با تنبلی چشم کودکان چه کنیم ؟

درمان تنبلی چشم در کودکان

تنبلی چشم به معنای عدم توانایی دید در چشم می باشد . این اتفاق از هنگام تولد و تا قبل از 8 سالگی ممکن است ایجاد شود . جالب است بدانید که طبق تحقیقات صورت گرفته 2 الی 5 درصد از کودکان مبتلا به تنبلی چشم می باشند .

در این بیماری تصویر با وضوح کامل بر روی شبکیه تشکیل نمی شود ، بین معنا که اگر در یک چشم و یا هر دو چشم مشکلاتی وجود داشته باشد از جمله افتادگی چشم ، انحراف چشم ، لک قرنیه و … عاملی در ایجاد یک تصویر واضح در شبکیه چشم شود ، به آن تنبلی چشم می گویند . به دلیل اهمیت بالا درمان تنبلی چشم در کودکان بهتر است قبل از هشت سالگی این مشکل تشخیص داده شود . اما اگر درمان مناسب صورت نگیرد چه اتفاقی رخ می دهد ؟ بهترین سن تشخیص تنبلی چشم چیست ؟

درمان تنبلی چشم در کودکان

درمان تنبلی چشم در کودکان

تنبلی چشم

بیماری تنبلی چشم و یا همان آمبلیویی شامل کاهش دید یک و یا هر دو چشم می باشد . تنبلی چشم می تواند یک نقص اکتسابی در بینایی باشد . در این مشکل دید فرد دچار مشکل است درصورتی که ساختار آن هیچ مشکلی ندارد . در این بیماری تصاویر به طور کامل بر روی شبکیه چشم تشکیل نمی شود . شایان ذکر است که درصورت عدم درمان در زمان مناسب ممکن است این مشکل تا آخر عمر با فرد همراه باشد و کار چندانی برای آن نتوان انجام داد .

عوامل ایجاد تنبلی چشم

اتحراف چشم ( استرابیسم )

افرادی که دچار انحراف چشم می بانشد تصویر درستی به مغز ارسال نمی کنند و همین امر منجر به ایجاد دوبینی در افراد می شود . مغز تصویری که به دلیل چشم منحرف ارسال شده را نادیده می گیرد به همین دلیل چشم دچار انحراف می شود .

درمان تنبلی چشم در کودکان

درمان تنبلی چشم در کودکان

عیوب انکساری

دوربینی ، نزدیک بینی ، مشکلات آستیگماتیسم از عوامل عیوب انکساری می باشد . این مشکلات به سختی تشخیص داده می شوند ، زیرا از نظر ظاهری مشکلی وجود ندارد و با معاینه چشم پزشک می توان تنبلی چشم در کودکان را تشخیص داد . البته ممکن است این بیماری باعث انحراف چشم نیز شود .

عوامل مسدود کننده مسر بینایی

مشکلاتی همچون آب مروارید مادرزادی ، افتادگی پلک ، لک قرنیه و … می تواند منجر به عدم ارسال تصویر مناسب به چشم شود

سن مناسب برای تشخیص تنبلی چشم

این چکاپ بسیار حائز اهمیت می باشد . بنابراین توصیه تمام چشم پزشکان در انجام چکاپ همان بدو تولد می باشد تا مشخص شود هیچگونه مشکلی برای ایجاد یک تصویر مناسب در شبکیه چشم نوزاد نمی باشد . این معاینه شامل بررسی انجراف واضح ، بررسی افتادگی پلک ، چکاپ لک قرنیه ، چکاپ آب مروارید و سایر موارد مورد نیاز توسط چشم پزشک کودکان مورد ارزیابی قرار می گیرد  . ، اما اگر والدین به مورد خاصی شک کردند می توانند بلافاصله به چشم پزشک اطلاع دهند . همچنین کودکان نیاز به چکاپ مجدد در یک سالگی دارد . اگر در این چکاپ هیچ مشکلی مشاهده نشود ، می تواند چکاپ بعدی خود را در سه الی  سه و نیم سالگی انجام دهد . در این چکاپ بازی E برای کودکان انجام می شود که می تواند جهت ها را تشخیص دهد . اگر مشکلی در این وجود داشته باشد ، متناسب با نوع مشکل درمان انجام می شود .

روش های تشخیص تنبلی چشم در کودکان

همانطور که اشاره شد به دلیل ظاهر سالم در چشم ها ، تشخیص تنبلی چشم به سختی انجام می شود و اصولا والدین این مشکل را در کودکان خود احساس نمی کنند . معاینه چشم کودکان بسیار سخت می باشد ، اما با این وجود روش های مختلفی برای ایجاد و بررسی تمرکز در بینایی کودکان در نظر گرفته شده است .

روش های درمان تنبلی چشم

 • با توجه به نوع بیماری درمان متفاوت می باشد ، به عنوان مثال :
 • یوب انکساری با عینک برطرف می شوند .
 • برای رفع انحراف چشم می توان از عمل های جراحی استفاده نمود .
 • استفاده از روش بستن چشم سالم .
 • استفاده از قطره به منظور ایجاد تاری در چشم .

عوامل موثر در درمان تنبلی چشم

 • میزان ابتلا به تنبلی چشم
 • سن ابتلا به تنبلی چشم
 • علل ایجاد تنبلی چشم

اگر تنبلی چشم درمان نشود چه مشکلاتی ایجاد می گردد ؟

 • ایجاد مشکلات جدی در بینایی که تا آخر عمر با فرد همراه می باشد .
 • دید سه بعدی کاهش می یابد و فرد قابلیت درک بسیاری از موارد از جمله عمق و فاصله را ندارد .
 • چشم بیشتر در معرض آسیب و بیماری های قرار می گیرد .

نتیجه گیری

درمان تنبلی چشم در سنین پایین بالای 90 درصد قابل انجام می باشد . اما این درمان نیاز به همکاری هم کودک و هم والدین دارد . کودکان به دلیل دید بهتر با چشم سالم تمایلی برای بستن آن ندارند ، وظیفه خانواده در توضیح وضعیت به کودک می باشد باید آن را متقاعد کنند تا بتواند این شرایط را به خوبی پذیرا باشد . باید توجه داشته باشید که معاینه های به موقع هم در تشخیص و هم در درمان این بیماری کمک بسیاری به کودک شما می کند . درمان بعد از 9 سالگی به احتمال بسیار کمی ممکن است تاثیر گذار باشد و یا تا حدودی بعید است . بنابراین بهتر است در زمان های اطلاع داده شده برای چکاپ های منظم به پزشک مراجعه کنید .÷

.برای تعیین وقت قبلی و کسب اطلاعات بیشتربا کلینیک تخصصی کودکان ارمغان با شماره های 44433512 و 44433516 تماس بگیرید.

درباره نویسنده

armaghan
کلینیک اطفال ارمغان : اکسیژن تراپی ,کلینیک قلب کودکان, کلینیک مغز و اعصاب کودکان, کلینیک دندانپزشکی ,کلینیک گوش و حلق و بینی

لغو پاسخ دادن

9 + 2 =