ترس از تاریکی در کودکان

ترس از تاریکی در کودکان

ترس از تاریکی در کودکان بیشتر در سنین 2 تا 3 سالگی رخ می دهد و این ترس تا حدود 10 تا 12 سالگی کودک ادامه پیدا می کند. والدین می  توانند با مراجعه به پزشک متخصص و یا تغییر در رفتار و رعایت یک سری نکات عامل اصلی از بین برنده ترس کودکشان باشند.

ترس از تاریکی در کودکان

ترس از تاریکی در کودکان

 

علت ترس از تاریکی:

یکی از دلایل مهم ترس از تاریکی در کودک شیوه نادرست تربیتی والدین با فرزندانشان هست به طور مثال جهت تنبیه فرزندشان، او را در اتاق تاریکی مانند زیر زمین و  انباری که موجب ترس و وحشت در فرزندشان  میشود زندانی میکنند.

کودکان در تصورات خیالی خود از هر چیزی هیولایی می سازند و از آن می ترسند و آنها نمی دانند که وقتی در چنین شرایطی هستند چه باید بکنند. آنها وقتی والدینشان را در کنار خود نمی بینند می ترسند و وقتی دست آنها را حتی میگیرد ترسشان میریزد.گاهی اوقات کودکان وقتی به تنهایی فکر میکنند شدیدا میترسند و این کودکان بیش از هر چیزی نیاز به احساس امنیت و آرامشی که از والدین و اطرافیانشان میگیرند  دارند.

درمان ترس از تاریکی:

علت اصلی ترس از تاریکی در کودکان را پیدا کنید و در زمان مواجهه با ترس اگر نمی تواند ترسش را بیان کند از او بخواهید که نقاشی بکشد.به نقاشی فرزندتان دقت کنید اصولا کودکانی که می ترسند بیشتر از رنگ های تیره و مات استفاده می کنند. و یا چیزی را میکشند و بعد او را خط خطی می کنند که از بین ببرن، هیچ وقت از فرندتان نخواهید که از چیزی که می ترسد او را نقاشی کند کودک شما اول باید احساس آرامش و امنیت داشته باشد و بعد اگر میخواهد عامل ترس خود را نقاشی کند. شما می توانید بعد از ترسیم نقاشی فرزندتان در رابطه با موضوع نقاشی پرس و جو کنید تا عامل اصلی اضطراب و ترس و وحشت کودکان شوید.

سعی کنید در زمان خواب برای کودکتان قصه ای بخوانید و فضای خواب را برای او آرام بخش بسازید. از او بخواهید مسواک بزند و یا لباس خواب بپوشد.

سعی کنید در اتاق کودکتان چراغی با نور کم و یا چراغ خواب روشن کنید. البته این را در نظر داشته باشید چراغ خواب را جایی بزارید که موجب سایه اشیا اتاق بر روی دیوار نشود. زیرا کودکان از این سایه ها با قدرت تخیلشان هر چیزی می سازند و از او می ترسند.

بعد از اینکه چراغ را خاموش کردید چند دقیقه دیگر پیش فرزندتان بمانید.سعی کنید در مکان های تاریک با کودکتان بازی کنید که ترس او از تاریکی کم شود.

 

درباره نویسنده

لغو پاسخ دادن

یازده − 6 =