بازی درمانی کودکان

بازی درمانی کودکان

در مفاهیم روانشناسی بازی مقابل کار به کار برده می شود . بازی نوعی فعالیت سرگرم کننده می باشد که در عین حال لذت بخش است و معمولا هدف خاصی را دنبال نمی کند . در تعریف جامعه بازی شامل بسیاری از فعالیت های کودکان می باشد . اما نکته مهم اینجاست که بسیاری از والدین بازی کردن کودکان را جدی نمی دانند . هر چند بازی کار کودک است اما والدین می توانند کودکان خود را به سمت فعالیت های ورزشی و آموزشی سوق بدهند . بازی فعالیتی است که باید کودک در سالهای اولیه زندگی آن را تجربه کند تا رشد کند . بازی لازمه تکامل و تحول کودک است . والدینی که سعی می کنند مانع بازی کودکان شده و آنها را زودتر از موعد به سمت فعالیت های آموزشی یا ورزشی سوق بدهند نه تنها باعث رشد فرزندان خود نمی شوند بلکه از رشد و تکامل طبیعی آنها جلوگیری می کنند .

بازی درمانی کودکان

بازی درمانی کودکان

فلسفه بازی

انسان از ابتدا نیاز به جنبش داشته و بازی بخش مهمی از این نیاز است . هر فرد برای رشد ذهنی و اجتماعی خود نیازمند تفکر است و بازی خمیرمایه این اندیشه و تفکر است . آمادگی جسمی و روحی برای مقابله با مشکلات بخشی از فلسفه بازی کودکان است بنابراین هر چه گسترده تر ، پیچیده تر باشد ، کودک از مصونیت بیشتری برخوردار خواهد بود . کشف دنیای اطراف از جمله فلسفه بازی است . کودک حس کنجکاوی خود را از این طریق ارضا می کند . بازی روان و بدن کودک را واکسینه می کند و مسئولیت اجتماعی و اقتصادی را که باید در آینده به دوش بکشد، به وسیله بازی یاد می گیرد . کودک با بازی کردن موقعیتی به دست می آورد تا اعتقادات ، احساسات و مشکلات خود را پیدا کند و مهارت های زندگی را بیاموزد .

بازی درمانی روشی نوین برای درمان اختلالت در کودکان می باشد که نیاز به تخصص و تبحر کافی دارد ..برای تعیین وقت قبلی و کسب اطلاعات بیشتربا کلینیک تخصصی کودکان ارمغان  با شماره های 44433512 و 44433516 تماس بگیرید.

نقش بازی درمانی در آموزش کودکان

بهتر است برخی موارد را کودک از والدین مستقیم نیاموزد بلکه از طریق بازی یاد بگیرند. همان طور که می دانید نوعی بازی ها ، اکتشافی است یعنی کودک با یافتن ، دنیا را درک می کند . مثلا وقتی شی ای روی زمین می افتد می فهمند که به چه صورت روی زمین قرار می گیرد . یا رنگهایی که در نقاشی ترکیب می کنند به چه رنگهایی تبدیل می شود . بنابراین نباید مانعی از بازی کردن طبیعی کودکان خود شوید .

سن شروع بازی درمانی

مادری که فرزندش را در آغوش می گیرد و تماس چشمی و پوستی با او برقرار می کند دنیایی متفاوت برای کودک می سازد . مسلما زمانی که نوزاد در آغوش مادر شیر می نوشد و با دست خود با مادر بازی می کند ، شروع اکتشافات است . با لمس کردن و شنیدن دنیای پیرامون خود را درک می کند . از همان ابتدا والدین باید با کودک ارتباط برقرار کند .

بازی کودک بسیار مفید است و از بدو تولد می توان آن را شروع کرد .

تفاوت بازی با بازی درمانی

تفاوتی بین بازی و بازی درمانی وجود دارد . بازی را خود کودک می تواند انجام دهد . اما وقتی صحبت از بازی درمانی به میان می آید وارد حیطه درمان می شویم که نیاز به تخصص دارد و برای درمان اختلالات استفاده می شود .

بازی درمانی به معنای آموزش، یادگیری و درمان از طریق بازی است.زیرا کودکان برای بیان خواسته هایشان از زبان بدن و ارتباطات غیرکلامی استفاده میکنند.
به همین دلیل میتوان از طریق بازی بسیاری مهارت ها، راه‌حل های کنارآمدن با اضطراب ها، افکار منفی، احساسات و ناتوانی های جسمانی و روانی ،شناسایی و درمان به موقع برای آن ها صورت گیرد.

برای اطلاع از مراکز بازی درمانی در تهران روی ادامه مطلب کلیک کنید .

مطالب مرتبط با این مقاله :

روانشناسی کودکان

موسیقی درمانی 

اوتیسم 

درباره نویسنده

armaghan
کلینیک اطفال ارمغان : اکسیژن تراپی ,کلینیک قلب کودکان, کلینیک مغز و اعصاب کودکان, کلینیک دندانپزشکی ,کلینیک گوش و حلق و بینی

لغو پاسخ دادن

17 + 8 =

Call Now Button