفاده کنید.

علائم دندان درآوردن نوزاد

اما اولین دندان در 6 ماهگی نوزاد از لثه ها بیرون می زند . اما زمان دقیقی ندارد . نشانه رویش دندان در نوزاد معمولا ریختن آب از دهان به طور دائمی و مکیدن انگشتان نوزاد می باشد .

البته علائم دیگری نظیر :

 • التهاب و قرمز شدن لثه
 • بالا آمدن محل دندان
 • خارش لثه
 • گریه و بی تاب بودن نوزاد
 • گرفتن اشیا با لثه
زمان رویش دندان در همه نوزادان به یک صورت نیست و نمی توان زمان دقیقی تعیین کرد . .دندانپزشکی کودکان ارمغان دارای بخش مجزا برای خدمات دندانپزشکی کودکان می باشد . برای تعیین وقت قبلی و کسب اطلاعات بیشتر با شماره های 44433512 و 44433516 تماس بگیرید.

اقداماتی در زمان رویش اولین دندان کودک

 • زمانی که اولین دندان کودک شروع به بیرون آمدن می کند نوزاد احساس درد می کند . در این زمان برای تسکین این درد والدین باید گاز مرطوب لثه را به آرامی بمالند .
 • توجه داشته باشید که دارویی را بدون تجویز پزشک به کودک خود ندهید .
 • در زمان خوابیدن فرزندتان دستمالی که آب را به خوبی جدب می کند زیر بالش کودک بگذارید تا بالش در اثر آب دهان کودک خیس نشود . معمولا دندان اول در پایین و قسمت جلویی دهان رشد می کند . دومین دندان در قسمت کناری شروع به رشد می کند . باز هم به طور قطع نمی توان در این مورد نظر داد . مواردی گزارش شده است که دندان نیش بعد از دندان اول رشد کرده است . ممکن است دندان نی نیز اولین دندان باشد .
 • زمانی که فرزندتان درد دارد سعی کنید حواس کودک را با اشیا و اسباب بازی های جدید پرت کنید .
 • با کودک بازی کنید .
 • فضا را برای کودک آرام کنید تا درد را کمتر احساس کند .
 • نوزاد را بلند کرده و شکمش را مالش دهید .
 • در صورتی که این اقدامات موثر نبود لثه های او را با انگشت تمیز ماساژ دهید . برای مالیدن ناحیه ی لثه از فشار آرام استفاده کنید . و اجازه بدهید نوزاد انگشت شما را بجود .
 • کودکان در این مواقع عاشق جویدن اشیا سفت که خشک شده اند هستند در این مواقع اسباب بازی کودک را تمیز کنید و در یخچال نگه دارید و به کودک بدهید .

کشیدن دندان شیری

در صورتی که دندان های شیری به علت هر گونه آسیبی از جمله پوسیدگی کشیده شود تا  سن 6 الی 7 سالگی نوزاد باید صبر کرد اگر تا این زمان رشد نکرد ممکن است دندان ها در داخل لثه نهان شده باشد یا اصلا جوانه دندان در لثه وجود نداشته باشد . برای اطمینان از این موضوع رادیوگرافی ( روش تصویربرداری از دندان ) گرفته می شود . در صورتی که جوانه وجود داشته باشد می توان از طریق ارتودنسی دندان ها را به سمت پایین کشید و در داخل قوس آورده شود . در صورتی که جوانه وجود نداشته باشد دندان های عقب را کمی به جلو رانده تا جای دندان های کشیده شده پر شود . در هر صورت بیمار باید معاینه شود . دنداپزشک فضاب خالی و تعداد دندان های کشیده شده را بررسی می کند تا درمان مناسب با آن را انتخاب کند.

مطالب مرتبط با این مقاله:

از بین بردن سیاهی دندان در اثر قطره آهن 

پوسیدگی دندان در کودکان 

پرکردن دندان کودکان 

ارتودنسی ثابت

 

 

 

درباره نویسنده

لغو پاسخ دادن

14 − 6 =

Call Now Button