درمان گلو درد در کودکان

درمان گلو درد در کودکان

کمتر کسی می باشد که به گلو درد تا کنون دچار نشده است .کودکان نیز بسیار به این بیماری مبتلا می شوند . اما بهترین درمان گلو درد در کودکان کدام است ؟

گلو درد در کودکان

گلو درد در کودکان

عامل ایجاد گلوردر چرکی در کودکان

گلو درد چرکی عفونتی شایع است و ناشی از نوع باکتری مرسوم به استرپتو کوک بتاهمولیتیک است . اغلب کودکانی که به گلودرد دچار می شوند دو الی 7 روز قبل با فردی که به این بیماری مبتلا بوده تماس داشته اند .

چه کسانی بیشتر از دیگران در معرض گلودرد هستند ؟

کودکان 5 الی 15 ساله که در کلاس یا اماکن گروهی دیگر هستند در معرض بیشترین خطر ابتلا به گلودرد استرپتوکوکی قرار دارند . این بیماری عموما از طریق ترشحات بینی یا حلق منتقل می شود . در مواردی هم باکتری از راه غذا یا آب آلوده منتظر می شود . این باکتری از طریق قطرات تنفسی موجود در هوا یا تماس مستقیم مثلا دست زدن به دستگیره در یا هر سطح آلوده منتقل می شود .

علائم و نشانه های گلودرد چرکی چیست ؟

نشانه های این گلودرد شامل قرمزی و تورم لوزه های ، تورم غذذ لنفاوی در جلوی گردن ، تب  ، سردرد ، درد عضلانی ، شکم درد و گلودرد می باشد .

چه طور می توان این گلودرد را تشخیص داد ؟

از آنجایی که نشانه های گلودرد چرکی شبیه چند بیماری دیگر از جمله سرماخوردگی است ، پزشک می تواند برای تشخیص عفونت از آزمون کشت ترشحات حلق  استفاده نماید .

برای این آزمون ، ابزاری شبیه گوش پاک کن به ته حلق مالیده می شود . ترشحات چسبیده به آن برای بررسی به آزمایشگاه ارسال می گردد .

درصورتی که گلودرد چرکی درمان نشود چه اتفاقی رخ می دهد ؟

اگرچه گلودرد چرکی خطرناک نمی باشد اما درصورت عدم درمان می تواد عوارضی را در پی داشته باشد . این عوارض ممکن است شامل تب مخملک ، عفونت سینوسی ، عفونت گوش و همچنین عوارض تاخیری شدیدتر از جمله بیماری های کلیوی و تب روماتیسمی باشد .

گلودرد چرکی چگونه درمان می شود ؟

از آنجایی که گلودرد چرکی ، نوعی عفونت باکتریایی است معمولا با آنتی بیوتیک درمان می شود . با شروع درمان ، نشانه های بیماری اغلب در عرض یکی دو روز برطرف می شوند . هرچند حالتان بهتر می شود اما تکمیل دوره درمان بسیار حائز اهمیت می باشد . قطع زودهنگام دارو می تواند به ظهور گونه های جدید از باکتری منجر شود که به آنتی بیوتیک ها مقاوم هستند . همین طور ممکن است باعث ابتلای مکرر به گلودرد چرکی و عوارض دیگر مثل تب روماتیسمی می شود .

.برای تعیین وقت قبلی و کسب اطلاعات بیشتربا کلینیک تخصصی کودکان ارمغان با شماره های 44433512 و 44433516 تماس بگیرید.

درباره نویسنده

armaghan
کلینیک اطفال ارمغان : اکسیژن تراپی ,کلینیک قلب کودکان, کلینیک مغز و اعصاب کودکان, کلینیک دندانپزشکی ,کلینیک گوش و حلق و بینی

لغو پاسخ دادن

19 − 14 =