اوتیسم

اوتيسم

روزانه می شنويم که تعداد کودکان مبتلا به اوتیسم در حال افزایش هستند علت اين امر حساسيت بيشتر سيستم بهداشتي و پزشكي بر روي تشخيص به موقع و درمان به موقع ميباشد. والدینی که کودکان مبتلا به اوتیسم دارند،سبک زندگیشان تغییر پیدا می کند  و باید آموزش هایی را برای رشد کودکان خود بیاموزند.

اوتيسم چيست ؟

در خود ماندگی یا اوتیسم از بیماری های رشدی  است که در اوایل دوران کودکی معمولا پیش از سه سالگی ظاهر می شود.نشانه های این بیماری در افراد متفاوت بوده و ممکن است شدت علائم در کودکان با یکدیگر فرق داشته باشد .اوتیسم در نهایت با هر شدتی که باشد بر روی توانایی برقراری ارتباط با دیگران تاثیر می گذارد.اختلالی که در سیستم عصبی ایجاد می شود باعث می شود مغز عملکرد صحیحی نداشته باشد.کودکان در زمينه ارتباط كلامي و غير كلامي ‍، رفتارهای اجتماعي ، فعاليتهای سرگرم كننده و بازی با مشکل برخورد می کنند.

علائم اوتیسم

نشانه های اوتیسم معمولا پیش از سه سالگی  ظاهر می شوند .در نشانه های اولیه این بیماری والدین متوجه می شوند که کودک متناسب با سن خود شروع به صحبت نکرده و مانند دیگر همسالان خود رفتار نمی کند. گاهي اوقات بيماران علائم تاخير صحبت ندارند و ممکن است مهارت های کلامی را داشته باشد اما مبتلا به اوتیسم باشند.

گاهي به علت بي توجهي كودك، والدین احساس می کنند کودک کم شنوا و یا ناشنوا است در صورتی که آزمایش های شنوایی سنجی در کودکان طبیعی ميباشد.

کودک صحبت نمی کند و یا اینکه در یادگیری کلامی دچار مشکل است.

دسته اي از بيماران رفتارهای خاصی از خود نشان می دهند.مثلا ممکن است به برخی از اشیا و یا اسباب بازی های خود وابستگی زیادی داشته باشند و یا اگر در برنامه روتین زندگی خود تغییری ایجاد شود به سرعت ناراحت می شوند. و يا در دست و يا پاي خود حركات تكراري داشته باشند.

حساسیت به نور،صدا،لمس شدن و بی توجهی به درد، ناتوان بودن در ارتباط چشمی،

علاقه نشان ندادن به نوازش و همکاری با دیگران،

رفتار های غیر طبیعی مانند خودزنی،

داشتن عادت های عجیب غذایی از ديگر علايمي است كه ميتواند در گروه اوتيسم قرار گيرد.

این کودکان اگر مورد درمان قرار گيرند زمانی که بزرگتر شدند ارتباط خود با دیگران را بیشتر کنند   و کمتر بی قراری و آشفتگی داشته باشند اما به هر حال در مهارت های زبانی مشکل خواهند داشت .  تعدادي از کودکان مبتلا به اوتیسم ذاتا توانایی های بالایی داشته و مهارت های شگفت انگیزی را  از خود نشان می دهند برای مثال  در بعضی از مهارت های خاص همچون هنر، موسیقی و یا ریاضی استعداد  بالایی دارند.

چه مواردی باعث می شود احتمال مبتلا شدن به اوتیسم بالا رود؟

تمامی کودکان در هر منطقه  و خانواده ای که زندگی می کنند ممکن است به بیماری اوتیسم دچار شوند.اما برخی موارد می تواند احتمال را بیشتر کند:

جنسیت کودک:معمولا پسران بیشتر ار دختران مبتلا به اوتیسم می شوند.

سابقه خانوادگی:والدینی که دارای یک کودک اوتیسمی هستند خطر اینکه کودک دیگر آنها مبتلا به اوتیسم شود بیشتر خواهد بود.

می توان گفت هرچقدر بیماری زودتر تشخیص داده شود می توان  بر روی مهارت های اجتماعی کودک بیشتر کار کرد تا ارتقای بیشتری داشته باشد.در صورتی که کودک شما دارای اوتیسم است باید با مراجعه به کلینیک اطفال روش های متفاوت برای بهبود کودک خود را یاد بگیرید،زیرا می توان برای او زندگی آسان تر با آسیب کمتری را فراهم کرد. بهتر است بدانید که سبک زندگی،مکان زندگی و وضعیت مالی هیچ کدام در بروز اوتیسم موثر نخواهد بود .

مهم ترین تغییرات کودکان اوتیسمی تغییرات رفتاری آنها می باشد از جمله نشانه های رفتاری که معمولا در درمانگاه کودکان به والدین آگاهی داده می شود موارد زیر است.

کودکان اوتیسمی معمولا تنها درباره علاقه مندی های خود با اطرافیان خود صحبت می کنند و به صحبت های طرف مقابل هیچ گونه توجهی نخواهند کرد.

آنان مخالف در تغییر  ایجاد شده محیط هستندو اصرار بر یکنواختی دارند

برای بیان کردن نیاز های خود صحبت نمی کنند و بیشتر از اشارات استفاده می کنند.

علاقمند به تنها بودن

خنده و گریه نابجا و بی مورد

بی قراری و استرس بدون علت

تکرار کردن کلمات

با روش های عادی آموزشی نمی توانند چیزی را یاد بگیرند.

اسباب بازی های چرخشی را دوست دارند.

فعالیت جسمی کمتری نسبت به دیگر همسالان خود دارند.

معمولا احساس درد کمتر و یا بیشتر نسبت به دیگر کودکان دارند.

تشخيص اوتيسم

با بررسي كوتاه در يك جلسه امکان ندارد كه بتوان به طور قطع وجود اوتيسم را در کودکان اثبات کرد یکی از ملزومات تشخیص اوتیسم مشاهدات والدين و بررسي كامل مراحل رشد كودك مي باشد . در ابتدا ممكن است كودك اوتيستيك به نظر عقب مانده ذهني ، داراي مشكل شنوائي  و رفتاری به نظر برسد .احتمال دارد تمام

اوتیسم

اين علائم در يك كودك امبتلا به اوتیسم وجود داشته باشند كه اين امر خود باعث می شود تشخیص مشکل تر شود. اوتيسم يك بيماري رواني نيست و بهتر است بدانيد كه هيچ عامل رواني شناخته نشده است كه باعث بروز اوتيسم دركودكان شود.در نهایت نباید به هیچ عنوان تشخیص این بیماری به تاخیر بیفتد.

با تشخیص زود هنگامی چه کمکی ی توانیم بکنیم؟

تشخيص زودهنگام اوتيسم در درمان و بهبود وضعیت كودكان مبتلا بسيار تاثیر گذاراست. هر چقدر زودتر بتوان اوتيسم را در يك كودك تشخيص داد ، زودتر هم مي شود از برنامه های درمانی برای كمك به اين كودكان بهره برد  در این صورت شما  با متخصصان رشد اطفال،گفتار درمانی،کار درمانی و روانشناس کودک می توانید در ارتباط باشید

غربالگری اوتیسم در درمانگاه شبانه روزی کودکان ارمغان انجام می گیرد .شما می توانید برای اطلاعات بیشتر با کلینیک اطفال ارمغان تماس بگیرید.

پيشگيري از اوتيسم

پروفسور كارل دلاكاتو دانشمند قرن بيستم است كه ابداع كننده روشهاي درماني خاصي براي درمان اختلالات يادگيري و اوتيسم مي باشد. بر طبق نظر اين محقق، اختلالات يادگيري، رفتاري و حركتي ، همگي بصورت زنجيره اي و سلسله مراتبي مرتبط با آسيبهاي مغزي بوده و يا از رشد ناقص عصبي (neurodevelopmental) نشئت مي گيرند.

 

دكتر دلاكاتو بر اين باور است كه كودك در سه ماه اول تولد در حالي كه خوابيده به پشت است ، با دست و پا زدن نخاع را از نظر حسي حركتي، رشد ميدهد.

پس از آن كودك روي شكم برميگردد و سينه خيز يكطرفه ميرود. در طي اين مرحله كه حدود چهار ماه طول ميكشد، پل مغزي كه در بالاي نخاع واقع شده رشد حسي حركتي پيدا ميكند.

پس از اين مرحله كودك روي چهار دست و پا ميرود . كه اندامهاي  متقابل و چشم و گوش همكاري را فرا ميگيرند.

كودك در ١٢ ماهگي روي پا بلند ميشود  و در اين مرحله از قشر مخ براي حركت و حس كردن بهره برداري ميكند و در واقع دو نيمكره كورتكس خود را، يكسان پرورش ميدهد.

در ١٨ ماهگي كودك از اندامهاي يكطرف بدن بهره برداري بيشتري ميكند و در نتيجه نيمه كورتكس متقابل اين اندامها غالبتر و ماهرتر شده و كارهاي ماهرانه دستي و پايي و مهارت درك گفتار را برعهده ميگيرد . هنگامي كه اين مرحله به پايان ميرسد او ٦ ساله است.

دكتر دلاكاتو معتقد است كه بهترين شيوه درمان ، پيشگيري است. به اين معني كه وقتي ميدانيم كه سينه خيز رفتن و چهار دست و پا رفتن چنين اثري را بر رشد مغز دارد ، كودك را در وسايل بازدارنده مانند روروك و قفس قرار ندهيم و يا چپ دست شدن و يا راست دست شدن را به آنان تحميل نكنيم تا فرصت كافي براي رشد و پرورش درست را به دست آورند.

اگر كودك اين مراحل رشدي را طي نكرده و يا به علت وارد شدن آسيب فيزيكي به مغز دچار مشكل شده باشد رشد و سازمان بندي نهايي به دست نخواهد آمد. اين كودكان دشواريهايي در ارتباط گيري با جهان به وسيله ي حس بينايي، شنوايي، چشايي، بويايي و لامسه پيدا ميكنند.

منتظر نظرات  و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر مدیریت سایت کلینیک اطفال ارمغان

درباره نویسنده

armaghan
کلینیک اطفال ارمغان : اکسیژن تراپی ,کلینیک قلب کودکان, کلینیک مغز و اعصاب کودکان, کلینیک دندانپزشکی ,کلینیک گوش و حلق و بینی

لغو پاسخ دادن

17 + 18 =