تنگی دریچه آئورت در کودکان

تنگی دریچه آئورت در کودکان

تنگی دریچه آئورت یک نارسایی قلب یوده که ممکن است یک نقص مادرزادی بوده و یا با بالا رفتن سن در فرد ایجاد شود. جالب است بدانید که در صورتی که این نقص مادرزادی باشد، بیماری در 8 هفته اول بارداری به وجود آمده است.در صورت ابتلا کودکتان به این بیماری شاید به شدت ناامید شده و فکر کنید که دنیا روی سرتان آوار شده است. ولی ما در این مقاله سعی داریم تمام اقداماتی که برای بهبود شرایط می توانید انجام دهید را به شما آموزش دهیم.

تنگی-دریچه-آئورت-در-کودکان

تنگی-دریچه-آئورت-در-کودکان

تنگی دریچه آئورت چیست؟

دریچه آئورت بین بطن چپ و آئورت واقع شده است. دریچه آئورت به صورت یک طرفه کار کرده و خون را از بطن چپ به آئورت انتقال می دهد. تنگی دریچه آئورت یک ناهنجاری بوده که موجب عدم قابلیت دریچه در باز شدن کامل و انجام وظیفه می شود.

مشکلات تنگی دریچه قلب نوزادان

تنگی دریچه آئورت در کودکان مشکلات زیر را برای دریچه ایجاد می کند:

 • دریچه آئورت به جای اینکه سه لتی باشد، دولتی می باشد.
 • برخی از لت ها با هم تداخل پیدا کرده اند.
 • لت های کلفتی داشته که به طور کامل باز نمی شوند.
 • بافت دریچه آئورت در اثر تب روماتیسمی و یا اندوکاردیت باکتریایی تخریب می شود.
 • علاوه بر این ناحیه بالا و پایین دریچه تنگ می شود.

تنگی دریچه آئورت با توجه به میزان انسداد جریان خون عبوری، به درجه های مختلفی وجود دارد. کودک با تنگی شدید دریچه آئورت در اوائل دوران کودکی، با علائم شدید این بیماری مواجه می شود. در صورتی که به نوع متوسط آن مبتلا باشد، ممکن است در دوران کودکی علائمی را تجربه کرده و یا تا بزرگسالی هیچ نشانه ای از بیماری دیده نشود. تنگی دریچه آئورت به مرور زمان پیش رفته تر می شود.

تنگی دریچه آئورت مادرزادی در درصد بسیار پایینی از کودکان با نارسایی قلبی مادرزادی رخ می دهد.به ندرت علائم تنگی دریچه آئورت در کودکان مشاهده می شود و با بالا رفتن سن و در بزرگسالی علائم خود را نشان می دهند.

این بیماری سه برابر بیشتر در نوزادان پسر نسبت به نوزادان دختر اتفاق می افتد.

تنگی دریچه آئورت مادرزادی در نتیجه عدم تکمیل مناسب دریچه آئورت در هشت هفته اول بارداری برای جنین به وجود می آید.کلینیک اطفال ارمغان دارای بخش مجزا برای قلب کودکان می باشد . برای تعیین وقت قبلی و کسب اطلاعات بیشتر با شماره های 44433512 و 44433516 تماس بگیرید.

دلایل تنگی دریچه آئورت در کودکان

تنگی دریچه آئورت مادرزادی در نتیجه عدم تکمیل مناسب دریچه آئورت در هشت هفته اول بارداری برای جنین به وجود می آید. این عارضه به دلایل مختلفی ایجاد می شود ولی در اکثر مواقع بدون دلیل خاصی و به صورت اتفاقی موجب می شود.برخی از نارسایی های قلبی دلایل ژنتیکی داشته و سابقه خانوادگی دارند. در مواقع نادری تنگی دریچه آئورت در نتیجه عفونت استرپتوکوک و تب روماتیسمی می باشد.

علایم تنگی دریچه قلب نوزادان

علائم شایع در این نارسایی در زیر ارائه می شود. با این حال هر کودک ممکن است علائم متفاوتی داشته باشد:

 • خستگی
 • سرگیجه شدید
 • تنگی نفس
 • ضربان قلب نا منظم یا تپش قلب
 • درد در قفسه سینه

علائم این بیماری ممکن است مشابه با سایر بیماری ها یا مشکلات قلبی باشد. برای تشخیص قطعی به یک متخصص مراجعه شود.

این بیماری به روش های ایکس ری قفسه سینه ، الکتروکاردیوگم قلب یا نوار قلب ، اکو قلب، تست ورزش، ام آر آی و کاتتریزاسیون قلب قابل شناسایی و تشخیص می باشد.

 درمان تنگی دریچه قلب نوزادان

درمان مناسب برای این بیماری توسط پزشک و با در نظر گرفتن موارد زیر انتخاب می شود.

 • سن کودک، سلامت کلی و سابقه بیماری
 • وسعت بیماری
 • سطح تحمل کودک برای درمان
 • ترجیح یا نظر والدین در برخی مواقع

تنگی دریچه آئورت با ترمیم دریچه مسدود درمان می شود. این بیماری در برخی از نوزادان بسیار شدید بوده و نیاز به بستری در (ICU) ، و در موارد اورژانسی نیاز به جراحی فوری پیدا می کنند. مابقی کودکان بیمار با علائم خفیف تر برای جراحی در موعد مقرر آماده می شوند.

پزشک یکسری از فعالیت های ورزشی سنگین که فشار زیادی به قلب وارد می کنند را برای برخی از کودکان ممنوع می کند.

جراحی های درمانی برای این بیماری به روش های بالون والوپلاستی، والووتومی، تعویض دریچه آئورت و هوموگرافت آئورت انجام می گیرد.

مراقبت های بعد از جراحی تنگی دریچه آئورت

بیشتر کودکان بعد از جراحی می توانند یک زندگی عادی و سالم داشته باشند. شدت فعالیت ها ، اشتها و رشد کودک در نهایت به حالت عادی برمی گردد.

پزشک معمولاً مصرف آنتی بیوتیک را جهت پیشگیری از عفونت تجویز می کند.

مطالب مرتبط با این مقاله:

بیماری های قلبی کودکان

غربالگری قلب جنین

نارسایی قلب در کودکان

 

 

 

 

 

درباره نویسنده

لغو پاسخ دادن

11 + 14 =