افسردگی در کودکان

افسردگی در کودکان

در ایجاد افسردگی نقش مهم و موثر در آن، زمینه ارثی است به این معنا که اگر فردی در خانواده این بیماری را داشته ، احتمال بروز آن در فرزندان وجود خواهد داشت . علاوه بر ارث شرایط محیطی نیز عاملی مهم در ایجاد افسردگی است به خصوص در مواردی که عامل زمینه ای نیز وجود داشته باشد . گاهی از دست دادن عزیزانی که برای کودک اهمیت ویژه ای داشته اند و کودک نتوانسته است مرگ و یا از دست دادن را برای خود توضیح دهد ، می تواند کودکان را از پا درآورده و زمینه افسردگی شود مانند بحث طلاق که کودک مجبور است از پدر یا مادر خود جدا شود و یا مهاجرت که کودک یکباره از فرهنگ و محیط آشتایی که با آن خو گرفته بود ، وارد محیط غریبه ای می شود ، همگی می توانند عاملی برای افسردگی باشند .

افسردگی در کودکاندرمان افسردگی

اگر زمینه ارثی برای افسردگی در کودکان وجود داشته باشد ، معمولا دارو درمانی راه مناسب تری خواهد بود زیرا میزان تعادل شیمیایی در مغر بر هم خورده و با دارو می توان این تعادل را برقرار کرد و درمان نتیجه بخش است . باید توجه داشتن تشخیص روش درمانی با متخصص بوده و بر طبق شرایط کودک تعیین می شود. در بسیاری موارد با طی کردن دوره درمانی روحی مشکل افسردگی برطرف می شود.

برای آشنایی بیشتر با انواع بیماری ها در کودکان می توانید مقالات اوتیسم را بیشتر بشناسیم! و درمان شب ادراری و فلج مغزی کودکان را مطالعه نمایید.

در چه سنی افسرده می شویم؟

متاسفانه هیچ محدودیت گروه سنی در بروز افسردگی وجود ندارد و افراد در هر دوره ای ممکن است به افسردگی دچار شوند و این انتظار می رود که افسردگی در هر سنی دیده شود چه در سن 3 یا 4 سالگی و یا در سن 80 سالگی . نکته ای که در این قسمت اشاره می شود نشانه های بروز بیماری در گروه های مختلف سنی است لذا علائم معمول و رایجی که در افراد بالغ مشاهده می شود در کودکان این علائم دیده نمی شود .

علائم افسردگی در کودکان

در کودکان علائم افسردگی به صورت متفاوت مشاهده می شود مانند افت تحصیلی در آن ها ، مشاهده پرخاشگری در آن ها ، رفتارهای ضد اجتماعی ، افزایش لجبازی ها ، وجود نوعی بی قرار در کودکان و … در کودکان نمی توان به دنبال یاس و ناامیدی برای اثبات افسردگی بود و یا احساس گناه در آن ها جستجو کرد بلکه اختلالاتی که در حوزه های دیگر برای کودک ایجاد می شوند ملاک هستند مانند روابط با اطرافیان و یا روابط تحصیلی کودک چگونه است .

کلینیک اطفال ارمغان دارای متخصصان مرتبط با اطفال می باشد . شما می توانید جهت پاسخ به سوالات خود و دریافت مشاوره و وقت قبلی با شماره 44433516  تماس حاصل نمایید .

پیج اینستاگرام کلینیک اطفال ارمغان

پیشگیری از افسردگی

پدر و مادر باید محیط مناسب و امنی را برای کودکان ایجاد نمایند و کودک در خانه ای زندگی کند که محبت ، حرمت و مشورت، اساس روابط و ارتباطات بین فردی باشد . گاهی والدین روش تربیتی درستی در منزل پیش می گیرند اما کودکان توسط خواهر یا برادر خود تحت فشار قرار می گیرند و یا در محیط آموزشی  یا توسط خدمتکاران آسیب می بینند. این موارد باید توسط والدین در نظر گرفته و کنترل شود .

تعامل داشتن کودکان در یک محیط انسانی پویا و لذت بخش ، داشتن دوستان مختلف و متفاوت ، داشتن فعالیت های لذت بخش و جالب  که در انجام آن هدف وجود دارد مانند فعالیت های ورزشی و یا هنری باعث انگیزه و رشد بهتر کودکان می شود .

کلام آخر

افسردگی در کودکان رو به رشد است با توجه به محیط بسته خانه ها و کم شدن فعاایت های حرکتیموجب می شود والدیت توجه بیشتری به کودکان خود داشته باشند.

درباره نویسنده

لغو پاسخ دادن

هشت − 4 =