تب و تشنج در کودکان

تب و تشنج در کودکان

تب در نوزادان

وقتی دمای بدن از دمای نرمال و طبیعی که  37 درجه سانتیگراد می باشد، بالاتر می رود اصطلاحا به آن تب می گویند. علائم تب در نوزادان می تواند ظاهر بی حال، بدن و پیشانی داغ و بدخلقی باشد. برای بررسی تب در نوزاردان بهتر است از تب سنج استفاده شود. تب بالا در نوزران ممکن است منجر به تشنج و ناهنجاری های مغزی شود.

اگر وجود تب در نوزاد محرز گردید تمام عوامل ایجاد عفونت در بدن نوزاد، توسط پزشک بررسی می شود. پزشک برای تشخیص عامل عفونت در بدن نوزاد از خون، ادرار و ترشحات بند ناف نوزاد نمونه برداری می کند و برای آزمایش ویروسی و باکتریایی به آزمایشگاه فرستاده می شود. در صورت نیاز، پزشک دستور بستری شدن نوزاد را می دهد تا حرارت بدن نوزاد کنترل شده و تب کاهش پیدا کند.

در برخی از موارد هم ممکن است تب با ذات الریه در کودکان، همراه باشد که علائمی مانند خس خس سینه، انقباض عضلات گردن، تنگی تنفس و خرخر در هنگام تنفس دارد.

کلینیک اطفال ارمغان دارای متخصصان مرتبط با اطفال می باشد . شما می توانید جهت پاسخ به سوالات خود و دریافت مشاوره و وقت قبلی با شماره 44433516 تماس حاصل نمایید .

پیج اینستاگرام کلینیک اطفال ارمغان

 چه زمانی برای درمان تب نوزاد به پزشک مراجعه شود؟

  • در نوزدان کمتر از سه ماهه، درجه حرارت مقعدی بالای 38 درجه سانتیگراد
  • در نوزادان سه ماهه و بالاتر، درجه حرارت مقعدی بالای 38.3 درجه سانتیگراد
  • بی اشتهایی، رنگ پریدگی، بی حالی، برافروختگی واضح، تغییر در رفتار یا ظاهر نوزاد همراه با تب
  • وجود دانه های قرمز- ارغوانی روی بدن نوزاد یا لکه های ارغوانی بزرگ که با فشار دادن سفید نمی شوند، ممکن است از علائم عفونت باکتریال جدی باشند.
  • مشکل در بلع غذا و ریختن آب دهان به صورت مرتب. ممکن است ناشی از اپی گلوتیت باشد. اپی گلوتیت، سبب تورم قسمت عقبی گلو شده و می تواند جان نوزاد را به خطر بیاندازد.
  • اگر بعد از تخلیه بینی نوزاد ، هنوز به خوبی نفس نمی کشد امکان ابتلا به ذات الریه یا آسم می باشد.
  • هذیان گویی و گیجی در نوزادان و تحریک پذیری و کج خلقی می تواند از علائم ابتلا به عفونت ویروسی یا باکتریال باشد.
تب و تشنج در کودکان

تب و تشنج در کودکان

راه های پایین آوردن تب

استفاده از شیر مادر یا شیر خشک به مقدار زیاد، هم می تواند باعث کاهش تب و هم جبران کم شدن آب بدن نوزاد شود. به کودک زیاد لباس نپوشانید. افزایش درجه حرارت بدن ممکن است ناشی از لباس بیش از حد، فعالیت زیاد و یا هوای گرم باشد. در این هنگام بهتر است لباس کودک را کم کرده و او را تشویق به استراحت کردن کنید. اگر تب باعث آزار کودک شد می توانید با آب ولرم او را پاشویه کنید و یا در وان پر از آب قرار دهید.

کارهای مورد نیاز در صورت بروز تشنج ناشی از تب

در اکثر موارد، تشنج ناشی از تب، بی خطر است. در صورت بروز تشنج ناشی از تب، تنفس کودک سنگین شده و آب از دهانش راه می افتد، سیاهی چشمانش بالا رفته و دست و پاهایش بشدت تکان می خورد. در این مواقع هرچه سریعتر او را بدور از اجسام سخت و تیز، به پشت یا پهلو بخوابانید. سر کودک را به بغل برگردانید تا بزاق یا استفراغ براحتی از دهانش خارج شده و مطمئن شوید که چیزی در دهانش نمانده باشد. مدت زمان طول کشیدن تشنج را بدانید معمولا این نوع تشنج ها بین 10 ثانیه الی 3 یا 4 دقیقه بطول می انجامد. بعد از تمام شدن تشنج سعی کنید دمای بدن او را پایین آورده تا دچار تشنج های بعدی نشود. اگر کودک در حالت هوشیار بود به او استامینوفن کودکان بدهید و در صورتی که کودک بالاتر از 6 ماه باشد به او ایبوپروفن کودکان بدهید. لباس هایش را درآورده و با آب گرم پاشویه کنید. می توانید به او شیر مادر یا شیر خشک بدهید. با پزشک کودک تماس گرفته و در صورت لزوم برای معاینات بیشتر نزد پزشک ببرید. در صورتی که رنگ کودک به آبی متمایل گردید، بیشتر از زمان تشنج ،تکان های شدید داشت، نفس کشیدن برایش مشکل بود یا اینکه یک ساعت بعد از تشنج بی حال و خواب آلود بود حتما به آورژانس مراجعه شود.

کلینیک ارمغان به عنوان بهترین کلینیک اطفال در غرب تهران آماده ارائه خدمات می باشد.

درباره نویسنده

لغو پاسخ دادن

هجده − هفده =

Call Now Button