درمان بی اشتهایی کودکان

درمان بی اشتهایی کودکان

قبل از پرداختن به دلایل عمده بی اشتهایی کودکان بر این موضوع تاکید می شود که رشد سریع نوزادان در سال دوم و سوم نسبت به سال اول زندگی که وزن تولدشان به 3 برابر افزایش می یابد ( یعنی حدود 9 تا 11 کیلو گرم ) و همچنین افزایش قدی بین 25 تا 30 سانتی متر نسبت به قد زمان تولد خود دارند، بسیار کاهش می یابد و این تفاوت سرعت وزن گیری و افزایش قد طبعا در میزان نیاز آنها به مقدار انرژی و مواد مغزی و حجم غذای خورده شده آنها نیز تاثیر گذاشته و کم غذایی آنها را موجب می شود. که نباید با بی اشتهایی یا کم اشتهایی اشتباه گرفته شود . اگر شما به ریشه یابی علل به وجود آورنده بی اشتهایی پی برده و این عوامل را از پیش پای خود بردارید، خواهید دید که چه ساده ، روند رشد و بالندگی کودک در چارچوپ ظفیت های ژنتیک بهتر از سابق خواهد شد و علاقه او به غذاهای مختلف نمود خواهد یافت .

درمان بی اشتهایی کودکان

درمان بی اشتهایی کودکان

دلیل کم اشتهایی کودک

علاوه بر بیماری های جسمی ، محروم شدن بچه از مهر و عاطفه پدری و مادری یا هر دوی آنها یا دوری از یکی یا هر دو تاثیر مستقیم و بسیار چشمگیری در خورد و خوراک و بی اشتهای کودک دارد و آثار آن به صورت احتمالی در روند رشد نمایاین می شود . توجه داشته باشید علاوه بر علل رفتاری در قبال بی اشتهایی کودکان، نباید سایر عوامل تاثیر گذار را دست کم گرفت و به آنها بی اعتنایی نشان داد . گرچه این اختلالات نادر است و شیوع کمتری دارد . ولی ب ههر صورت آگاهی والدین از علل ذیل و چاره اندیشی به موقع و اقدام سریع خالی از لطف نخواهد بود. اولین عامل غیررفتاری در بی اشتهایی ابتلای حاد کودک به عفونت های مختلف در اندام های گوارشی ، ریوی یا گوش میانی است که سریعا با مشورت پزشک متخصص کودکان باید چاره اندیشی شود. علاوه بر عفونت های حاد، عفونت های مزمن یا مصرف دائمی بعضی داروها مثل ضد تشنج و ضد افسردگی و ضد حساسیت ها یا سایر داروهای تجویزی متخصص کودکان نیز در قبال اشتها تاثیر پذیر بوده و باید چاره اندیشی شود .

از غذاهای مناسب هر سن استفاده کنید

در پایان ششمین ماه زندگی نوزادان یعنی نیمه دوم سال اول زندگی ، باید به صورت سیستماتیک و برنامه ریزی شده تغییراتی در نوع و قوام غذای روزانه کودکان به عمل آورده شود یعنی نه تنها به طور تدریجی به تنوع مواد غذایی دریافتی کودک اقدام شود، بلکه قوام آنها نیز از حالت مایعات صرف به سوی غذاهای سفت تر تغییر یابد . در آغاز با دادن فرنی رقیق یا حریره بادام به صورت تدریجی اولین قدم در تغییر یکنواختی و قوام غذاها برداشته می شود. حال اگر در سال دوم زندگی نیز به جای تغذیه کودک با غذاهای مناسب این سن و فقط با حریره بادام ، فرنی و سوپ داده شود به طور حتم مورد استقبال و علاقه کودک قرار نخواهد گرفت .

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم با تشکر
مدیریت سایت کلینیک اطفال ارمغان
هم چنین شما عزیزان می توانید در کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام ما را همراهی کنید .

درباره نویسنده

armaghan
کلینیک اطفال ارمغان : اکسیژن تراپی ,کلینیک قلب کودکان, کلینیک مغز و اعصاب کودکان, کلینیک دندانپزشکی ,کلینیک گوش و حلق و بینی

لغو پاسخ دادن

13 − یک =

Call Now Button