ترومای دندان کودکان

ترومای دندان در کودکان

آیا می دانید ترومای دندان چیست ؟

آیا می دانید کودکان بیشترین آسیب ترومای دندان را دارند ؟

بهداشت و مراقبت از دندان می تواند در روند زندگی ، بسیار مهم و تاثیر گذار باشد . داشتن دندان های زیبا و مرتب همیشه باعث زیبا تر شدن چهره فرد می شود . اما اتفاق های مختلفی می تواند باعث شود که دندان های شما سلامت و زیبایی خود را از دست بدهد از جمله آن ضربه یا تروما می باشد . با ما همراه باشید تا با بخشی از آسیب های این عارضه آشنا شوید .

شایع ترین سن در ترومای دندان

شایع ترین زمان وقوع ترومای دندانی در سن 1 تا 2 سالگی که کودک راه می افتد و به علت زمین خوردن اتفاق می افتد و بعد از آن در سن 8 تا 10 سالگی است .

ترومای دندانمعاینه بعد از ترومای دندان در کودکان

دندان های قدامی بالا آسیب پذیرترین دندان به تروما است که در صورت دائمی بودن ، آسیب وارده دارای عواقب طولانی مدت در طول زندگی است . در صورت مراجعه بیمار با ترومای دهان و دندان ، آنچه باید پرسیده شود ، در مورد زمان و محل آسیب است و اینکه آیا ناحیه دیگری آسیب دیدگی دارد یا نه ؟ پروفیلاکسی علیه کزاز نیز باید در نظر گرفته شود .

در معاینه های خارج دهانی فرد ، بررسی آسیب های تهدید کننده حیات ، آسیب های نورولوژیک ، مهره های گردنی ، شکستگی جمجمه ، قوس زایگوما ، یا مندیبل انجام می شود .

در معاینه های داخل دهانی ، ابتدا باید دید که تروما به دندان شیری وارد شده یا دندان دائمی . دهان را برای پاک کردن خون ، لخته و دبری ها ، شستشو داده ، محل آسیب را از جهت تورم ، حساس بودن در لمس ، دندان های آسیب دیده یا لق ، وضعیت اکلوژن ، بخش های متحرک استخوانی ، درد یا محدودیت باز کردن دهان که می تواند نشانه آسیب به مفصل نیز باشد ، بررسی می شود .

در صورت مشکوک شدن به شکستگی های استخوانی در ناحیه آلوئولار یا کندیلار ، ارجاع فوری به جراح فک و صورت ضروری است .

برای مطالعه بیشتر در مورد دندان های کودکان می توانید مقالات علل پوسیدگی دندان در کودکان ، عفونت ریشه دندان کودکان را مشاهده نمایید . 

رادیوگرافی بعد از ترمای دندان 

بعد از رخ دادن ترومای دندان ، بیمار باید سریعا در حالت اورژانس به کلینیک اطفال مراجعه کند در این حالت رادیوگرافی انجام می شود که بررسی شود دندان دچار شکستگی شده است یا نه و یا اینکه ابعاد اعضای کانال چقدر است و چقدر انتهای کانال ریشه ، بسته شده و یا اینکه اگر دندان دچار شکستگی شده ، این شکستگی چقدر نزدیک پالپ است و اگر دچار شکستگی ریشه شده است موقعیت این شکستگی تشخیص داده شود .

کلینیک اطفال ارمغان دارای متخصص دندانپزشکی اطفال می باشد . شما می توانید جهت پاسخ به سوالات خود و دریافت مشاوره و وقت قبلی با شماره 44433516  تماس حاصل نمایید .

پیج اینستاگرام کلینیک اطفال ارمغان

نتیجه گیری

حوادث تروماتیک طیف وسیعی دارد ، می تواند تاج دندان را درگیر کند و ایجاد یک شکستگی کرده و یا شکستگی در ریشه باشد و یا دندان در جای خود لق شده باشد . هر کدام از این موارد روش های درمانی خود را دارد که دندانپزشک متخصص در کلینیک اطفال بر طبق شرایط رخ داده ، آن را انتخاب می کند.

درباره نویسنده

لغو پاسخ دادن

1 × پنج =

Call Now Button