تاثیر دخانیات بر کودکان

تاثیر دخانیات بر کودکان

از مواردی که باید مورد توجه خانواده ها قرار بگیرد ، تاثیر دخانیات بر کودکان است.  والدین باید بدانند کودکانی که در سنین قبل از مدرسه  در معرض دود دخانیات قرار دارند ، بسیار بیشتراز بقیه کودکان در معرض انواع بیماری مانند افزایش فشار خون قرار دارند. افزایش فشار خون در کودکان معمولا تا سنین بالاتر در بدن آن ها باقی می ماند. همچنین تحقیقات اخیر ثابت کرده است کودکانی که در معرض دود سیگار والدین خود قرار می گیرند 4 برابر کودکان دیگر در معرض ابتلا به انواع سرطان ها هستند.

 

تاثیر دخانیات بر کودکان

پیشگیری از بیماری ها در سنین کودکی

علاوه بر بیماری فشار خون ، تحقیقات پژوهشگران نشان دهنده این مساله است در کودکانی که در معرض دود دخانیات خصوصا سیگار هستند ، عروق كرونری در معرض خطر بوده و اثرات آن تا مدت زیادی همراه کودک خواهد بود. متخصصان بر این باور هستند که در سنین کودکی باید از ایجاد بیماری هایی مانند حمله قلبی و سكته مغزی پیشگیری نمود تا در دوران بزرگسالی تاثیرگذار باشد. یعنی هرچه فاکتورهای ایجاد کننده بیماری از سنین کمتر تحت کنترل باشد امکان ابتلا به بیماری های قلبی یا سایر بیماری ها در سنین بزرگسالی کاهش می یابد.

 

فشار خون در کودکان

تحقیقات نشان داده است که عواملی مانند قد، نمایه توده بدنی، جنس فرد و عوامل پرخطر پیش از تولد در ایجاد فشار خون در کودکان نقش بسزایی دارد. کودکانی که اضافه وزن دارند ، 2 برابر کودکانی که وزن عادی دارند ، در معرض ابتلا به بیماری فشار خون هستند. از دیگر عوامل تاثیر گذار در ایجاد فشار خون در کودکان می توان به تولد پیش از موعد ، وزن کم در هنگام تولد و سیگاری بودن مادر در دوران بارداری اشاره نمود . بررسی های موجود نشان می دهد که دود سیگار والدین در کودکان 4 تا 5 سال خطر بروز این بیماری را افزایش می دهد.

 

سیگاری بودن مادر در دوران بارداری

تا حدود یک دهه قبل اینکه سیگار چه تاثیری می تواند روی نوزادان کم وزن یا نطفه ها داشته باشد  بر پزشکان کاملا مشخص نبود . ولی امروزه مطالعاتی در دانشگاه هنگ کنک ثابت کرده است کودکانی که پدران سیگاری داشته اند در سنین 7 تا 11 سالگی دچار اضافه وزن شده اند. همینطور طبق تحقیقاتی که در برزیل و بریتانیا انجام شد ، ثابت شد که در کودکانی که پدر یا مادر آن ها سیگاری هستند ، میزان پرخاشگری زیاد است.

 

 

با تشکر مدیریت سایت کلینیک ارمغان ، کلینیک اطفال غرب تهران

 

 

درباره نویسنده

armaghan
کلینیک اطفال ارمغان : اکسیژن تراپی ,کلینیک قلب کودکان, کلینیک مغز و اعصاب کودکان, کلینیک دندانپزشکی ,کلینیک گوش و حلق و بینی

لغو پاسخ دادن

5 × 2 =