حساسیت در کودکان

حساسیت در کودکان

معمولا با فرا رسیدن فصل بهار و تابستان حساسیت های فصلی به اوج خود می رسد است. حساسیت ها نگران کننده و آزاردهنده هستند و گاهی کودکان را دچار آسیب و بیماری های دیگر نیز می نماید .

حساسیت یا آلرژی چیست؟
به طور کلی واکنش بيش از حد سیستم دفاعی بدن نسبت به عناصر خارجی را آلرژی یا حساسیت می گویند. زمانی که کودک در تماس محيطي با مواد حساسیت‌زا قرار ميگيرد با دست زدن و نفس کشیدن این مواد را به بدن خود وارد می کند راه ديگر تماس با مواد آلرژن، خوردن مواد غذايي و استفاده از داروهاي مختلف ميباشد. بدن او به اشتباه این مواد را دشمن می داند و در برابر آن گارد دفاعی می گیرد و برای مبارزه با آن هیستامین تولید می کند . هیستامین تولید شده در بدن باعث می شود که بدن به شدت تحریک شود، تحریکات معمولا با علائمی مانند آبریزش بینی، عطسه، خارش و سرفه بروز می نماید. علائم این دسته واکنش ها می تواند بسیار خفیف یا بسیار شدید؛ دايمي و يا ادواری (فصلی) باشند.

در صورتی که میزان واكنش حساسیت کودک شديد باشد این حساسیت با شوک آنافیلاکتیک همراه خواهد بود ، که باید فورا بیمار را به بیمارستان ارجاع نمود.از نشانه های این حمله مشکل تنفسی شدید به صورت تنگي نفس به خاطر تورم راههاي تنفسي و مشكل در بلع همراه با تورم سر و صورت و پلكها ميباشد که می تواند جان کودک را به مخاطره بیاندازد . مواد حساسیت زاي رايج اغلب غذا، دارو، حشره، موی حیوانات، گرده درختان و خاک هستند.

حساسیت در کودکان
حساسیت های رایج در کودکان را بشناسید

طبق آمار بدست آمده حدود 4.5 درصد از کودکان که زیر 18 سال هستند به حساسیت غذایی مبتلا می شوند ، 10.7 درصد حساسیت پوستی و 16.6 درصد نیز تب یونجه و حساسیت تنفسی دارند.

حساسیت کودکانعوامل ایجاد کننده حساسیت چه مواردی هستند؟
معمولا

• گرد و غبار
• پرز و موی حیوانات
• گرده درخت، گیاهان و گل ها
• کپک
باعث ایجاد حساسیت در کودکان می شود،حساسیت حتی نسبت به پتو یا بالشت هم دیده می شود. دود سیگار نیز باعث ایجاد حساسیت در کودکان می شود ،حتی اگر به آن حساسیت نداشته باشند این نکته مورد اهمیت است که دود سیگار می تواند باعث افزایش میزان حساسیت کودکان بشود .
شایع ترین علائم وجود حساسیت در کودکان
حساسیت تفاوت هایی با سرما خوردگی دارد که در زیر به آنها اشاره می نماییم .

معمولا حساسیت ها با آبریزش بینی، آب چشم، سرفه، پر شدن بینی و عطسه همراه هستند اما می توانند علائم دیگری را نیز با خود به همراه بیاورند .
• سرماخوردگی طولانی مدت بیشتر از ده تا 12 روز
• پر بودن بینی و آبریزش دائمی از آن
• بالا کشیدن مدام بینی توسط کودک
• مخاط آبکی و شفاف درون بینی
• عطسه زیاد
• چشمان قرمز و آبدار و احساس خارش و سوزش در چشم
• تیرگی مایل به بنفش یا آبی در زیر چشم
• تنفس مدام از دهان
• سرفه های خشک همیشگی
• وجود لکه های قرمز خارشدار روی پوست

این علائم بیانگر این مورد هستند که کودک شما به چیزی در اطراف خود و یا به ماده ی غذایی خاصی حساسیت دارد .

از شایع ترین حساسیت ها ،حساسیت بینی است. حساسیت بینی در کودکان می تواند به بیماری هایی همچون عفونت بینی، آسم و عفونت سینوس ها تبدیل شود، بنابراین تشخیص و درمان سريع آنها تاثیر به سزایی در بهبودی و کاهش میزان عوارض بعدي دارد .

پیشگیری از ایجاد حساسیت
تماس با عوامل آلرژي زا را به حداقل برسانید ، برای مثال گرد و غبار باعث بروز مشكل در کودکان می باشد از این رو بالشت و تخت خواب کودک را از ملحفه های نخی بپوشانید.
کودکان را در تماس مستقیم با حیوانات قرار ندهید زیرا موی حیوانات از عوامل آلرژي زا است .
گرده کل و درختان نیز می تواند حساسیت ها را تشدید کند.
خوردن برخی مواد غذایی مانند گوجه و بادمجان،کره بادام زمینی، غذاهاي دريايي ، مواد افزودني می تواند باعث بروز حساسیت های پوستی شوند .
درمان حساسیت کودکان
اگر با حساسیت بینی درگیر هستید، باید به این مورد توجه داشته باشید که با تجویز داروهای آنتی هیستامین یا ضد حساسیت می توان از التهاب آن کاست در هر صورت نیاز به مراجعه به متخصص اطفال دارید .
با تشکر مدیریت سایت کلینیک اطفال ارمغان

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم با تشکر
مدیریت سایت کلینیک اطفال ارمغان
هم چنین شما عزیزان می توانید در کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام ما را همراهی کنید .

کلینیک اطفال امغان

درباره نویسنده

armaghan
کلینیک اطفال ارمغان : اکسیژن تراپی ,کلینیک قلب کودکان, کلینیک مغز و اعصاب کودکان, کلینیک دندانپزشکی ,کلینیک گوش و حلق و بینی

لغو پاسخ دادن

3 × دو =