درمانگاه شبانه روزی کودکان

درمانگاه شبانه روزی کودکان

یکی از مشکلاتی که برای بیشتر والدین وجود دارد درمان مشکلات احتمالی برای فرزندانشان می باشد . این موضوع بخصوص در نوزادان دارای اهمیت فراوانی می باشد زیرا تشخیص دقیق بیماری در نوزاد به دلیل محدودیت هایی که برای او وجود دارد مشکل می باشد و نیاز به تخصص و دانش کافی می باشد . زیرا تاخیر در رساندن نوزاد به مراکز درمانی ممکن است جان او را به خطر بیاندازد . مراکزی که دارای متخصص کودکان در هر رشته ای باشد و به صورت شبانه روز فعالیت کنند جزو بهترین گزینه برای افراد می باشد . زیرا در صورتی که نوزاد یا کودک شب هنگام دچار درد و ناراحتی شود یا علائم غیر طبیعی مشاهده شود تنها با تشخیص دقیق متخصص کودکان درمان صورت می گیرد . درمانگاه شبانه روزی کودکان باید دارای پزشکان متخصص و فوق تخصص در همه رشته های کودکان باشد

درمانگاه شبانه روزی کودکان

درمانگاه شبانه روزی کودکان

بخش های درمانگاه شبانه روزی کودکان

درمانگاه شبانه روزی کودکان دارای بخش هایی به شرح ذیل می باشد :

بخش های فوق تخصصی کودکان

بخش قلببخش قلب

قلب و بیماری های مربوط به آن بسیار مهم می باشند از آنجا که قلب از مهمترین اعضای بدن می باشد نیاز است توجه ویژه ای به آن شود ، بیمار ی های قلبی با علایمی ظاهر می شوند که در این مقاله به آنها اشاره می شود :
در صورت وجود علایم زیر در بیماران امکان مبتلا شدن بیمار به بیماری قلبی وجود دارد :
1- خستگی زودرس در هنگام مکیدن شیر از پستان مادر یا هنگام بازی
2- جنب و جوش در مقایسه با همبازی ها و همسن و سالان.
بیمارانی که درجاتی از نارسائی قلبی دارند،در هنگام مکیدن سینه مادر عرق می کنند و پیش از اینکه سیر شوند،سینه مادر را رها کرده و چرت می زنند.در این کودکان دم زدن تند می باشد و به دلیل اینکه کودک سیر نشده گریه می کند و دوباره شیر می خواهد.با این بیقراری و گریه های پی در پی ممکن است کولیک مطرح شود.در حالیکه در کولیک وزن گیری کودک نرمال است.
کودکانی که مبتلا به بیماری قلبی هستند علاوه بر بیماری قلبی با نارسائی نیز همراه هستند و خوب وزن نمی گیرد،و به دلیل اینکه کودک همیشه گرسنه است، خواب کافی ندارد و همیشه نا آرام است .
اما در کودکانی که ازکم بزرگترمی باشند علایم متفاوت می باشد و به شکل زیر ظاهر می شود :
خستگی زودرس در هنگام بازی و جنب و جوش پدیدار می شود.از همبازی های خود جا می ماند.زیاد عرق میکند و نفس کشیدن آنها تند تند می باشد .این کودکان از انجام ورزش دوری می کنندو یا در هنگام راه رفتن پس از کمی راه رفتن یا ورزش می ایستند و یا می نشیند.
این کودکان معمولا رنگ پریده می باشند، همواره فراوان عرق می کنند و تند نفس میکشند.قلب تند میزند و اگر خونرسانی به پاها کم باشد مثلا در کوارکتاسیون آئورتو اگر جریان خون کرونری کم شود،درد جلوی قلبی و در صورت اختلال در جریان خون مغز،سرگیجه،تاری دید و حتی faint و سینکوپ پیدا می کنند.
در کودکانی که به بیماری قلبی مبتلا هستند اگر خونرسانی به پاها کم شود،پاها درد می گیرد.

بخش مغز و اعصاب

اغلب بیماری های شایع در کودکان شامل صرع، اوتیسم ، اختلال و عقب ماندگی ذهنی ، تشنج و فلج مغزي است که می تواند روند رشد کودک را دچار مشکل نماید. بهره گیری از تخصص پزشکان متخصص مغز و اعصاب و متخصین اطفال در کلینیک ارمغان می تواند شانس بهبودی کودکان را بیشتر نماید و درمان های تخصصی بر روی آنها نتیجه بخش و موثر واقع شود.

در این بخش بیماری های مغز و اعصاب کودکان بررسی و درمان می شود. نمونه ای از شایعترین بیماری های اعصاب اطفال را به اختصار شرح می دهیم:

 • ناهنجاريهاي مادرزادي دستگاه عصبي : SB

این بیماری که در اثر بسته نشدن سوراخ عصبی خلفی در هفته 4 بارداری رخ می دهد. با بررسی و معاینه سلامت جنین تشخیص داده می شود و البته تشخیص در جنین با آلفا فیتو مادر صورت می گیرد، همچنین بررسی امنیون از نظر سطح استیل کولین استراز لازم است.در صورت تشخیص جنین بررسی و برای درمان امور لازم توسط متخصصین مجرب انجام می شود.

 • نقايص جمجمه اي

این بیماری که بر اثر بسته شدن انتهای قدامی لوله عصبی انانسفالی یا انسفالوسل رخ می دهد جز و بیماری های پیش از تولد در کودکان است که با تشخیص به موقع می توان از پیشرفت و اختلالات ناشی از آن جلوگیری نمود. تشخیص قبل از تولد با آلفا فیتو مادر و سونو جنین صورت می گیرد.

 • رفلاکس پاتالوژیک

کودکانی که به هر دلیلی دچار مشکلات مغزی هستند دچار رفلاکس می‌شوند، مشکلات مغزی در کودکان در بیشتر موارد مادرزادی هستند. این گروه از کودکان ممکن است به شیر مادر و حتی شیر خشک نیز حساسیت داشته باشند. بنابراین باید تحت مراقبت پزشک، تغذیه  و درمان شوند.

اوتيسم که در واقع  نوعي اختلال رشدي در کودکان است به صورت کامل دلیل ابتلای کودکان به آن مشخص نشده است. معمولا اين بيماري تا يك سالگي تشخيص داده نمي‌شود، اما بعد از 2 يا 3 سالگي قابل تشخیص خواهد بود.

تشخیص به هنگام توسط پزشکان فوق تخصص مغز و اعصاب كودكان  می تواند بخش بزرگی از مشکلات این بیماری را کاهش دهد، اوتيسم نوعی بيماري‌ عصبی در کودکان است كه با اختلال رفتاري، عدم تكامل عصبي، ناتواني در گفتار و عدم برقراري ارتباط اجتماعي در كودكان همراه خواهد بود.

ممکن است این عارضه در کودکان توسط بیماری های مادرزادی  از جمله بيماري‌هاي ژنتيكي مانند سندرم رت ، سندرم ايكس شكننده يا بعضي بيماري‌هاي متابوليكي مانند فنيلكتونوري در کودک رخ دهد، البته باید خاطر نشان کرد که  ممکن است اوتیسم بدون همراهي با بيماري خاص در اطفال  به‌وجود آید.

 • اپی لپسی (صرع در کودکان)

صرع یک حالت عصبي در کودکان است که در آن گروهي از سلولهاي مغزي در زماني نابجا به ميزان زيادي فعالیت می کنند، و به یک باره  ترشح مي شوند. هرچند که صرع خود دلیل  بسياري از تشنج هاست اما صرع با تشنج تفاوت دارد. کودکي که يک بار تشنج کرده است يک کودک صرعي نيست بلکه ممکن است تشنج وی به دلیل بیماری و یا تب شدید رخ داده باشد، اما صرع می تواند به صورت مداوم و در طول زمان های کوتاه در کودک دیده شود.

انواع صرع در کودکان

صرع ژنراليزه

کودک با ابتلا به این نوع صرع هوشياريش را از دست مي دهد.در چنین حالتی  ممکن است کودک زیاد گريه کند يا به زمين بيافتد و حتی ممکن است کنترل ادرار يا مدفوع از وی سلب شود.باید توجه داشت که  در اين گونه تشنج ها تمام بدن کودک مي لرزدبعد از آن چشمانش به بالا منحرف مي شود و دهانش پر از کف می شود، در صورت مشاهده این علائم فورا به پزشک متخص مراجعه شود.

صرع آبسانس(کوچک)

این نوع سرع نوعی حمله ی عصبی کوتاه مدت است و ممکن است مادر و یا پدر متوجه آن نشوند، کودک در چنین حالتی کمی خیره می شود و مدام پلک می زند،این حمله تنها چند ثانيه طول مي کشد از این جهت  کودک بيدار مي ماند و ممکن است با کاهش هوشياري او همراه باشد.

بررسی اختلالات مغزی و بیماری های اعصاب در کودکان بسیار تخصصی و گسترده است ، دامنه ی تمامی بیماری های ژنتیکی عصبی و یا بیماری های اکتسابی بعد از تولد توسط کلینیک ارمغان صورت می پذیرد، این مجموعه متشکل از پزشکان و متخصصین برجسته ایرانی به یاری والدینی آمده است که از بیماری های اعصاب کودکان خود رنج می برند.حضور متخصصین کودکان به صورت شبانه روزی در این مرکز باعث دلگرمی کودکانی خواهد بود که مشکلات و بیماری های خاص دارند.

بخش کلیه و مجاری ادراری

تشخیص و درمان بیماری های کلیوی در کودکان یکی از مهمترین شاخه های علم پزشکی اطفال محسوب می شود، اغلب بیماری های ناشی از کلیه و نارسایی های کلیوی بسیار بی علامت و بی سروصدا هستند، و درست زمانی متوجه آن می شویم که کودک در مرحله ای وخیم از بیماری به سر می برد.

معمولا مراحل پیشرفت نارسایی های کلیه بسیار خاموش و آرام هستند و به همین جهت آسیب های بزرگی به اطفال وارد می نماید.

کلیه های کودکان بسیار حساس و آسیب پذیر هستند و باید تحت مراقب های ویژه ای از ابتلا به بیماری های مختلف آن جلوگیری شود.کلینیک اطفال ارمغان با متخصصین و فوق متخصصین اطفال مجهز به بخش کلیه و مجاری ادراری ویژه برای کودکان در نظر دارد تا مشکلات و بیماری های کلیوی و بیماری های مربوط به اورولوژی را تشخیص و در جهت درمان و بهبودی کودکان تلاش نماید

بخش دندانپزشکی

در بخش دندانپزشکی کودکان خدمات زیر صورت می پذیرد:

 • – معاینه اولیه دهان و دندان
 • – ترمیم و بررسی پوسیدگی های دندان و درمان آنها
 • – درمان بیماریهای ریشه دندان
 • – فیشورسیلانت
 • – فلورایدتراپی
 • – پالپکتومی
 • – پرکردن دندان با مواد همرنگ
 • – لیزر

بخش بینایی سنجی

 • معاینه چشم تخصصی کودکان توسط متخصص اپتومتری
 • تشخیص و اصلاح غیر جراحی دوربینی
 • نزدیک بینی و آستیگماتیسم برای تمامی سنین
 • تشخیص و درمان سردردهای چشمی
 • تجویز و ساخت انواع عینکهای طبی و آفتابی تحت نظر متخصص اپتیک
 • مشاوره جهت لیزیک-آب مروارید
 • معاینات کامل چشمی افراد دیابتی
 • تجویز تخصصی انواع لنز تماسی طبی،رنگی؛آستیگماتیسم
 • درمان و کنترل تنبلی چشم کودکان توسط تکنولوژی جدیدCAM بدون نیاز به بستن چشم
  برای نخستین بار در تهران

بخش روانشناسی

بخش گوش و حلق و بینی

گفتار درمانی

شنوایی سنجی

شنوایی یکی از حس های مهمی است که در انسان وجود دارد زیرا بدون وجود این حس انسان نمی تواند با محیط اطراف خود ارتباط برقرار کند.همین توانایی باعث شده که انسان نسبت به سایر موجودات جایگاه ویژه ای داشته باشد.اما در برخی مواقع به دلیل اختلال در سیستم شنوایی  محدودیتی در این توانمندی فرد به وجود خواهد آمد.

شنوایی سنجی با صدای خالص

متداول ترین روش شنوایی سنجی، شنوایی سنجی با صدای خالص است اما به کمک این روش تنها می توان کم شنوایی متقارن و دو طرفه حسی – عصبی را تشخیص داد و علت اختلال تشخیص داده نمی شود. در این روش اصواتی با فرکانسهای مختلف به فرد می‌دهند و آستانه شنوایی های تعیین شده برای انتقال هوایی و انتقال استخوانی بطور جداگانه اندازه‌گیری می شود و در آخر به کمک خطوط ممتد و نقطه چین به هم متصل می شوند.

شنوایی سنجی گفتاری

این روش نسبت به روش شنوایی سنجی با صدای خالص مزیت بیشتری دارد زیرا به کمک این روش تشخیص دقیق تر صورت می گیرد و می توان اختلال در ناحیه ی حلزون، اختلال عصبی  و اختلال مرکزی را تشخیص داد. در روش شنوایی سنجی گفتاری به جای صدای خالص از صداهای گفتاری استفاده می شود. آزمون شنوایی سنجی گفتاری دارای دو قسمت است:

 • آستان درک گفتار
 • توانایی تفکیک گفتار

بخش آلرژی

بخش ارتوپد

بخش گوارش

بخش تغذیه

بخش واکسیناسیون کودکان

برنامه ی واکسیناسیون به منظور پیشگیری از بیماری های خطرناک از بدو تولد نوزاد آغاز می شود و در واقع مهمترین بخش تامین سلامت کودک را تشکیل می دهد.واکسن ها از میکروب یا ویروس کشته شده یا ضعیف شده که عوامل بیماری های خاص هستند ساخته شده اند و جهت پیشگیری از بیماری های خطرناک تزریق می شود. با تزریق واکسن بدن کودک مورد حمله ی این میکروب ها قرار می گیرد و آنتی بادی ها در بدن ترشح می یابند.به همین ترتیب این آنتی بادی ها با فعال ماندن در بدن کودک باعث می شوند که در صورت مواجه شدن بدن با بیماری های واقعی سیستم ایمنی بدن در مقابل این ویروس ها مقاومت کند.

انواع واکسن ها

در اینجا انواع واکسن ها را به شما معرفی خواهیم نمود:
واکسن ب ث ژ
این واکسن با استفاده از باکتری های ضعیف شده ی سل ساخته شده است و باعث جلوگیری از ابتلا به بیماری سل خواهد شد. معمولا این واکسن را در بدو تولد فرزند در ناحیه ی بازوی وی تزریق می نمایند. بهتر است که در بدو تولد نوزاد این واکسیناسیون انجام گیرد. در صورتی که ابتدای تولد نوزاد واکسیناسیون انجام نگرفت می توان تا دو ماهگی بدون انجام تست، واکسیناسیون را انجام داد. در صورتی که تا 1 سالگی نوزاد، تزریق واکسن ب ث ژ انجام نگرفت نیاز است که تست PPD انجام گیرد.اگر جواب تست منفی بود می توان واکسیناسیون را انجام داد.
واکسن هپاتیت B
ویروس هپاتیت B از راه جنسی ، از راه خونی و از طریق مادر به فرزند منتقل می شود.تزریق این واکسن امری مهم است که از سال 1372 جزو برنامه واکسیناسیون اطفال قرار گرفته است.عوارض این واکسن بسیار کم است و به زودی رفع خواهد شد.در برخی مواقع کسالت، سردرد، درد و قرمزی در ناحیه ی تزریق مشاهده می شود که به تدریج برطرف خواهد شد.
قطره خوراکی فلج اطفال
فلج اطفال یک بیماری ویروسی است که ممکن است باعث فلج شدن دائم نوزاد گردد. با انجام واکسیناسیون می توان از این بیماری جلوگیری نمود. این واکسن به صورت قطره خوراکی ساخته شده است.
واکسن MMR (سرخك، سرخجه، اوريون)
بیشتر خانم های باردار ممکن است دچار این بیماری ها شوند و در صورتی که مبتلا شوند احتمال نقص مادرزادی شدت خواهد یافت.

علائم بیماری سرخک عبارتند از:

 • تب بالا و چند روزه
  • آبريزش بيني
  • التهاب ملتحمه چشم
  • التهاب پرده مغز
  • التهاب گوش مياني
  و…
  سرخجه نیز علائمی مانند تب و سرفه دارد و از سرخک کم خطر تر است.

واکسن سه گانه

کزاز، سیاه سرفه و دیفتری از بیماری های خطرناکی هستند که ممکن است باعث مرگ شوند. واکسن این بیماری ها از باکتری های کشته شده سياه سرفه و سموم باكتريهاي ديفتري و كزاز ساخته شده است و عوارضی مانند تب و بی قراری دارد که با پاشویه و استامینوفن می توان این عوارض را کاهش داد. در صورتی که تب 40 درجه یا تشنج مشاهده شود نیاز است که در نوبت های بعدی از واکسن های دو گانه استفاده شود.

واکسن های دو گانه

اين واكسن شبيه به واكسن دوگانه بزرگسالان است و شامل واكسنهاي ديفتري و كزاز است. تنها فرق آن مقدار بيشتر واكسن ديفتري است.

بخش پرستاری  کودکان

پرستاری از کودکان وظیفه ای مهم و متفاوت می باشد. که به دلیل حساس بودن کودکان، پرستاران علاوه بر دقت بالا باید صبر و حوصله بیشتری نیز داشته باشند تا کودک احساس ترس و ناامنی نداشته باشد. به طور کلی وظیه این بخش بالا بردن سطح سلامت در کودک می باشد. بخشی از اعمال و وظایف بخش پرستاری به شرح زیرمی باشد:

 • – برقراری ارتباط خوب با کودک و والدین کودک
 • – ارزیابی سلامت کودک و گزارش موارد غیر طبیعی
 • – ارزیابی وضعیت رشد و تکامل کودک
 • – مشاوره با والدین و خانواده کودک
 • – اجرای تدابیر لازم به منظور حفاظت و حمایت کودک ناشی از صدمات وحوادث
 • – ایجاد محیط شاد و پرانرژی برای کودک
 • – ایجاد زمینه مناسب برای بازی با کودک برای کاهش اضطراب احتمالی کودک
 • – حمایت روانی از کودک
 • – کنترل برنامه واکسیناسیون کودک و رسم نمودار آن
 • – بررسی تغذیه کودک و تناسب آن با شرایط کودک
 • – رعایت اصول اخلاقی و اعتقادی با توجه به اعتقادات والدین

برای درمانگاه شبانه روزی کودکان که دارای پزشکان فوق تخصص و متخصص باشد روی ادامه مطلب کلیک کنید.

درباره نویسنده

armaghan
کلینیک اطفال ارمغان : اکسیژن تراپی ,کلینیک قلب کودکان, کلینیک مغز و اعصاب کودکان, کلینیک دندانپزشکی ,کلینیک گوش و حلق و بینی

لغو پاسخ دادن

سه + بیست =

Call Now Button