روزه گرفتن کودکان در ماه رمضان

روزه گرفتن کودکان در ماه رمضان

با شروع ماه مبارک رمضان شاید دغدغه بسیاری از والدین ، روزه گرفتن کودکان در ماه رمضان باشد و اینکه چطور باید با کودک دلبند خود رفتار نمایند. در واقع کودکان خیلی بیشتر از اینکه درکی از روزه گرفتن داشته باشد ، با تقلید از والدین خود سعی می نمایند که احساس بزرگی کنند. در واقع والدین می توانند با تشویق کودکانشان به این امر و روزه گرفن خود الگوی خوبی برای روزه گرفتن کودکان  در ماه رمضان باشند.

باید توجه داشت که کودکان موجودات ظریفی هستند که از دید آن ها تحمل یک روز تمام گرسنگی امری غیر ممکن و طاقت فرساست اما والدین می توانند این دیدگاه را در فرزندان خود تغییر دهند. یکی از راه حل های موجود برای این مساله این است که والدین مواظب صحبت های خود درباره سختی های روزه گرفتن و ضعف و تشنگی باشند و کودکانشان را به گرفتن روزه های چند ساعته که روزه کله گنجشکی نامیده می شود ، تشویق نمایند.

روزه گرفتن کودکان در ماه رمضان

نکات مهم در روزه گرفتن کودکان  در ماه رمضان

1ـ والدین باید توجه داشته باشند که تشویق کودکان با پول و وسایل مادی تاثیر منفی روی کودک داشته و بهتر است که برای تشویق کودکان زمانی که آن ها روزه هستند ، از آن های بخواهید که برای شما دعا کنند.

2ـ یکی از اهداف مهم روزه داری اخلاق نیکو در روزه دار است . محبت بیشتر والدین در زمان روزه می تواند بهترین تشویق برای کودک باشد.

3ـ والدین از همان اول باید این مساله را با کودک خود مطرح نمایند که روزه گرفتن تنها نخوردن ونیاشامیدن نیست. بلکه زمانی که روزه دار هستند باید مواظب تمام اعمال و رفتار های خود باشند.

4ـ والدین باید توجه داشته باشند که سخت گیری و تحمیل تکالیف سخت و مشقت بار دینی می تواند به شدت روحیه دینداری کودک را تضعیف نماید. لذا باید از هرگونه سختگیری و باید گفتن خودداری شود.

5ـ بهتر است که مسائل دینی مانند نماز خواندن یا روزه گرفتن ، قبل از سنین بلوغ به کودکان آموزش داده شود تا کودک برای مسائل آمادگی کافی داشته باشد . چون در غیر این صورت ، انجام کارهای دینی در زمان بلوغ کودک برای او دشوار خواهد بود.

6ـ از آنجایی که باید کودک خود را صبح خیلی زود برای صرف سحری بیدار کنید ، بهتر است که زمان خواب و استراحت کافی برای کودک خود در نظر گرفته و از لحن و الفاظ مناسب هنگام بیدار کردن فرزندتان استفاده نمایید.

برخی خدمات کلینیک ارمغان ، درمانگاه شبانه روزی کودکان

 

با تشکر مدیریت سایت کلینیک ارمغان ، کلینیک اطفال غرب تهران

 

درباره نویسنده

armaghan
کلینیک اطفال ارمغان : اکسیژن تراپی ,کلینیک قلب کودکان, کلینیک مغز و اعصاب کودکان, کلینیک دندانپزشکی ,کلینیک گوش و حلق و بینی

لغو پاسخ دادن

پنج × 2 =