بهداشت کودکان

بهداشت کودکان

بهداشت کودکان برای والدین باید از اهمیت زیادی برخوردار باشد. رعایت بهداشت فردی کودکان آنها را در مقابل باکتری و میکروب ایمن می کند. امروزه تنوع مواد شستشو و کرم ها و پمادهایی برای پوست و موی کودک والدین را از نگرانی درباره بهداشت کودکشان درمی آورد. برای اینکه بتوانید از موادی متناسب با پوست کودکتان استفاده کنید که ایجاد حساسیت نکند بهتر است با پزشک متخصص اطفال  در میان بگذارید. درمانگاه شبانه روزی کودکان برای مراجعه افراد در مواقع اورژانسی می باشد.

بهداشت-کودکان

بهداشت-کودکان

شستشوی بدن کودک

برای شستن بدن کودک باید به چند نکته توجه داشت:

  1. برای شستشوی سر کودک از شامپویی استفاده کنید که چشم را نسوزاند و دارای قدرت شویندگی کمتری باشد ( سر کودک دارای کمی چربی می باشد) و برای کودکان باشد. برای نوزادان تازه متولد شده دو مرتبه استحمام در طول هفته توصیه می شود. زمان استحمام کودکان بین دو وعده غذایی بهتر است تا کودک احساس ضعف نکند. شستشوی بیش از دو مرتبه برای سر نوزادانی که تازه موی سر آنها رشد کرده است باعث خشکی پوست می شود.
  2. برای شستشوی پوست صورت باید از صابون های مخصوص کودکان که دارای قدرت قلیایی 7 می باشد استفاده کنید این صابون ها باید متناسب با نوع پوست کودک باشد به طوری که باعث خشکی و چربی بیش از حد پوست نشود. بدین منظور استفاده از صابونی که دارای خاصیت آبرسانی به پوست بوده تا پوست را خشک نکند، توصیه می شود. تعداد دفعات شستشوی صورت کودک را با رفتن به حمام هماهنگ کنید .
  3. از اسفنج های نرم برای شستشوی بدن کودک استفاده کنید. اسفنح را به نرمی و آرام روی بدن کودک حرکت داده و با این کار هم به تمیز کردن بدن کودک کمک کردید و هم با حرکت دادن اسفنج نوعی ماساژ را به کار برده اید.

روش های مرطوب کردن پوست کودک

  1. استفاده از کرم های نرم کننده برای نگهداری و حفظ اسیدیته موجود در پوست جهت مرطوب کردن آن لازم و ضروری می باشد. کرم ها علاوه بر نرم کردن سطح پوست از ورود باکتری و میکروب به پوست جلوگیری می کند .
  2. پوست کودک در اثر استحمام و تماس با جسم خارجی نظیر پوشک خشک و خشن می شود. در این مواقع بهتر است از روغن های کودک برای مرطوب کردن پوست کودک استفاده شود. مواد نرم کننده بهداشتی برای کودک از مواد ضروری برای هر کودک می باشد.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم با تشکر
مدیریت سایت کلینیک اطفال غرب تهران
هم چنین شما عزیزان می توانید در کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام ما را همراهی کنید .

 

درباره نویسنده

armaghan
کلینیک اطفال ارمغان : اکسیژن تراپی ,کلینیک قلب کودکان, کلینیک مغز و اعصاب کودکان, کلینیک دندانپزشکی ,کلینیک گوش و حلق و بینی

لغو پاسخ دادن

1 + 8 =