تنبلی چشم در کودکان

تنبلی چشم در کودکان

تنبلی چشم که به نام آمبلیوپی نامیده می شود، نوعی اختلال بینایی است که در آن چشم قادر به دیدن در حد طبیعی حتی با عینک های تجویزی یا لنزهای نیست ین اختلال در دوران کودکی آغاز می شودو در اکثر موارد تنها یک چشم آسیب می بیند. اما در برخی موارد، کاهش بینایی ممکن است در هر دو چشم اتفاق بیفتد.
به خصوص اگر تنبلی چشم در اوایل زندگی تشخیص داده شود به سرعت درمان شود، و از کاهش دید میتوان اجتناب کرد. اما اگر درمانی صورت نگیرد  تنبلی چشم می تواند باعث آسیب شدید در چشم شده و حتی منجر به کوری شود.

تنبلی-چشم-در-کودکان

تنبلی-چشم-در-کودکان

علائم تنبلی چشم

از آنجایی که تنبلی چشم در نوزادان دیده می شود تشخیص آن برای والدین دشوار می باشد به همین دلیل توصیه می شود درهر چند وقت به کلینیک کودکان  برای چکاب مراجعه شود. و در صورتی که کودک دچار تاری دید یا آسیب در چشم شود حتما برای تست به پزشک متخصص مراجعه کنید . یکی از راههای تشخیص این بیماری توسط والدین اینست که وقتی یکی از چشم های کودک را می پوشانید از درد فریاد بکشد یکی دیگر از روش های بررسی این موضوع اینست  که یکی از چشم های کودک را بپوشانید و از او بخواهید با چشم دیگر اشیاء را ببیند در صورتی که تار ببیند مشکلی در بینایی دارد .

علل تنبلی چشم

سه نوع تنبلی چشم وجود دارد که بر این اساس دارای عللی به شرح ذیل می باشد :

  1. آمبلیوپی سترگریزه ای استابریسم شایع ترین نوع است. در صورتی که مغز ورودی تصویری از چشم ناهموار را نادیده بگیرد باعث دید دو گانه شده و در نهایت منجر به تنبل شدن چشم می شود. این نوع آمبلیوپی، آمبلیوپی نیز ستون فقرات نامیده می شود.
  2. آمپیلیپ انکساری گاهی اوقات، آمبلیوپی ناشی از اشتباهات انکساری نابرابر در دو چشم است، که به رغم هماهنگی دقیق چشم ایجاد می شود. به عنوان مثال، یک چشم ممکن است مشکلی در دوربینی به صورت ناچیز قابل توجهی در کوتاه مدت داشته باشد، در حالی که چشم دیگر مشکلی نداشته باشد. یا یک چشم ممکن است آستیگماتیسم چشمگیر داشته باشد و چشم دیگر بدون مشکل باشد .
  3. محرومیت آمبلیوپی ناشی از چیزی است که مانع از ورود نور در یک چشم کودک می شود، مانند آب مروارید مادرزادی. درمان آب مروارید مادرزادی ضروری است تا بینایی بازگردد.

درمان تنبلی چشم

در مواردی از تنبلی چشم، می توان بینایی را به سادگی با تصحیح خطاهای انکساری در هر دو چشم با عینک یا لنزهای تماسی به دست آورد
درمان آمبلیوپی استرابیسم اغلب با جراحی استبایسیمس درمان می شود.
در برخی از کودکان، قطره چشم آتروپین به جای پماد چشم مورد استفاده قرار گرفته است. یک قطره در هر روز باید در چشم کودک چکاند که چشم پزشک متخصص شما را در این امر راهنمایی می کند.

توصیه های لازم برای تنبلی چشم

تنبلی چشم اصلا ترسناک نیست!

اگر….

قبل از سن ۶ سال ، تشخیص و درمان شود.

چشمان کودکان خود را حتما توسط اپتومتریست قبل این سن چک کنید.

در تجویز و استفاده از عینک باید به چند نکته شامل شکل ظاهری صورت، میدان دید، تناسب عینک با عدسی و… دقت کرد که این امر تنها توسط متخصصان آموز‌ش‌دیده و تحصیل‌کرده‌ در دانشگاه یعنی اپتومتریست‌ها قابل بررسی و تعیین می‌باشد.

انتخاب فریم مقوله‌ای کاملا علمی است و در رشته‌ی اپتومتری آموزش داده می‌شود و در همه‌ی کتاب‌هایی که در خصوص ساخت عینک طبی مطرح می‌شود، موضوع انتخاب فریم مناسب برای بیمار نیز وجود دارد.

 

درباره نویسنده

armaghan
کلینیک اطفال ارمغان : اکسیژن تراپی ,کلینیک قلب کودکان, کلینیک مغز و اعصاب کودکان, کلینیک دندانپزشکی ,کلینیک گوش و حلق و بینی

لغو پاسخ دادن

1 × پنج =