ايا دندانهاي عقل باعث نامنظمي دندانها ميشوند ؟

ايا دندانهاي عقل باعث نامنظمي دندانها ميشوند ؟

در تحقیقات اخیری که توسط کلینیک اطفال صورت گرفته نشان می دهد  نقش دندانهای عقل در بروز نامنظمی دندان های دیگر، بعنوان یک فاکتور ثانویه مطرح شده است نه فاکتور اصلی. کما اینکه در بسیاری از افرادی که بطور مادرزادی دندان عقل ندارند یا دندانهای عقل خود را سالیان قبل کشیده اند، نامنظمی دندان ها دیده می شود. منتها در مورد دندانهای عقلی که فضا برای رویش شان وجود ندارد، بنا به چند دلیل توصیه می شود هر چه سریعتر خارج شوند:

  1. وجود این دندانها و فشاری که به دندان مجاور خود وارد می کنند ممکن است باعث پوسیدگی یا تحلیل در آن دندان شود.
  2. دندان عقلی که فضا برای رویش ندارد یا بصورت کج می باشد ، نقش ثانویه ای در بروز نامنظمی دندانها دارد.
  3. اگر دندان عقل نهفته باشد : از آنجائیکه با افزایش سن استخوان فک متراکم تر و شکننده تر می شود بهتر است هرچه سریعتر و در سنین پایین تر ( زیر 30 سال ) جراحی آن انجام شود. زیرا جراحی آن ساده تر و با عوارض کمتری انجام خواهد شد .
  4. خارج کردن دندانهای عقل، باعث ردیف شدن خود به خود دندانهای نامنظم خواهد شد.

ضرورت کشیدن دندان عقل

دندان های عقلی که به صورت نهفته می باشد در برخی موارد فضای مناسبی برای رشد باکتری و میکروب در دندان و لثه ایجاد کرد و باعث پوسیدگی دندان و بیماری های لثه می شود. در این صورت اگر به دندانپزشک مراجعه کنید ، ابتدا به درمان بیماری ها و مشکلات دندان پرداخته و بعد از بهبودی کامل اقدام به کشیدن دندان عقل می کند در حالت کلی کشیدن دندان عقل ضرورتی ندارد و فرد باید بهداشت دهان و دندان خود را به درستی رعایت کند.

دندان عقل به تنهایی موجب کجی دندان ها می شود؟

دندان عقل در اکثر افراد فضایی برای رویش دارد و فشاری به سایر دندان ها وارد نمی کند. تنها در افرادی که فضایی برای رویش دندان عقل ندارند در لثه پنهان شده و تنها قسمت کوچکی از آن نمایان می شود که در این صورت نیز فشار زیادی به دندان ها نمی آورد که باعث نامنظمی همه آنها شود .در این مورد حتما باید با تشخیص دندانپزشک با جراحی دندان عقل را از لثه خارج کرد.

برخی خدمات کلینیک ارمغان ، درمانگاه شبانه روزی کودکان

با تشکر مدیریت سایت کلینیک ارمغان ، کلینیک اطفال غرب تهران

 

 

 

 

 

 

 

درباره نویسنده

armaghan
کلینیک اطفال ارمغان : اکسیژن تراپی ,کلینیک قلب کودکان, کلینیک مغز و اعصاب کودکان, کلینیک دندانپزشکی ,کلینیک گوش و حلق و بینی

لغو پاسخ دادن

بیست − هفده =