انواع اختلالات رفتاری در کودکان

انواع اختلالات رفتاری در کودکان

اختلالات رفتاری کودکان به رفتارهایی اطلاق می شود که کودک در محیطهایی مانند مدرسه عامل آشفتگی حواس سایر کودکان و فشار بر معلم می شود. در برخی موارد رفتارهای کودک به گونه ای پرخاشگرانه یا گوشه گیر می باشد که نه تنها بر شخصیت فردی کودک تاثیر منفی می گذارد شرایط نامطلوبی در محیط و سایرین ایجاد می کند. اختلال رفتاری در کودکان به عواملی مانند سن، شرایط محیطی رشد، شدت ناهنجاری رفتار و مدت زمان ادامه رفتار بستگی دارد.

ویژگی های کودکان دارای اختلالات رفتاری

1. عدم داشتن ارتباط مناسب با همکلاسان و معلم ها
2. بروز رفتاری غیر عادی در موقعیت های طبیعی
3. احساس افسردگی و غمگینی مفرط
4. تظاهر به بیماری جسمی در مواقع درسی یا ارتباطی

دلایل اختلالات رفتاری در کودکان

1. مشکلات بیولوژیکی مانند ژنتیک ، بیوشیمیایی و نورولوژیکی
2. شرایط محیطی نامناسب که کودک در آن رشد کرده است ( شرایط خانوادگی)
3. شرایط اجتماعی و فرهنگی جامعه
4. داشتن تجربه ی تلخ و شکست

پیامد اختلالات رفتاری در کودکان

1. مشکلات هوشی
بر اساس تحقیقات انجام شده کودکانی که دارای اختلال رفتاری می باشند از لحاظ هوشی پاینتر از همسالان خود بوده و دچار افت تحصیلی می باشند. کودکانی که داراری اختلال رفتاری حاد می باشند توانایی خواندن و حساب کردن را ندارند .
2. مشکلات اجتماعی
کودکانی که دارای اختلال رفتاری هستند دارای دو نوع تیپ شخصیت درون گرا و برون گرا می باشند. هر دو گروه در برقراری ارتباط با همسالان خود دچار مشکل هستند. کودکان درون گرا نمی توانند رابطه ای با سایرین داشته باشند و کودکان برون گرا به دلیل رفتار پرخاشگرانه در صورت برقراری رابطه نمی توانند به آن ادامه دهند. در صورتی که برای درمان اینچنین رفتارهایی اقدامی انجام نشود کودک با پا گذاشتن به دوره نوجوانی دچار تعارض های رفتاری می شود که خطرناک بوده و علاوه بر آسیب رساندن به خود سایرین را دچار مشکل می کند.
3. اختلال زبانی
کودکانی که دارای اختلال زبانی هستند در صحبت کردن خود دچار مشکل می شوند. ادا کردن جملات بی ربط و پراکنده در مکالمات این نوع از کودکان با سایرین از جمله مشکلات زبانی آنها می باشد. در کودکانی که اختلال رفتاری حاد می باشد، کودک قادر به صحبت کردن نیست یا جملات طرف مقابل را تکرار می کند و جملات بی معنا ادا می کند.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم با تشکر
مدیریت سایت کلینیک اطفال ارمغان

درباره نویسنده

armaghan
کلینیک اطفال ارمغان : اکسیژن تراپی ,کلینیک قلب کودکان, کلینیک مغز و اعصاب کودکان, کلینیک دندانپزشکی ,کلینیک گوش و حلق و بینی

لغو پاسخ دادن

12 + 12 =

Call Now Button