درمان انگل در کودکان

درمان انگل در کودکان

انگل و راه های انتقال بیماری انگل چگونه است؟ چه راه هایی برای پیشگیری از بیماری انگلی وجود دارد؟

انگل چیست؟

انگل موجود زنده ای است که درون موجود زنده دیگر زندگی می کند و از آن تغذیه می کند. از آنجایی که انگل ها شکل و اندازه های مختلفی دارند، می تواند مشکلات گسترده ای را ایجاد کنند. برخی از انگل ها غذایی میزبان را تغذیه می کنند و باعث ایجاد احساس گرسنگی بعد از مصرف یک وعده غذایی در فرد شود. نوع دیگری از انگل ها از گلبول قرمز خون تغذیه می کنند و باعث ایجاد کم خونی می شوند. بعضی از انگل ها تخم هایی می گذارند که باعث ایجاد خارش ، التهاب و حتی بی خوابی می شود.

.برای تعیین وقت قبلی و کسب اطلاعات بیشتربا کلینیک تخصصی کودکان ارمغان با شماره های 44433512 و 44433516 تماس بگیرید.

انواع انگل ها در کودکان

  • ژیاردیاز

عفونت تک یاخته روده باریک است و اغلب بدون نشانه بالینی است اما می تواند به صورت اسهال حاد یا مزمن تظاهر کند. به دلیل آنکه تعداد زیاد انگل در عمل جذب ویتامین های محلول در چربی اختلال ایجاد می کند در عفونت های شدید ممکن است مدفوع چرب، کم خونی، ضعف و کاهش وزن ایجاد می کندکه این عفونت در کودکان شایع تر از بالغین است.

راه انتقال انگل ژیاردیاز

کیست های انگلی از طریق مدفوع افراد آلوده دفع می شوند و آب و غذا را آلوده می کنند. آلودگی منابع آب آشامیدنی با فاضلاب های حاوی کیست یا تخم انگل و اغذیه دستمالی شده با دست های آلوده به کیست یا تخم انگل از مهم ترین منابع انتقال بیماری ژیاردیاز می باشد.

علائم وجود انگل ژیاردیاز

اسهال، کاهش وزن، دردهای شکمی و نقص در رشد است. سو جذب قندها، چربی ها و ویتامین های محلول در چربی ممکن است که ممکن است در بیش از نیمی از بیماران اتفاق بیفتد.

روش تشخیص انگل ژیاردیاز

  • وجود کیست های ژیاردیاز در نمونه های مدفوع تهیه شده از افراد مبتلا
  • پیشگیری و درمان
  • رعایت بهداشت فردی و اجتماعی
  • استفاده از آب آشانمیدنی سالم و بهداشتی
  • رعایت بهداشت مواد غذایی

درمان ژیاردیاز شامل درمان دارویی و تجویزی توسط پزشک صورت می گیرد.

  • کرمک

کرمک کرمی است که به صورت انگل در کلیه نقاط دنیا دیده می شود و کرم بالغ آن استوانه ای، ریز و به شکل نخ سفید رنگ یا شفاف بوده و پوسته آن نرم می باشد. کرمک بالغ در نواحی شکم آپاندیس و نواحی تحتانی روده بزرگ زندگی می کند.

درمان انگل در کودکان

درمان انگل در کودکان

تشخیص و درمان کرمک

انگل برای رشد نیاز به یک محیط گرم و مرطوب دارد و این منطقه تمام این خوصیات را دارد. انگل شب هنگام از مقعد خارج می شود و در محل تخم گذاری می کند و باعث ایجاد خارش در محل می شود. این تخم ها در زیر ناخن های کودک قرار گرفته و سپس وارد دهان وی می شوند و این سیکل تکرار شود. برای تشخیص قطعی کرمک باید از کاغذ سلوفان که به ناحیه تحتانی نشیمنگاه چسبانده می شود، استفاده کرد. تخم های انگل به این کاغذ می چسبد و به راحتی در آزمایشگاه و زیر میکروسکوپ قابل مشاهده است. بنابراین اصلاح مزاج کودک در روند درمان بسیار مهم است. همچنین باید منطقه خشک نگه داشته شود و از پودر بچه استفاده کرد.

درباره نویسنده

لغو پاسخ دادن

نوزده + 2 =

Call Now Button