بینایی سنجی کودکان

بینایی سنجی کودکان

معاینات بموقع بینایی کودکان حایز اهمیت است چرا که برخورداری از مهارت خوب در این زمینه از ضروریات یک بینایی خوب برای یادگیری بهتر است :

دید نزدیک ,دید دور,دید دو چشمی, حرکات چشمی ,مهارت خوب برای فوکوس کردن روی اشیادید محیطی خوب ,هماهنگی خوب دست و چشم

بینایی-سنجی-کودکان

بینایی-سنجی-کودکان

موارد مورد بررسی در بینایی سنجی کودکان

ویژگیهای نوع معاینه چشم کودک بستگی به سن کودک دارد ولی اساسا معاینات شامل سابقه فرد ، تست بینایی، بررسی نیاز به عینک ، ارزیابی وضع قرار گیری چشم ها، و ارزیابی سلامت بینایی و در نهایت بسته به نیاز تجویز عینک است . در این معاینات اختلالاتی در بینایی تشخیص داده می شود که به شرح ذیل می باشد :

  1. تنبلی چشم(آمبلیوپیا)

متخصص اپتومتری ،کودک شما از نظر  ابتلا به تنبلی چشم و یا آمبلیو پیا که در واقع کم بودن بینایی یک یا هر دو چشم بدون وجود یک علت تشریحی شناخته شده است کنترل میکند . متاسفانه بعضی مواقع تنبلی چشم با عینک یا کنتاکت لنز قابل درمان نبوده و ممکن است نیازمند بستن و یا تقویت چشم ضعیف تر باشد.

  1. انحراف چشم ها ( استرابیسموس )

لوچی و یا انحراف  چشم به  علل مختلفی از جمله مشکلاتی در کنترل عضلات چشمی در چشم مبتلا اتفاق می افتد . استرابیسموس علت  شایعی برای تنبلی چشم است و لازم است در همان ابتدای دوره کودکی درمان شود تا بینایی و کار مشترک دو چشم در روند طبیعی تکامل یابد .

 

  1. ناتوانی نگه داشتن چشم ها در محل طبیعی بهنگام دیدن نزدیک

اپتومتریست ،چشم ها را از نظر توانایی تقارب یعنی نزدیک شدن انها در نگاه نزدیک ( convergence ) و تامین قرار مناسب انها برای سهولت خواندن راحت ارزیابی میکند .

غربالگری بینایی و کارایی کودک شما در دبستان

بیاد داشته باشید که معاینات بینایی در سالیان اول زندگی در تامین مهارت های بینایی و کارایی موثر کودک در دبستان نقشی حیاتی دارد .کودکی که در دیدن نوشته های جاپی و یا تخته سیاه  کلاس دچار مشکل باشد ، بسرعت خسته شده و بر راندمان اموزشی وی تاثیر خواهد گذاشت . بعضی مشکلات بینایی مانند تنبلی چشم ، اگر بموقع تشخیص و هر چه زودتر اصلاح شوند بخوبی درمان خواهند شد .بعنوان پدر ومادر ، ممکن است نگران این باشید که ایا فرزند شما مشکل چشمی دارد و اینکه چه زمانی لازم است وی را مورد معاینات چشم پزشکی قرار دهید.

ضرورت بینایی سنجی کودکان

معاینات چشم کودکان بسیار مهم است چرا که ١٠  درصد کودکان پیش دبستانی و ٢۵ درصد کودکان دبستانی دچار نوعی مشکلات بینایی هستند . تشخیص مشکلات بینایی کودکان بسیار حایز اهمیت است زیرا اگر این مشکلات بموقع تشخیص داده شوند پاسخ های درمانی بهتری را میتوان انتظا ر داشت  .

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم با تشکر
مدیریت سایت کلینیک اطفال ارمغان

درباره نویسنده

armaghan
کلینیک اطفال ارمغان : اکسیژن تراپی ,کلینیک قلب کودکان, کلینیک مغز و اعصاب کودکان, کلینیک دندانپزشکی ,کلینیک گوش و حلق و بینی

لغو پاسخ دادن

2 + یازده =