اهمیت بهداشت دندان های شیری اطفال

اهمیت بهداشت دندان های شیری اطفال

هنگامی که در دوران کودکی به دندان های کودک رسیدگی نشود، باعث بروزمشکلات وهمین طور نا منظم شدن دندان های دائمی خواهد شد و این موضوع سلامت دندان های کودک را به خطر می اندازد.
بهتراست قبل شروع رشد دندان های کودک به دندانپزشک جهت معاینه مراجعه شود و والدین باید توجه داشته باشند که در این دوران به بهداشت دهان و دندان کودک خود توجه بالایی داشته باشند. پیش از رویش دندان ها، پاک کردن سطح لثه کودک پس از خوردن غذا به وسیله ی گاز استریل مرطوب بسیار حائز اهمیت می باشد. درابتدای 6 ماهی اولین دندان کودکان رشد خواهد کرد که در این زمان بهتر است پس از صرف غذا سطح دندان های کودک با مسواک انگشتی و یاهمان گاز استریل مرطوب کاملا تمیز شود.
زمان رویش دندان های شیری تا 2.5 سالگی طول می کشد و پس از آن پایان میابد، باید دانست که دندان های شیری از اهمیت بالایی برای کودک برخوردار است و در زیبایی چهره کودک و جویدن غذا نیز نقش مهمی را ایفا می کند و همین طور در رشد و شکل گیری استخوان های صورت و ایجاد فضای مناسب جهت رویش دندان های دائمی اهمیت زیادی دارد.

اهمیت بهداشت دندان های شیری اطفال
در صورت جدی نگرفتن بهداشت دندان های شیری، بی نظمی هایی در رویش دندان های دائمی مشاهده خواهیم کرد و برای بر طرف کردن این بی نظمی ها باید میزان زیادی هزینه و وقت صرف شود تا دندان ها به شرایط مطلوب و بهبودی برسند.
یکی از مواردی که در صورت عدم توجه به بهداشت دندان های شیری می توان اشاره کرد این است که موجب بیرون زدن و یا به سمت داخل رفتن فک کودک می شود و جهت جلوگیری از این آسیب ها باید به بهداشت دهان و دندان و همین طور مسواک زدن بعد از صرف هر وعده غذایی و یا حداقل شستشوی دهان و دندان هایشان با آب بسیار ضروری می باشد. استفاده از فلوراید معمولا از 3 سالگی توصیه می شود. ولی نوعی فلورای های جدیدی وجود دارد که کودکان راحت تر آن ها را مصرف و تحمل می کنند، که صرفا در دندانپزشکی ها و مرکز های بهداشت و مطب پزشکان وجود دارد و مورد استفاده قرار می گیرد. مستحکم شدن دندان ها و بالا رفتن میزان مقاومت آن ها از مزیت ها و فواید استفاده فلوراید می باشد.
معمولا در قسمت هایی که میزان فلوراید آب شرب آن ها کمتر از 0.7 است، برای استفاده از فلورایدتراپی در الویت قرار دارند.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم با تشکر
مدیریت سایت کلینیک اطفال ارمغان
هم چنین شما عزیزان می توانید در کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام ما را همراهی کنید .

کلینیک اطفال امغان

درباره نویسنده

armaghan
کلینیک اطفال ارمغان : اکسیژن تراپی ,کلینیک قلب کودکان, کلینیک مغز و اعصاب کودکان, کلینیک دندانپزشکی ,کلینیک گوش و حلق و بینی

لغو پاسخ دادن

4 × چهار =