انواع پوسیدگی دندان در کودکان

انواع پوسیدگی دندان در کودکان

پوسیدگی دندان یک بیماری چند عاملی می باشد و عوامل مختلفی در ایجاد پوسیدگی دندان نقش دارند . در این مقاله انواع پوسیدگی دندان در کودکان مورد بررسی قرار گرفته می شود .

انواع پوسیدگی دندان در کودکان

انواع پوسیدگی دندان در کودکان

نقش تغذیه در پوسدگی دندان

 از مهم ترین این عوامل پوسیدگی دندان در کودکان می توان به تغذیه کودکان اشاره نمود . نوشیدنی های گاز دار ، شیرینی ها ، تنقلات غیر مغذی مانند چیپس ، پفک و … که در بین کودکان بسیار محبوب هستند ، جر مواد غذایی هستند که منجر به پوسیدگی دندان می شوند .

نقش رعایت بهداشت در پوسیدگی دندان

بهداشت تاثیر بسیاری در جلوگیری از پوسیدگی دندان دارند . اصولا کودکان در سنین پایین علاقه به انجام کار ها به تنهایی دارند به همین علت دوست دارند خودشان مسواک بزنند . اگر کودک شما علاقه به انجام این کار به تنهایی دارد بعد از مسواک زدن شما نیز برای بار دوم و به طور دقیق این کار را تکرار کنید تا پوسیدگی دندان برای آن ها ایجاد نشود . البته این مشکل بعد از 7 سالگی باید به صورت نظارت بر مسواک زدن تغییر کند و کودک کاملا مستقل این کار را انجام دهد .

نخ دادن نیز در پیشگیری از پوسیدگی تاثیر بسیاری دارد . کودکان ممکن است به طور مرتب مسواک بزنند ولی به علت عدم استفاده از نخ دندان دچار پوسیدگی شوند . بنابراین بعد از سن 3 سالگی بهتر است برای آن ها از نخ دندان استفاده نمایید .

پوسدگی دندان در دوران نوزادی

در دوران نوزادی هنگامی که دندان ها تازه در حال رشد کردن می باشد ، کودک در شب شیر میل کند و شیر در اطراف دندان ها جمع می شود و به دلیل ترشح بزاغ در شب کمتر است تا صبح شیر مادر که یک ماده پوسیدگی زا می باشد و منجر به ایجاد پوسیدگی در دندان می کند .

به محض رویش دندان شیری باید از نوعی گار مرطوب برای پاک کردن و جلوگیری از پوسیدگی دندان کودکان استفاده نمود .

نکته بسیار مهم در این رابطه این است که پوسدگی دندان کودکان همانند سرماخوردگی به مرور زمان بهبود نمی یابد و منجر به ایجاد آسیب در تغذیه ، رشد کودک و کاهش اعتماد بنفس در کودک می شود .

روش های پیشگیری از پوسیدگی دندان در کودکان

  • رعایت بهداشت دهان و دندان کودکان .
  • آموزش استفاده صحیح از مسواک برای کودکان .
  • استفاده از نخ دندان از
  • استفاده از فیشورسیلانت و فلورایدتراپی
.برای تعیین وقت قبلی و کسب اطلاعات بیشتربا کلینیک تخصصی کودکان ارمغان با شماره های 44433512 و 44433516 تماس بگیرید.

درباره نویسنده

armaghan
کلینیک اطفال ارمغان : اکسیژن تراپی ,کلینیک قلب کودکان, کلینیک مغز و اعصاب کودکان, کلینیک دندانپزشکی ,کلینیک گوش و حلق و بینی

لغو پاسخ دادن

بیست − ده =

Call Now Button