زردی در نوزادان

زردی در نوزادان

بیماری زردی نوزادان جزء شایع ترین بیماری ها در نوزادان می باشد. در نوزادان که سالم به دنیا می آیند، نیمی از آن ها دچار زردی می شوند و80% از نوزادانی که نارس هستند به درجاتی از زردی دچار خواهند شد که در والدین ایجاد نگرانی می کنند.
علت به وجود آمدن زردی در نوزادان این می باشد که هموگلوبین هایی که در گلبول های قرمز وجود دارند در انتها به رنگدانه زرد رنگی که بیلی روبین نام دارد تبدیل می شوند و کبد این مسئولیت را دارد که این مواد را دفع کند که این کار را از طریق صفرا انجام می دهد.
هر گاه ميزان بيلي روبين توليد شده در بدن زياد شود و يا دفع بيلي روبين كاهش يابد، تجمع آن در خون و متعاقبا در ارگانهاي بدن اتفاق خواهد افتد.

انواع زردی نوزاد

•  زردی فیزیولوژیک: این زردی تحت شرایط خاصی است و باید بر طبق تشخیص پزشک باشد این نوع زردی بدون عوارض است و اگر نوزاد زیر نظر پزشک باشد احتیاجی نیست که در بیمارستان بستری شود.

•  زردی مرتبط با شیر مادر: در برخی مواقع زردی در هفته اول تولد در اثر کم بودن میزان شیر مادر و کافی نبودن تغذیه نوزاد به وجود می آید. این مورد به نوع ترکیبات شیر مادر ارتباطی ندارد، با  تغذیه مناسب و بیشتر از شیرمادر می توان این زردی را درمان کرد. در بعضی از موارد ممکن است که زردی ناشی از ترکیبات غیر مطلوب شیر مادر باشد که باعث به وجودآمدن زردی در هفته اول تولد می شود که باید برای تشخیص و بررسی و درمان این زردی به پزشک متخصص اطفال مراجعه شود.

•  زردی ناسازگاری های خونی: در بعضی موارد به دلیل مطابق نبودن نوع گروه خونی مادر و نوزاد، زردی به نام زردی ناسازگاری خونی به وجود می آید. معمولا در مادرهایی که دارای گروه خونیO هستند، در صورتی که نوزاد آن ها گروه خونی A یا  B را داشته باشد، امکان دارد به این نوع زردی مبتلا شود که این احتمال در همه مادران با گروه خونی O اتفاق نمی افتد. شدت این نوع زردی بالا می باشد و باید زیر نظر پزشک متخصص تشخیص داده شود و تحت درمان در بیمارستان قرار گیرند. در یک مورد دیگر که وجود دارد زردی در اثر RH می باشد که RH مادر منفی باشد و برای نوزاد مثبت امکان دارد این زردی نوزادان به وجود آید.

زردی در نوزادان

•  زردی در اثر بيماري

 فاویسم
نوزادانی که مادرانشان دیابت دارند
نوزادانی که هنگام رشد در داخل رحم مادر دچار تاخیر در رشد شده اند
پرخوني نوزاد

•  زردی ناشی از کم کاری تیروئید: این نوع زردی به دلیل کم بودن هورمون تیروئید در نوزادان به وجود می آید که در صورت تشخیص به موقع و درمان کردن کم کاری تیروئید می توان این زردی را درمان کرد.

عوامل افزایش دهنده بروز زردی

•  کم بودن وزن نوزاد در هنگام تولد
•  نارس بودن نوزاد
•  جنسیت پسر
•  داشتن مادر دیابتی
•  وجود زردی در نوزاد اول
•  نداشتن تطابق بین گروه خونی و RH مادر و نوزاد
•  کم بودن میزان تغذیه نوزاد به ویژه درهفته اول تولد
. گرم كردن بيش از لزوم محيط

عوارض زردی

اهميت تشخيص و درمان سريع زردي به خاطر عوارض خطرناك و ماندگار آن مي باشد.
بالا بودن بیش از حد میزان بیلی روبین باعث به وجود آمدن عوارض مغزی ( عقب افتادگي و فلج و تشنج) و عوارض شنوایی ( كم شنوايي و ناشنوايي)می شود.

تشخیص زردی

برای تشخیص زردی با توجه به تاکید متخصصان اطفال نمی توان ظاهر کودک را ملاک قرار داد و در حالتی که وجود زردی محتمل باشد باید به پزشک مراجعه شود و تست خوني انجام گيرد. در مواردي انجام تست خوني به صورت روزانه مورد درخواست مي باشد.
اما یکی از درمان های که وجود دارد استفاده از لامپ های فتوتراپی است.اين لامپها طبي و داراي طول موج نور مخصوص ميباشند.تعداد و زمان مورد نياز آنها بسته به ميزان زردي و سرعت كاهش آن دارد.

نكته:نور لامپ های مهتابی كه در منازل استفاده مي گردد،  کمترین تاثیری در کم شدن زردی و بهبود آن ندارند.

يكي از موثرترین راههاي خانگي براي کاهش ابتلا به زردی ، تغذیه مکرر نوزاد توسط شیر مادر و نتيجتا بالا بردن میزان دفعات ادرار و مدفوع نوزاد می باشد.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم با تشکر
مدیریت سایت کلینیک اطفال ارمغان
هم چنین شما عزیزان می توانید در کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام ما را همراهی کنید .

کلینیک اطفال امغان

درباره نویسنده

armaghan
کلینیک اطفال ارمغان : اکسیژن تراپی ,کلینیک قلب کودکان, کلینیک مغز و اعصاب کودکان, کلینیک دندانپزشکی ,کلینیک گوش و حلق و بینی

2 thoughts on “زردی در نوزادان

 1. حسنی - آگوست 29, 2018 در 10:45 ق.ظ

  وقتی بچه رو برای واکسن روز 5 بردم بیمارستان بهم گفتن بچم زردی داره و 18 بود ،بعد 3 روز بستری شد که به 12 رسید و من آوردمش خونه حالا می ترسم دوباره زیاد شه آخه بچه من فاویسمیه ،کسی مثل من بوده چیکار کنم ؟؟؟

  پاسخ
  • armaghan - آگوست 29, 2018 در 11:03 ق.ظ

   جهت اطمینان مجدد زردی چک شود.
   برای فاویسم کار خاصی صورت نمیگیرد فقط در صورت مصرف دارو حتما به پزشک اطلاع داده شود و زیر نظر دکتر دارو مصرف شود

   پاسخ

لغو پاسخ دادن

هشت + 10 =