درمان شب ادراری

درمان شب ادراری

باید توجه داشته باشید که اراده کودک کمتر از اراده یک فرد بالغ و بزرگسال است . لذا کنترل بر جهاز بدنی در کودکان بسیار کمتر می باشد . لذا رعایت برخی از نکات اجتناب ناپذیر می نماید که در ادامه به توضیح بیشتر این موارد پرداخته می شود .

شب ادراری

شب ادراری عدم کنترل ادرار توسط کودک است و جزو مباحثی است که از دغدغه های والدین محسوب می شود . این مشکل دلایل زیادی را شامل می شود و والدین باید در این زمینه با آگاهی پیش روند تا کمترین آسیب به کودک وارد شود .

درمان شب ادراریدلایل شب ادراری

کودکانی که غالبا شب ادراری داشته و بسترشان را خیس می کنند ، بیشترشان از خواب سنگینی نیز برخوردارند و شاید خودشان احساس می نمایند که نیاز به دفع ادرار دارند ولی سنگینی خواب و تنبلی آن ها را از مراجعه به دستشویی باز می دارد .

بسیاری نیز دیده شده است که کودکان به لحاظ ترس و هراس شبانه و بیمناک شدن از وجود موجودات غیر طبیعی که در خیال خودشان می پرورانند و یا بزرگتر ها از روی نادانی آن ها را از چنان چیزهای واهی و خرافی می ترسانند که باعث می شود شب نتوانند ار اتاق خود بیرون بروند و به توالت مراجعه کنند . لذا بر مادران وظیفه شناس است که ابتدا آن ها را از چیز های غیر طبیعی نترسانند و لو شیطنت کرده باشند . ثانیا شب ها برای رفع ترس از وجود کودک با احاله چندین کار شجاعت را در وجود کودک تقویت نمایند و اگر کودک خردسال است و هنوز برداشت های منطقی را ندارد ، مادران خود شب هنگام آن ها را به دستشویی ببرند . البته توجه داشته باشید که بیدار کردن کودک در شب باید به تدریج از برنامه حذف و نهایتا در آخرین ماه کودک را یک بار بیدار کرده و سپس کودک خود عادت خواهد کرد .

راه های درمان شب ادراری

به طوری که ندادن آب و نوشیدنی به کودک در صرف شام و یا نخوراندن غذاهای آبکی زیاد به کودک در آخرین وعده غذایی می تواند از میزان و مقدار آب کاسه ادرار کاسته و شب ادراری را رفع نماید .

اگر با رعایت چنین تدابیری باز نتیجه ای حاصل نشد ، شب هنگام کودک را بیدار کرده و به اجبار به سرویس ببرید و او را از راه های سرگرم کننده به رفتن به دستشویی ترغیب نمایید .

روش درمانی دیگری نیز وجود دارد که به شیوه روان درمانی است . یعنی همانطور که در ابتدا ذکر شد ، شب ادراری بیشتر جنبه روانی و روحی دارد و شاید والدین قادر به تشخیص عوامل ناراحت کننده نباشند و در واقع مشکل نتوانند بربیایند ، لذا مراجعه کردن به متخصص کودک می تواند کودکان را از این ناراحتی برحذر دارد .

کلینیک اطفال ارمغان دارای متخصصان مرتبط با اطفال می باشد . شما می توانید جهت پاسخ به سوالات خود و دریافت مشاوره و وقت قبلی با شماره 44433516  تماس حاصل نمایید .

پیج اینستاگرام کلینیک اطفال ارمغان

عدم کنترل مدفوع

کودکانی تا 3 و 4 سالگی کنترلی ر دفع اجابت و مدفوع خود ندارند و این امر از لحاظ پزشکی امری طبیعی می نماید . این ناراحتی که خیلی به ندرت دیده می وشد ، اگر در سنین بالاتر از 4 سالگی اتفاق بیفتد باید درصدد حل و برطرف کردن مشکل برآمد . این ناراحتی به دلایل و اسباب علتی بستگی دارد . اگر مادر به زمان نیاز کودک به توالت اهمیتی ندهد ، اگر در خانواده برخورد ها و ستیز های لفظی و عملی بوقوع بپیوندد و یا توالت در جای مناسبی نباشد کودک به چنین ناراحتی و مشکلی دجار خواهد شد .

کلام آخر

اگر خود والدین نتوانند چنین مشکلی را حل نمایند، باید ابتدای امر به متخصص امراض کودکان مراجعه کرده و پس از آن موضوع را پزشک در یک کلینیک کودکان مطرح سازند .

درباره نویسنده

لغو پاسخ دادن

یک × 4 =

Call Now Button