تنبلی چشم کودکان

تنبلی چشم کودکان

یکی از مشکلاتی که ممکن است برای فرزندانتان رخ دهد، تنبلی چشم کودکان می باشد . حدودا از بدو تولد تا 8 سالگی ایجاد می شود . حدود 2 الی 5 درصد از کودکان ممکن است به این بیماری مبتلا شوند .

تنبلی چشم کودکان

تنبلی چشم کودکان

تنبلی چشم چیست ؟

در بیماری تنبلی چشم، تصاویر واضضح در شبکیه چشم ایجاد نمی شود . گاه این مشکل به دلیل افتادگی چشم ، انحراف چشم ، لک قرنیه و …می باشد .

تنبلی چشم کودکان و یا همان آمبلیویی شامل کاهش دید یک و یا هر دو چشم می باشد . تنبلی چشم می تواند یک نقص اکتسابی در بینایی باشد . در این مشکل دید فرد دچار مشکل است درصورتی که ساختار آن هیچ مشکلی ندارد . در این بیماری تصاویر به طور کامل بر روی شبکیه چشم تشکیل نمی شود . شایان ذکر است که درصورت عدم درمان در زمان مناسب ممکن است این مشکل تا آخر عمر با فرد همراه باشد و کار چندانی برای آن نتوان انجام داد .

عوامل ایجاد تنبلی چشم

  • اتحراف چشم ( استرابیسم )
  • عیوب انکساری
  • عوامل مسدود کننده مسر بینایی

سن مناسب برای تشخیص تنبلی چشم

معاینه دقیق بسیار دارای اهمیت می باشد . بنابراین برای انجام چکاپ ها دوره ای کودکان خود را به یک کلینیک چشم پزشکی اطفال ببرید تا به دقت بررسی های لازم صورت گیرد .

اولین معاینه در بدو تولد توسط پزشکان صورت می گیرد . این معاینه شامل بررسی انجراف واضح ، بررسی افتادگی پلک ، چکاپ لک قرنیه ، چکاپ آب مروارید و سایر موارد مورد نیاز می باشد . چکاپ های بعد در سن یک سالگی، سه سالگی و شش سالگی انجام می شود .

روش های تشخیص تنبلی چشم در کودکان

تشخیص تنبلی چشم بسیار دشوار است . زیرا در این بیماری ظاهر چشم سالم بوده و هیچگونه مشکلی ندارد، اما با این وجود روش های مختلفی برای ایجاد و بررسی تمرکز در بینایی کودکان در نظر گرفته شده است .

روش های درمان تنبلی چشم

با توجه به نوع بیماری درمان متفاوت می باشد ، به عنوان مثال :

  • یوب انکساری با عینک برطرف می شوند .
  • برای رفع انحراف چشم می توان از عمل های جراحی استفاده نمود .
  • استفاده از روش بستن چشم سالم .
  • استفاده از قطره به منظور ایجاد تاری در چشم .

عوامل موثر در درمان تنبلی چشم

  • میزان ابتلا به تنبلی چشم
  • سن ابتلا به تنبلی چشم
  • علل ایجاد تنبلی چشم

اگر تنبلی چشم درمان نشود چه مشکلاتی ایجاد می گردد ؟

مشکلات تنبلی چشم اگر در همان کودکی درمان نشود، تا آخر عمر این مشکل با فرد همراه می ماند . در این مشکل ممکن است دید سه بعدی کاهش پیدا کند و فرد درک بالایی از تصاویر نداشته باشد و چشم بیشتر در معرض آسیب و بیماری های قرار می گیرد .

نتیجه گیری

بیش از 90 درصد از مواقع درمان تنبلی چشم در سن پایین به راحتی قابل درمان است . برای درمان تنها پزشک نمی تواند مشکل را رفع کند بلکه کمک های والدین و خود کودک در روند درمان تاثیر بالایی دارد .

جهت دریافت مشاوره از کلینیک دندانپزشکی ارمغان با شماره 44433516 تماس حاصل نمایید .

پیج اینستاگرام کلینیک اطفال ارمغان

درباره نویسنده

armaghan
کلینیک اطفال ارمغان : اکسیژن تراپی ,کلینیک قلب کودکان, کلینیک مغز و اعصاب کودکان, کلینیک دندانپزشکی ,کلینیک گوش و حلق و بینی

لغو پاسخ دادن

11 − 6 =